more_horiz
Wiadomości

"Umożliwiliście barbarzyński atak". Ostre słowa ukraińskiego ambasadora w stronę b. wicekanclerza Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 16:24
W Niemczech nadal żywa jest dyskusja na temat konsekwencji prowadzonej dotychczas polityki wobec Rosji. Właśnie na tym tle doszło do ostrej wymiany zdań między byłym wicekanclerzem Sigmarem Gabrielem, a Andrijem Melnykiem - ambasadorem Ukrainy w Berlinie.
W Niemczech nie milką spory wokół firmowanej przez socjaldemokratów polityki wobec Rosji
W Niemczech nie milką spory wokół firmowanej przez socjaldemokratów polityki wobec RosjiFoto: PAP/Newscom/Vladyslav Musienko

W tygodniku "Der Spiegel" ukazał się artykuł, w którym działacz Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Sigmar Gabriel, pełniący funkcje wicekanclerza w latach 2013-2018, wypomniał ukraińskiemu dyplomacie, że jego zarzuty pod adresem Franka- Waltera Steinmeiera są nieuzasadnione.

"Twierdzenie, że Frank-Walter Steinmeier rozbudował sieć kontaktów z rosyjskimi oligarchami mija się z rzeczywistością" - ocenił.

W odpowiedzi na to Andrij Melnyk zaznaczył, że działania byłego kanclerza umożliwiły "barbarzyński atak na Ukrainę". "Wstyd" - podkreślił.

Polityczna odpowiedzialność

Przypomniał również, że Sigmar Gabriel pełnił w przedostaniem rządzie Gabrieli Merkel funkcje jej zastępy oraz funkcje ministra gospodarki. Jak to obrazowo przedstawił ukraiński dyplomata, były minister odpowiadał za usunięcie każdej przeszkody, która mogłaby zagrozić powstaniu projektu Nord Stream 2.

Wspomniał również, że polityk SPD zastąpił Steinmeiera na stanowiska szefa MSZ, gdy ten objął stanowisko prezydenta. "»Tani« rosyjski gaz był wyznacznikiem polityki Niemiec - zwłaszcza po rezygnacji z węgla i atomu. Broniąc swojego kolegę pan Gabriel nie wspomniał ani słowem o własnej politycznej odpowiedzialności. Wesołych Świąt" - napisał Andrij Melnyk.

 Czytaj także:

es/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także