Negocjacje ukraińsko-rosyjskie. Kułeba: Mariupol może stać się "czerwoną linią"
- Mariupol może stać się "czerwoną linią" w rozmowach z Rosją o zakończeniu wojny - ocenił ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w rozmowie z CBS News.
2022-04-18, 13:14
- Nie mieliśmy w ostatnich tygodniach kontaktu z rosyjskimi dyplomatami na szczeblu ministerstw spraw zagranicznych. Jedynym poziomem kontaktu jest zespół negocjacyjny, który składa się z przedstawicieli różnych instytucji i parlamentarzystów. Kontynuują oni konsultacje eksperckie. Ale na wysokim szczeblu negocjacje nie toczą się, po Buczy szczególnie trudno było kontynuować rozmowy z Rosjanami. Jak powiedział nasz prezydent, Mariupol może stać się "czerwoną linią" - oświadczył Dmytro Kułeba.
Jak podkreślił, sytuacja w Mariupolu jest bardzo zła pod względem militarnym, jak i humanitarnym. - Miasto już nie istnieje. Pozostała armia ukraińska i duża grupa ludności cywilnej, w zasadzie otoczona przez wojska rosyjskie. Nadal walczą. Ze sposobu, w jaki armia rosyjska zachowuje się w Mariupolu, widać, że zdecydowali się za wszelką cenę zmieść miasto z powierzchni ziemi - skomentował szef ukraińskiej dyplomacji.
Trudna sytuacja w Mariupolu
Z kolei brytyjskie ministerstwo obrony oceniło, że zacięty opór ukraiński w Mariupolu wymusił przekierowanie tam przez Rosję dodatkowych sił, co spowolniło jej postępy w innych miejscach, ale też powoduje ogromne zniszczenia w mieście.
REKLAMA
"Próby zdobycia Mariupola wiążą się z dużymi stratami dla jego mieszkańców. Duże obszary infrastruktury zostały zniszczone, a ludność poniosła znaczące straty. Celowanie w zaludnione obszary Mariupola jest zbieżne z podejściem Rosji do Czeczenii w 1999 r. i Syrii w 2016 r. Dzieje się tak pomimo zapewnień rosyjskiego Ministerstwa Obrony z 24 lutego 2022 r., że Rosja nie będzie uderzać w miasta ani zagrażać ludności ukraińskiej" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
- Ruiny budynków i ciała cywilów na ulicach. Tak teraz wygląda Mariupol. Wstrząsające nagranie
- "Rosja chce zniszczyć Donbas". Zełenski apeluje o dostawy broni i ostre sankcje
- Rosyjscy żołnierze nie chcą jechać na front? "Wojskowi z Pieczengi odmawiają udziału w wojnie"
ng
REKLAMA
REKLAMA