more_horiz
Wiadomości

Nowe zdjęcia Azowstalu przerażają. Rosjanie doszczętnie zniszczyli zakłady w Mariupolu

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 10:50
Amerykańska firma Maxar wykonała nowe zdjęcia satelitarne kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu. Widać na nich jak bardzo Rosjanie zbombardowali zakłady. Na terenie cały czas bronią się ukraińscy żołnierze. W podziemiach też wciąż ukrywają się cywile.
Ogrom zniszczeń na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu
Ogrom zniszczeń na terenie zakładów Azowstal w MariupoluFoto: Maxar Technologies/AFP/East News

Firma Maxar Technologies opublikowała zdjęcia satelitarne częściowo okupowanego przez Rosjan Mariupola. Widać na nich zakłady Azowstal, w których chronią się żołnierze pułku Azow i cywile. W wyniku regularnego ostrzału kombinat został prawie doszczętnie zniszczony. Na fotografiach widać dziury w dachach hal fabryki po rosyjskich ostrzałach.

Dziennikarz "NYT" Christiaan Triebert, który udostępnił na Twitterze zdjęcia, komentuje, że na pierwszej fotografii widać ogólny zarys terenu zakładów. Na drugiej i na trzeciej już ogrom zniszczeń.

Katastrofa humanitarna w Mariupolu

W rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie fabryki Azowstal prawdopodobnie wciąż ukrywa się około tysiąc mieszkańców Mariupola. Są tam także ukraińscy żołnierze. Około 600 osób jest rannych. W zakładach bronią się pułk Gwardii Narodowej Azow oraz 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. Podejmowane w ciągu ostatnich dni przez stronę ukraińską próby ewakuacji cywilów z zakładów nie przyniosły rezultatu. Władze Ukrainy domagają się od Rosjan pilnego utworzenia korytarza humanitarnego z obleganego przez rosyjskie wojska zakładu. 

W komunikacie Azowa przekazano, że oprócz śmierci licznych żołnierzy agresora, kolejnych 520 spośród nich (walczących z Azowem w Mariupolu) zostało rannych (3150 według niepotwierdzonych danych). Poinformowano również, że pułk zniszczył 49 i uszkodził 29 rosyjskich czołgów, a także zlikwidował m.in. 47 transporterów opancerzonych (23 zniszczone, 24 uszkodzone), 60 wozów bojowych piechoty (36 zniszczonych, 24 uszkodzone), jeden myśliwiec Su-25 i 33 samochody ciężarowe (25 zniszczonych, 8 uszkodzonych).

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

tvp.info, Twitter.com

ASP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także