more_horiz
Wiadomości

Coraz więcej Ukraińców wraca do ojczyzny. Do kraju wjechało już ponad milion osób

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 13:11
- Od początku rosyjskiej inwazji ponad milion obywateli Ukrainy powróciło do kraju - poinformował rzecznik ukraińskiej Państwowej Straży Granicznej Andrij Demczenko. Podkreślił, że w ostatnich tygodniach do ojczyzny wracają nie tylko mężczyźni, ale także kobiety i osoby starsze.
Ukraińska straż graniczna: od początku wojny do kraju wróciło ponad milion osób
Ukraińska straż graniczna: od początku wojny do kraju wróciło ponad milion osóbFoto: Facebook/DPSUkraine

- Według stanu na dziś już 1,1 mln naszych rodaków przeszło granicę wjeżdżając do kraju - oznajmił.

Ukraińcy wracają do zachodnich obwodów

Demczenko podkreślił przy tym, że wracają nie tylko mężczyźni, ale i kobiety. Przyznał, że zaraz po wybuchu wojny przyjeżdżali głównie mężczyźni, którzy chcieli przyłączyć się do obrony ojczyzny.

- W ciągu ostatnich tygodni zauważamy pewien wzrost liczby obywateli, którzy wracają do domu, i nie są to już przeważnie mężczyźni, ale także kobiety, dzieci i osoby starsze. Wcześniej ratowali się przed wojną, a teraz widzą, że sytuacja w zachodnich obwodach jest z grubsza spokojna - powiedział.

Z kolei polska Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego do kraju wjechało z Ukrainy ponad 2,86 mln osób. We wtorek funkcjonariusze odprawili 25 tys. podróżnych, a w środę do godziny 7 rano - 6 tys. Natomiast z Polski na Ukrainę wyjechało 18,8 tys. osób.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Zobacz także

Zobacz także