more_horiz
Wiadomości

Unijne embargo na rosyjski gaz i ropę. Trzy kraje już zapowiadają brak poparcia

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 13:10
Węgry sprzeciwiają się sankcjom wobec rosyjskich nośników energii - zapowiedział węgierski minister spraw zagranicznych. Na unijne embargo nie chcą się też zgodzić Niemcy i Austria. 
Węgry nie poprą sankcji wobec rosyjskich nośników energii, przeciwko sankcjom niemieckie związki zawodowe.
Węgry nie poprą sankcji wobec rosyjskich nośników energii, przeciwko sankcjom niemieckie związki zawodowe.Foto: shutterstock.com/Tomas Budrys

Węgry ponownie zapowiedziały, że zawetują ewentualne unijne sankcje na rosyjski gaz i ropę. Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto poinformował w trakcie wizyty w Ankarze w Turcji, że Budapeszt nie poprze ograniczeń w handlu rosyjskimi nośnikami energii.

Obok Węgier jednoznacznie przeciwko sankcjom na ropę i gaz z Rosji są Niemcy i Austria. Wczoraj wspólne oświadczenie przeciwko embargu na gaz wystosowali przedstawiciele niemieckiego przemysłu ze związku pracodawców BDA i federacja związków zawodowych DGB, która grupuje organizacje reprezentujące blisko 6 mln pracowników. W oświadczeniu napisali, że "wprowadzenie natychmiastowego embarga na gaz doprowadzi do spadku produkcji, upadku przedsiębiorstw, dalszej dezindustrializacji i długotrwałej utraty miejsc pracy na niemieckim rynku". 

Embargo na rosyjski gaz jeszcze w kwietniu?

Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire poinformował, że Unia Europejska przygotowuje się do wprowadzenia embarga na rosyjską ropę. Potwierdził tym samym podane w ubiegłym tygodniu informacje "New York Timesa". Ponadto, według dziennika, Unia chce wprowadzić embargo pod koniec kwietnia, po wyborach prezydenckich we Francji.

Minister gospodarki Bruno Le Maire powiedział w wywiadzie dla stacji Europe 1, że Francja od dawna domaga się nałożenia embarga na ropę importowaną z Rosji. To, co dzieje się w Donbasie, pokazuje, że jest to bardziej potrzebne, niż kiedykolwiek. Musimy zatrzymać import ropy z Rosji. Prezydent Republiki mówi o tym od wielu tygodni. Nie ukrywam, że przygotowujemy się do tego - oświadczył Bruno Le Maire.

Posłuchaj
01:00 11694034_1.mp3 Francuski minister gospodarki potwierdza rewelacje NYT ws. unijnego embarga na rosyjską ropę. Relacja Stefana Foltzera (IAR) 

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

ASP

Zobacz także

Zobacz także