more_horiz
Wiadomości

Jest poparcie, będzie i nawoływanie do udziału w wojnie? Rosyjska Cerkiew ma "agitować" wiernych

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 12:51
Jak podał wywiad wojskowy Ukrainy, duchowni Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego otrzymali jasne wytyczne, żeby agitować rodziców i krewnych młodych Rosjan, by pod wpływem tych nawoływań zachęcali oni swoje dzieci i członków rodzin do podpisywania kontraktów z armią.
Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl otwarcie popiera rosyjską inwazję na Ukrainę
Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl otwarcie popiera rosyjską inwazję na UkrainęFoto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

"Publikujemy doniesienia o duchownych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej współpracujących z rosyjskimi propagandystami i koordynatorami operacji informacyjno-psychologicznych. Przypominamy, że wszyscy sprawcy przestępstw przeciwko integralności terytorialnej i ludności Ukrainy będą ścigani za swoje czyny" - zadeklarowała ukraińska służba na Facebooku.

Duchowni Patriarchatu Moskiewskiego to "żołnierze propagandowej armii Rosji, którzy usprawiedliwiają agresję na Ukrainę i ludobójstwo na naszym narodzie, a także nawołują swoich wiernych, by dołączali do okupacyjnych oddziałów" - ocenił wywiad wojskowy.

Czytaj także:

Powiązania Kremla z rosyjską cerkwią

"Ideologia »rosyjskiego świata« jest tym samym, co ideologia nazizmu. Usprawiedliwia przemoc, morderstwa, wojny i ludobójstwo, dlatego musi być odrzucona i potępiona w taki sam sposób, jak potępiany jest nazizm, jego ideolodzy i zbrodnie" - stwierdził na początku kwietnia metropolita Epifaniusz, stojący na czele Cerkwi Prawosławnej Ukrainy.

Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl otwarcie popiera rosyjską inwazję na Ukrainę. Pojawiły się m.in. nagrania, na których hierarcha ofiarowuję ikonę dowódcy rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) generałowi Wiktorowi Zołotowowi i błogosławi agresję Kremla na sąsiedni kraj.

Jeden z kapłanów eparchii (diecezji) dniepropietrowskiej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego oświadczył 14 kwietnia, że patriarcha Cyryl powinien stanąć przed międzynarodowym trybunałem kościelnym.

st

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:


Zobacz także

Zobacz także