more_horiz
Wiadomości

Prezydent Ukrainy: proces negocjacyjny z Rosją ws. korytarzy humanitarnych jest bardzo trudny

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 21:53
Jak poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu wideo, proces negocjacyjny z Rosją jest "bardzo trudny", ale dzięki uruchamianym na Ukrainie korytarzom humanitarnym od początku inwazji rosyjskiej uratowano już ponad 350 tys. ludzi.
Wołodymyr Zełenski: proces negocjacyjny z Rosją ws. korytarzy humanitarnych jest bardzo trudny
Wołodymyr Zełenski: proces negocjacyjny z Rosją ws. korytarzy humanitarnych jest "bardzo trudny"Foto: facebook.com/zelenskiy.official

"Organizacja korytarzy humanitarnych to jeden z elementów procesu negocjacyjnego z Rosją, który trwa nadal. Jest on bardzo trudny. Tym niemniej, mimo wszelkich trudności, udało się uratować z terenów działań bojowych ponad 350 tys. ludzi" - skomentował Wołodymyr Zełenski. Podobną liczbę - 350 tys. ludzi wywiezionych autobusami ewakuacyjnymi - podawała przed kilkoma dniami wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Prezydent Wołodymyr Zełenski zapewnił ponadto, że "nie było dnia, by nie próbowano znaleźć rozwiązania" w sprawie ewakuacji cywilów z broniących się w Mariupolu zakładów Azowstal. Dodał, że ewakuację tę udało się w niedzielę rozpocząć "po wielu tygodniach negocjacji, wielu próbach, spotkaniach".

Podkreślił następnie, że w niedzielę "wreszcie ten niezbędny dla życia korytarz zadziałał". "Dwie doby przerwania ognia na tym terytorium. Dziś (niedziela - red.) nareszcie udało się wywieźć ponad 100 cywilów" - wskazał. Zapowiedział ponadto, że władze uczynią wszystko, by wyprowadzić kolejnych cywilów z Azowstalu oraz innych części Mariupola. 

Oblężenie Mariupola

W rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie fabryki Azowstal ukrywało się około tysiąc mieszkańców Mariupola. Byli tam także ukraińscy żołnierze. Kilkaset osób było rannych. 

W zakładach bronią się pułk Gwardii Narodowej Azow oraz 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. Podejmowane w ciągu ostatnich dni przez stronę ukraińską próby ewakuacji cywilów z zakładów nie przyniosły rezultatu, a władze Ukrainy domagały się od Rosjan pilnego utworzenia korytarza humanitarnego z obleganego przez rosyjskie wojska zakładu.

Posłuchaj
00:22 11717043_1.mp3 Iryna Wereszczuk: w zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu ewakuowano ponad 100 cywilów (IAR) 

Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ng

Zobacz także

Zobacz także