more_horiz
Wiadomości

Rosjanie zaatakowali rakietami lotnisko w Odessie. Zniszczony został pas startowy

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 21:11
W sobotę Rosjanie wykonali atak rakietowy na lotnisko w Odessie. Jak przekazał szef odeskiej regionalnej administracji wojskowej Maksym Marczenko, w ostrzale nikt nie zginął. Według informacji podanych wcześniej przez ukraińską armię uszkodzony został pas startowy i dalsze korzystanie z niego nie jest możliwe.
W rosyjskim ataku rakietowym na lotnisko w Odessie uszkodzony został pas startowy
W rosyjskim ataku rakietowym na lotnisko w Odessie uszkodzony został pas startowyFoto: Viacheslav Lopatin/Shutterstock

Szef odeskiej regionalnej administracji wojskowej Maksym Marczenko poinformował ponadto w swoich mediach społecznościowych, że atak rakietowy na lotnisko w Odessie został przeprowadzony z terenu okupowanego Krymu przy użyciu nadbrzeżnego systemu rakietowego "Bastion".

Dodał także, że w Odessie podejmowane są działania antysabotażowe, które mają zapewnić mieszkańcom regionu maksymalne bezpieczeństwo na czas godziny policyjnej.

Zestawy obrony przeciwlotniczej dla Odessy

Wcześniej przedstawiciel władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk informował, że Odessa - trzecie co do wielkości miasto Ukrainy - otrzymała nowe zestawy obrony przeciwlotniczej.

"Noc w mieście i obwodzie minęła bez ostrzałów. Nasze siły obrony przeciwlotniczej otrzymały nowe zestawy do walki z wrogiem" - napisał. Dodał także, że "trwa operacja przeciwko dywersji", a jej rezultaty zostaną ogłoszone wkrótce.

Atak na Odessę

W sobotę (23 kwietnia) w rosyjskim ataku rakietowym na Odessę jeden z pocisków uderzył w 15-piętrowy budynek mieszkalny, wywołując pożar. Zginęło co najmniej osiem osób, 18 zostało rannych. Wśród ofiar śmiertelnych było 3-miesięczne niemowlę.

Wołodymyr Zełenski poinformował, że w stronę Odessy wystrzelono siedem rakiet, dwie z nich udało się przechwycić obronie przeciwlotniczej. Jedna z rakiet uderzyła w budynek mieszkalny.

"Jedynym celem rosyjskiego ataku rakietowego na Odessę jest terror. Rosja powinna zostać uznana za państwo sponsorujące działalność terrorystyczną i traktowana adekwatnie (do tej roli - red.). Żadnych interesów, kontraktów, projektów kulturalnych. Potrzebujemy zbudować mur pomiędzy cywilizowanym światem i barbarzyńcami, atakującymi miasta przy użyciu rakiet" - napisał z kolei szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ng

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także