more_horiz
Wiadomości

Zełenski po spotkaniu z Pelosi. "Jesteśmy wdzięczni wspierającym nas partnerom"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 06:05
W niedzielę Kijów odwiedziła delegacja Kongresu USA z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na czele. W swoim codziennym wystąpieniu w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił znaczenie tej wizyty.
Wołodymyr Zełenski spotkał się w niedzielę z delegacją Kongresu USA z Nancy Pelosi na czele
Wołodymyr Zełenski spotkał się w niedzielę z delegacją Kongresu USA z Nancy Pelosi na czeleFoto: PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

Ukraiński prezydent poinformował, że jego spotkanie ze spikerką Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi obejmowało rozmowy na temat dostaw broni dla Ukrainy, wsparcia finansowego i sankcji wobec Rosji.

Spotkanie Zełenski-Pelosi. "Jesteśmy wdzięczni partnerom"

Wołodymyr Zełenski stwierdził, że Ukraińcy "są wdzięczni wszystkim partnerom, którzy wysyłają tak ważne i silne sygnały wsparcia, odwiedzając naszą stolicę w tak trudnym czasie".

Ukraiński przywódca poinformował ponadto w swoim wystąpieniu, że ponad 350 tysięcy osób zostało ewakuowanych ze stref walk dzięki korytarzom humanitarnym uzgodnionym z Moskwą od początku inwazji Rosji na Ukrainę pod koniec lutego.

Ewakuacja cywilów z zakładów Azowstal w Mariupolu

Ponad 100 osób ewakuowano w niedzielę z huty stali Azowstal w zbombardowanym mieście Mariupol. - Udało się uratować już ponad setkę cywilów - kobiet i dzieci - mówił prezydent Ukrainy.

Pierwsi ewakuowani mają przybyć do Zaporoża rano. - Mam nadzieję, że jutro zostaną spełnione wszystkie warunki niezbędne do dalszej ewakuacji ludzi z Mariupola. Jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy przygotowywali tę operację, ratują ludzi oraz zabezpieczają ten korytarz humanitarny - dodał polityk.

Według Zełenskiego, jeśli warunki będą odpowiednie, ewakuacja z Mariupola będzie kontynuowana w poniedziałek od godz. 8.00 czasu ukraińskiego. Prezydent podkreślił, że korytarz humanitarny z tego miejsca udało się zorganizować po raz pierwszy, po wielu tygodniach wysiłków, rozmów i próśb.

Posłuchaj
00:25 Zełenki IAR.mp3 Zełenski: biorąc pod uwagę złożoność procesu, pierwsi ewakuowani przybędą do Zaporoża rano. Tam zostaną przyjęci przez naszych ludzi. Mam nadzieję, że jutro zostaną spełnione warunki niezbędne do dalszej ewakuacji z Mariupola. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy przygotowywali tę operację, ratują ludzi i zabezpieczają korytarz humanitarny (IAR)

Co dalej planuje Rosja?

Ukraiński przywódca przekazał też, że rosyjscy okupanci ściągają siły na południe kraju, by atakować miejscowości położone w obwodzie dniepropietrowskim.

Rosyjska armia - zdaniem Wołodymyra Zełenskiego - prowadzi "wojnę na wyniszczenie", co prowadzi do dalszej izolacji Rosji na arenie międzynarodowej i sprawia, że państwo rosyjskie staje się coraz bardziej "toksyczne".

Czytaj również:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

jmo

Zobacz także

Zobacz także