more_horiz
Wiadomości

Rosyjskie natarcie na Donbas. Joe Biden omówi sytuację z sojusznikami

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 01:49
Prezydent USA Joe Biden przeprowadzi we wtorek rozmowy z sojusznikami w celu omówienia wojny na Ukrainie. Tematem rozmów ma być też koordynacja działań mających na celu pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności - poinformował w poniedziałek Biały Dom.
Prezydent USA będzie rozmawiał we wtorek o sytuacji na Ukrainie
Prezydent USA będzie rozmawiał we wtorek o sytuacji na UkrainieFoto: Andrea Izzotti/ Shutterstock

"Prezydent zwoła bezpieczną rozmowę wideo z sojusznikami i partnerami, aby omówić nasze ciągłe wsparcie dla Ukrainy i starania o pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności w ramach naszej ścisłej koordynacji" - napisano w oświadczeniu Białego Domu.

Ruszyła bitwa o Donbas

W poniedziałek rozpoczęły się nowe działania rosyjskie w Donbasie. - Można stwierdzić, że wojska rosyjskie rozpoczęły bitwę o Donbas, do której przygotowywały się od dawna. Bardzo duża część całej armii rosyjskiej jest teraz skupiona na tej ofensywie - ocenił w orędziu do rodaków prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Bez względu na to, ilu rosyjskich żołnierzy zostanie tam zawiezionych, będziemy walczyć. Będziemy się bronić. Zrobimy to codziennie. Nie oddamy niczego co ukraińskie, a cudzego nie potrzebujemy - podkreślił prezydent.

Zełenski zapewnia o oporze Ukraińców

Zauważył, że na wschodzie i południu państwa ukraińskiego najeźdźcy ostatnio próbują zaatakować nieco bardziej racjonalnie niż wcześniej. Zełenski powiedział, że "naciskają, szukając słabego miejsca w obronie kraju, aby uderzyć tam głównymi siłami".

- Podobno rosyjscy generałowie, przyzwyczajeni do nie liczenia się ze stratami, stracili już tak wielu rosyjskich żołnierzy, że nawet oni muszą być bardziej ostrożni, bo nie mają już kim atakować. Nie liczcie jednak, że to im pomoże, to tylko kwestia czasu - kiedy całe terytorium naszego państwa zostanie wyzwolone - powiedział Zełenski.

Prezydent wyraził wdzięczność wszystkim ukraińskim żołnierzom, wszystkim bohaterskim miastom, które trzymają się i bronią losu całego państwa, powstrzymując siły najeźdźców. - Rubiżne, Popasna, Zołote, Łysyczańsk, Siewierodonieck, Kramatorsk i wszystkie inne, które są z Ukrainą przez te wszystkie lata i na zawsze - dodał ukraiński prezydent.


Posłuchaj
00:53 ofensywa - spec - buszko .mp3 Rosja rozpoczęła bitwę o Donbas - poinformował prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu potwierdził informacje ukraińskiego Sztabu Generalnego i Rady Bezpieczeństwa o tym, że Rosjanie próbują rozpocząć ofensywę na wschodzie Ukrainy - relacja Pawła Buszki (IAR)

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już 53 dni. Po wycofaniu się wojsk rosyjskich z okolic Kijowa i Czernihowa, ciężar walk przeniósł się na wschód Ukrainy. Mariupol pozostaje odcięty od 1 marca, jednak obrońcy wciąż jeszcze stawiają opór. Rosyjskie rakiety uderzyły w Lwów, są ofiary i ranni (PAP) Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już 53 dni. Po wycofaniu się wojsk rosyjskich z okolic Kijowa i Czernihowa, ciężar walk przeniósł się na wschód Ukrainy. Mariupol pozostaje odcięty od 1 marca, jednak obrońcy wciąż jeszcze stawiają opór. Rosyjskie rakiety uderzyły w Lwów, są ofiary i ranni (PAP)

Czytaj także:

mbl


Zobacz także

Zobacz także