more_horiz
Wiadomości

Dramatyczna sytuacja rannych żołnierzy w Azowstalu. "Potrzebują ratunku" [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 22:00
- Na terenie kombinatu metalurgicznego Azowstal w oblężonym Mariupolu przebywa ponad 40 ciężko rannych żołnierzy - poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk. "Oni potrzebują ratunku" - podkreśliła. Relacjjonowaliśmy kolejny dzień wojny na Ukrainie.
Wicepremier Ukrainy: na terenie Azowstalu jest ponad 40 ciężko rannych żołnierzy
Wicepremier Ukrainy: na terenie Azowstalu jest ponad 40 ciężko rannych żołnierzyFoto: ALEXANDER ERMOCHENKO/Reuters/Forum

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/Twitter/Facebook

01:52

Wtorkowy ostrzał Rosjan zabił 21 i zranił 27 osób w obwodzie donieckim. Według gubernatora Pavlo Kyrylenko, "jest to największa liczba ofiar w regionie od czasu ataku na stację kolejową w Kramatorsku 8 kwietnia, w którym zginęło 57 osób, a 109 zostało rannych".

01:30

The Institute for the Study of War opublikował najnowszą mapę obrazującą sytuację na froncie.

01:19

Andrzej Rybałt, dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy, powiedział, że działalność Polskiego Radia dla Ukrainy spotka się z bardzo pozytywnym odzewem. - Od 2016 r. jesteśmy obecni poprzez serwis informacyjny także na Ukrainie. Mówimy o relacjach polsko-ukraińskich w każdym obszarze życia - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24.

Czytaj także: Działalność Polskiego Radia dla Ukrainy. Andrzej Rybałt: odzew jest bardzo pozytywny

01:09

- Mamy wreszcie rezultat, pierwszy rezultat naszej akcji ewakuacyjnej z zakładów Azowstal w Mariupolu, którą próbowaliśmy zorganizować od bardzo dawna. Wymagało to wiele wysiłku, długich negocjacji i różnych mediacji. Dziś do Zaporoża przybyło 156 osób. Kobiety i dzieci, które w schronach przebywały od ponad dwóch miesięcy - powiedział w cowieczornym przemówieniu Wołodymyr Zełenski.

01:07

Rosja zablokowała wszystkie porty i szlaki handlowe, którymi eksportowano ukraińskie zboże na cały świat. Takie działania Moskwy nieuchronnie prowadzą do kryzysu żywnościowego na świecie - podaje agencja Ukrinform, powołując się na słowa Wołodymyra Zełenskiego.

01:03

- Zwycięstwo w II wojnie światowej było wynikiem szerokiego wysiłku koalicyjnego, więc Putin nie może wykorzystać tego dla osobistych korzyści oraz po to, by usprawiedliwić agresję na Ukrainę - skomentowała Amanda Sloat z Komisji ds. Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów, cytowana przez agencję Ukrinform.

00:55

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda od początku wojny na Ukrainie aktywnie włącza się w pomoc dla mieszkańców tego kraju. Małżonka prezydenta prowadzi rozmowy na temat wsparcia dla Ukraińców, uczestniczy w organizowaniu pomocy humanitarnej, a także spotyka się z uchodźcami, którzy znaleźli się w naszym kraju.

Czytaj także: Pomoc humanitarna, spotkania z uchodźcami. Nie ustaje zaangażowanie pierwszej damy w działania na rzecz Ukrainy

00:41

"Dobrze, że lider CDU Friedrich Merz pojechał do Kijowa. To gest, którego brakuje ze strony kanclerza Niemiec Olafa Scholza" - ocenił wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Jak podkreślił, ważne, by ten gest oznaczał radykalną zmianę w polityce CDU wobec Rosji.

00:36

W jednej z przechwyconych rozmów rosyjski żołnierz Konstantin Sołowjow opowiada swojej matce, że lubi torturować schwytanych Ukraińców. Kobieta odpowiada, że ​​gdyby była na jego miejscu, też by jej się to podobało - podaje "Ukraińska Prawda".

00:32

Lider niemieckiej opozycji Friedrich Merz zapewnił Wołodymyra Zełenskiego o pełnej solidarności z Ukrainą. "Niemcy stoją po stronie Ukrainy i jej bohaterskiego narodu" - wskazał.

Podkreślił także, że był wstrząśnięty ogromem zniszczeń, jakie zobaczył w mieście Irpień, położonym w aglomeracji kijowskiej. "Trzeba zobaczyć z bliska jak straszliwa jest ta wojna" - powiedział.

00:26

Wołodymyr Zełenski przyjął we wtorek wieczorem lidera niemieckiej opozycji Friedricha Merza. Szef CDU jest pierwszym czołowym niemieckim politykiem, który pojechał do Kijowa po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Agencja dpa podkreśla, że spotkanie jest dużym zaskoczeniem, gdyż nie było wcześniej planowane. Podczas krótkiej wizyty w Kijowie szef CDU spotkał się także z premierem Ukrainy i przewodniczącym parlamentu.

00:22

Luba i Swietłana, ukraińskie pielęgniarki, pracujące w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim powiedziały, że życzą Władimirowi Putinowi doświadczenia tego samego bólu, jaki on zgotował im oraz ich dzieciom. Jak dodały, najlepszą karą dla przywódcy Rosji będzie przeżycie tych samych rzeczy, które spotkały Ukraińców.

Czytaj także: Ukraińskie pielęgniarki z życzeniami dla Putina. "Niech on i jego bliscy poczują strach, głód i zimno"

00:18

- Są w Unii Europejskiej państwa niezależne od Rosji i są takie, jak przede wszystkim Słowacja i Węgry, które są uzależnione w dużo większym stopniu; potrzeba bardzo mądrego i rozsądnego podejścia do tej kwestii - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Kamil Zajączkowski z UW, pytany o unijne sankcje wobec Rosji.

Czytaj także: Co z szóstym pakietem sankcji UE? Guzy: metoda małych kroczków to liczenie na racjonalne działanie Putina

00:06

Według ukraińskiego dowództwa lotniczego we wtorek 18 pocisków w kierunku Ukrainy wystrzelono z rejonu Morza Kaspijskiego.

23:35

UE wspiera Ukrainę w wojnie cybernetycznej - mówił o tym w Strasburgu wiceszef KE Margaritis Schinas podczas debaty o cyberbezpieczeństwie w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainie.

Dane KE pokazują, że walka toczy się również w sieci: od wybuchu wojny na Ukrainie dziesięciokrotnie zwiększyła się liczba cyberataków skierowanych przeciwko ukraińskiej infrastrukturze krytycznej.

Posłuchaj
00:16 11720154_1.mp3 Komisja Europejska: UE wspiera Ukrainę w wojnie cybernetycznej (IAR) 

23:22

Ukraińska policja opublikowała zdjęcia po ataku na fabrykę w Awdijiwce, w którym zginęło co najmniej 10 osób.

23:15

Rosja może rządzić na Morzu Czarnym, ale jakikolwiek atak na wybrzeże Ukrainy wydaje się ryzykowny, dopóki obrona Kijowa zagraża okrętom wojennym, które zapuszczą się zbyt blisko - twierdzą eksperci, cytowani przez agencję AFP.

23:05

Ukraińskie psy straży granicznej otrzymały kamizelki kuloodporne z USA.

22:45
22:39

W Kijowie ponownie rozległy się syreny alarmowe - informuje dziennikarz Christopher Miller.

22:36

Władze kilku ukraińskich obwodów poinformowały o ofiarach śmiertelnych, a także o rannych wskutek wtorkowych ataków rakietowych przeprowadzonych przez siły rosyjskie:

- jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w hromadzie koczubeiwskiej, w obwodzie chersońskim;

- dowództwo operacyjne Południe poinformowało o zabitych i rannych na skutek zaatakowania infrastruktury kolejowej obwodu kirowohradzkiego dwoma rakietami wystrzelonymi z kierunku kaspijskiego;

- mer Lwowa Andrij Sadowy poinformował o dwóch osobach rannych;

- szef władz obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko powiadomił zaś o jednej osobie rannej w rejonie kamieńskim.

22:23

- Dostawy amerykańskiej broni ratują życie i pozwalają Ukraińcom bronić się, bez wciągania nas w III wojnę światową i wysyłania tam amerykańskich żołnierzy - powiedział prezydent USA Joe Biden podczas wizyty w fabryce koncernu zbrojeniowego Lockheed Martin w Alabamie. - Szczerze mówiąc, w wielu przypadkach Ukraińcy ośmieszają rosyjskie wojsko - dodał.

22:19

W ramach kolejnej partii pomocy wojskowej Wielka Brytania przekaże Ukrainie od 20 do 30 dronów transportowych Malloy T150, które dopiero od niedawna używane są przez brytyjskie siły zbrojne - podał dziennik "The Times".

21:42

Pokazany w rosyjskiej telewizji schwytany na Ukrainie pracownik brytyjskiej organizacji pomocowej nie mówił ani nie zachowywał się w naturalny sposób, co sugeruje, że był zmuszany do mówienia - przekazała jego matka, którą cytuje stacja Sky News.

Paul Urey z Manchesteru jest jednym z dwóch pracowników organizacji pozarządowej The Presidium Network, którzy w zeszłym tygodniu zaginęli na Ukrainie. Według niej, obaj zostali schwytani w punkcie kontrolnym na południe od miasta Zaporoże, gdy jechali samochodem, aby pomóc kobiecie i dwójce dzieci w ewakuacji.

21:40

We wtorek Rosjanie po raz pierwszy zaatakowali zamieszkane przez mniejszość węgierską Zakarpacie. "Rakieta uderzyła w obiekt w hirskim rejonie Zakarpacia. Na miejscu pracują służby, ustalamy informacje o szkodach i ewentualnych ofiarach" - oznajmił szef władz obwodowych Wiktor Mykyta.

21:29

"Początkowo antysemickie wypowiedzi Moskwy #Moscow , teraz masowe ataki rakietowe na ukraińskie miasta. Lwów, Winnica, Kirowohrad, Zakarpacie. Rosja musi zostać uznana za sponsora terroryzmu. Jest coraz mniej różnic między Kremlem a ISIS, nawet na poziomie werbalnym" - skomentował doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

21:23

- Tego rodzaju słowa są jakimś usprawiedliwieniem Putina i to się nie godzi głowie Kościoła - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek odnosząc się do wywiadu papieża Franciszka dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera".

21:19

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył życzenia prezydentowi Andrzejowi Dudzie z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. - Demokratyczne wartości i tradycje, dążenie do sprawiedliwości łączą nasze kraje. Z całą mocą odczuwamy wsparcie Polski w walce Ukrainy o ochronę europejskich wartości - podkreślił Wołodymyr Zełenski.

21:10

Film z chwili wybuchu we Lwowie.

21:06

Nagranie obrazujące zniszczenia zakładów Azowstal w Mariupolu.

21:01

Co najmniej 21 cywilów zostało zabitych we wtorek w obwodzie donieckim przez siły rosyjskie, a 27 odniosło obrażenia w wyniku ataków - poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. "To największa liczba ofiar w ciągu jednego dnia od czasu ostrzelania przez Rosjan dworca kolejowego w Kramatorsku" - dodał.

Jak dodał, 10 cywilów zginęło w Awdijiwce, pięciu w Łymanie, czterech w Wuhledarze i po jednym w Wełykiej Nowosiłce i Szandryhołowie.

20:57

"Polskę, Litwę, Ukrainę, Estonię i Łotwę łączą więzy sąsiedzkie oraz wspólne wartości i obecne wyzwania" - napisał prezydent Andrzej Duda w artykule "Solidarni wobec rosyjskiej agresji", który ukazał się w litewskim portalu 15min.lt

20:55

W Moskwie pojawiły się plakaty z cytatami z wypowiedzi m.in. pisarki Astrid Lindgren i założyciela sklepów Ikea Ingvara Kamprada mające dowodzić, że Szwedzi to naziści. MSZ Szwecji oświadczyło, że "nie będzie publicznie polemizować".

20:51

Szef Czerwonego Krzyża w Mariupolu Pascal Hundt powiedział, że w mieście po ewakuowaniu ponad 100 osób z kombinatu Azowstal nadal pozostaje w pułapce nieokreślona liczba cywilów.

"Mieliśmy nadzieję, że dużo więcej osób zdoła przyłączyć się do konwoju ewakuacyjnego i wydostać się z tego piekła" - wskazał.

20:50

Na terenie kombinatu metalurgicznego Azowstal w oblężonym Mariupolu przebywa kilkadziesiąt ciężko rannych żołnierzy - poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.

"Tam jest teraz ponad 40 ciężko rannych, leżących i potrzebują oni ratunku. Władze ukraińskie zwróciły się do Rosji z żądaniem podjęcia decyzji i wydania nam tych ludzi, którzy są kombatantami i - zgodnie z konwencjami genewskimi - powinni zostać przekazani Ukrainie - oznajmiła.

20:44

We Lwowie zarejestrowano zakłócenia w dostępie do internetu po doniesieniach o eksplozjach i przerwach w dostawie prądu.

20:42

Rosjanie uderzają w obiekty energetyczne - podaje dziennikarka i była rzecznik prasowa prezydenta Ukrainy Iuliia Mendel.

20:16

"We Lwowie słychać wybuchy. Wszyscy pozostańcie w schronach!" - poinformował mer Lwowa Andrij Sadowy.

19:55

Wojska rosyjskie ostrzelały spichlerz w mieście Rubiżne w obwodzie ługańskim, niszcząc zboże, które wystarczyłoby do nakarmienia 300 tys. ludzi na rok - poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

Jak podkreślił, siły rosyjskie zrzuciły na przedsiębiorstwo rolne Golden AGRO bomby lotnicze o dużej sile, niszcząc całe zboże, jakie tam się znajdowało. Powiedział, że chodzi o 17 tys. ton pszenicy i 8,7 tys. ton słonecznika.

19:51

Rosja wystrzeliła dziesiątki pocisków manewrujących w kierunku ukraińskich miast. Niektóre z nich zostały przechwycone przez systemy obrony powietrznej. 

19:48

W wielu ukraińskich miastach rozległy się syreny alarmowe. We Lwowie i Winnicy było słychać eksplozje.

19:46

Rosjanie nadal ostrzeliwują z artylerii Charków i prowadzą natarcie na kierunku iziumskim. Z terytorium obwodu biełgorodzkiego w Rosji w okolice Iziumu ściągnięto baterię ciężkich samobieżnych moździerzy Tulipan - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

19:40

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy wskazuje, że na kierunku wołyńskim, poleskim i siewierskim pododdziały sił zbrojnych Białorusi kontynuują wzmacnianie granicy z Ukrainą w obwodach brzeskim i homelskim, zaś okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w rejonie Morza Czarnego i Morza Azowskiego nadal atakują ogniem rakietowym obiekty cywilnej infrastruktury Ukrainy.

19:36

Wojska rosyjskie w nieuznawanej separatystycznej republice Naddniestrza w Mołdawii są w pełnej gotowości bojowej i trwają przygotowania do ewakuacji stamtąd rodzin rosyjskich oficerów - oznajmił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

19:24

Jak podaje Generalny Sztab Sił Zbrojnych Ukrainy, od wybuchu wojny wojsko rosyjskie straciło już około 24,2 tys. żołnierzy, 2 567 pojazdów opancerzonych, 1 062 czołgi, 194 samoloty oraz 155 śmigłowców.

19:09

Film obrazujący zniszczenia w Iziumiu, w obwodzie charkowskim.

19:03

Przywrócono ponad 70 proc. zasięgu sieci komórkowej w regionie Chersonia - podaje Ukrinform.

19:00

Powiązana z Kremlem organizacja Jedinstwo, grupująca Rosjan mieszkających w Portugalii, miała dostęp do poufnych danych osób pracujących w tym kraju, między innymi Ukraińców - dowiedziały się lizbońskie media w portugalskich organach ścigania.

18:56

Andrzej Duda w "Straits Times" przypomniał, że "polskie władze, wolontariusze i miliony Polaków od pierwszych chwil wojny pomagają uciekinierom z płonącej Ukrainy", a "na terytorium Polski przedostały się blisko trzy miliony osób, z czego pozostały u nas blisko dwa miliony".

18:54

"Losy naszego kontynentu ważą się dzisiaj na równinach Ukrainy, gdzie trwa niezwykle dramatyczna walka o bezpieczną przyszłość, wolność, tożsamość i dobre imię całej Europy" - pisze prezydent Andrzej Duda w artykule opublikowanym w singapurskim "Straits Times".

18:51

156 osób ewakuowano we wtorek z oblężonego przez Rosjan Mariupola - poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk. "Nie wiemy, ile w sumie autobusów jedzie. (..) Ważne, że uratowaliśmy ludzi i daliśmy możliwość przejechania innym osobom przez otwarty korytarz" - oznajmiła.

18:42

Emmanuel Macron wezwał w rozmowie telefonicznej Władimira Putina do zakończenia inwazji na Ukrainę - poinformował Pałac Elizejski.

Jak podano, prezydent Francji zaapelował również do rosyjskiego przywódcy o "wyrażenie zgody" na kontynuowanie ewakuacji z obleganego przez wojska rosyjskie kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu.

18:37

Bunkry zakładów Azowstal są w stanie wytrzymać bezpośrednie trafienie bombą atomową - powiedział dyrektor generalny zakładu, cytowany przez agencję UNIAN.

18:16

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do portu w Rotterdamie przybyło łącznie 126 statków z rosyjskim olejem napędowym - wynika z opublikowanej analizy holenderskiego dziennika "De Volkskrant".

18:10

Portugalskie media oceniają, że aktywność rosyjskich szpiegów w Portugalii jest bardzo duża, co przez lata było ignorowane przez władze. Wskazują, że sprawa stała się newralgiczna wraz z rozpoczęciem rosyjskiej inwazją na Ukrainę.

18:09

Słowacki minister obrony Jaroslav Nad’ poinformował, że na Słowacji będzie remontowany i modernizowany ukraiński sprzęt bojowy. Państwowa spółka akcyjna Konstrukta-Defence zawarła kontrakt na naprawę pojazdów opancerzonych BRDM-2.

18:08

105 z 290 ciał cywilów zabitych przez Rosjan w Irpieniu pod Kijowem wciąż nie zostało zidentyfikowanych - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Jak dodała, 70 proc. miasta uległo zniszczeniu lub uszkodzeniu w wyniku działań wojennych.

18:05

Co najmniej 10 osób zginęło, a 15 odniosło obrażenia na skutek ostrzału przez siły rosyjskie koksowni w Awdijiwce, w obwodzie donieckim - poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. "Liczba ofiar może prawdopodobnie wzrosnąć" - wskazał.

18:04

Rosjanie ostrzelali wieś Doniec w obwodzie charkowskim - podała agencja Ukrinform.

18:01

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła apel do Izby Reprezentantów i Senatu USA o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm - poinformował deputowany frakcji Hołos Jarosław Żelezniak.

17:44

"Solidarni wobec rosyjskiej agresji" - to tytuł artykułu prezydenta Andrzeja Dudy, opublikowanego w chorwackim tygodniku "Nacional" w przypadającą we wtorek rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Prezydent opisał pomoc niesioną osobom uciekającym z Ukrainy w związku z rosyjską inwazją.

17:43

- Oblężony przez wojska rosyjskie Mariupol to wypalone miasto, a w Charkowie wojska rosyjskie zniszczyły 1/5 budynków - zacytowała agencja Ukrinform przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do parlamentu Albanii.

- Rosyjska armia atakuje nasze miasta i wioski przy użyciu artylerii, lotnictwa i nie żałuje rakiet. W naszym największym mieście na wschodzie kraju, Charkowie, zniszczono 1/5 budynków. To ponad 2,5 tys. budynków. Zostały one spalone, zburzone rosyjskimi pociskami albo uszkodzone na skutek ostrzałów - powiedział Zełenski

17:23

Rumuńscy deputowani i senatorowie opowiedzieli się we wtorek za zlikwidowaniem parlamentarnych grup przyjaźni z Rosją i Białorusią jako formą sankcji na te kraje w związku z ich udziałem w wojnie z Ukrainą.

17:22

"Dziękuję serdecznie za życzenia Denysowi Szmyhalowi. Dzisiaj wolna Ukraina broni tych samych wartości jakie przyświecały reformatorom i obrońcom Rzeczypospolitej w 1791 r." - napisał w odpowiedzi na Twitterze szef polskiego rządu.

16:55

Emmanuel Macron zadzwonił do Władimira Putina pierwszy raz od miesiąca. Jak poinformował Pałac Elizejski, rozmowa trwała ponad dwie godziny. Informację potwierdził także Kreml. Putin miał przekonywać prezydenta Francji, że "Kijów nie jest gotowy do poważnej pracy" nad zakończeniem konfliktu.

Czytaj więcej >>>

16:50

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że zakończyła się ewakuacja cywilów z zakładów Azowstal w Mariupolu: 101 osób bezpiecznie dotarło dziś do Zaporoża.

Informację przekazała w mediach społecznościowych Osnat Lubrani, koordynatorka ONZ do spraw pomocy humanitarnej dla Ukrainy. "Ludzie, z którymi podróżowałam, opowiadali mi łamiące serce historie o piekle, przez które przeszli" - napisała na Twitterze. Dodała, że w zakładach nadal pozostają uwięzienie cywile. Zapewniła, że ONZ zrobi wszystko, aby im pomóc.

Z zakładów Azowstal ewakuowano w sumie 101 osób. W grupie tej byli mężczyźni, kobiety, dzieci i osoby starsze. Niektórzy z nich są ranni. Kolejne 58 osób dołączyło do konwoju w miejscowości Manhusz, położonej na obrzeżach Mariupola.

16:35

Premier Mateusz Morawiecki podziękował szefowi ukraińskiego rządu za życzenia złożone naszemu krajowi z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. "Dzisiaj wolna Ukraina broni tych samych wartości, jakie przyświecały reformatorom i obrońcom Rzeczypospolitej w 1791 roku" - napisał premier na Twitterze.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal - składając Polsce i polskiemu narodowi życzenia - podkreślił, że wolności i prawa to wielki skarb ludzkości. "Doceniamy, że dzisiaj nasze kraje i społeczeństwa stoją po tej samej stronie w walce o światową demokrację" - napisał w mediach społecznościowych Denys Szmyhal. Podziękował też polskiemu premierowi za solidarność.

16:00

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz powiedział, iż nikt nie powinien liczyć na to, że Rosja nie zaatakuje innych krajów, biorąc pod uwagę łamanie prawa międzynarodowego na Ukrainie. Zadeklarował też, że Niemcy poprą Finlandię i Szwecję, jeśli te zdecydują się przystąpić do NATO.

Rosyjska inwazja na Ukrainę złamała porządek po II wojnie światowej i zmusiła Europę do wzmocnienia strategii obronnej - powiedział Scholz w obecności premierów Szwecji i Finlandii, Magdaleny Andersson i Sanny Marin, które dołączyły do obrad rządu RFN, omawiającego sytuację bezpieczeństwa w Europie.

15:52

Słowacja będzie starać się o zwolnienie z embarga na rosyjską ropę, jeśli takie embargo znajdzie się w kolejnym pakiecie sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji - poinformowało we wtorek słowackie ministerstwo gospodarki.

Resort podkreśla, że niemal cały popyt na ropę na Słowacji zaspokajany jest z importu z Rosji, a obecnie zapasy tego surowca starczą na 120 dni.

"Jeśli dojdzie do zatwierdzenia embarga na rosyjską ropę w ramach dalszego pakietu sankcji wobec Rosji, Słowacja wystąpi o zwolnienie z tego zobowiązania" – oświadczyło ministerstwo, cytowane przez agencję Reuters.

We wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma przedstawić szósty pakiet wymierzonych w Rosję sankcji, których głównym punktem będzie rezygnacja z importu rosyjskiej ropy - poinformował w poniedziałek portal Politico, powołując się na anonimowe źródła unijne.

Uzupełniono, że KE prawdopodobnie zaproponuje okresy przejściowe dla Węgier i Słowacji ze względu na stopień, w jakim te dwa kraje są uzależnione od rosyjskiej ropy i trudności, jakie napotykają w znalezieniu alternatywnych dostaw. KE chce oddalić w ten sposób groźbę weta ze strony Budapesztu lub Bratysławy wobec nowego pakietu sankcji - twierdzi Politico.

Według szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella nowy pakiet sankcji miałby być zatwierdzony na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych UE, 10 lub 16 maja.

15:51

Mer Mariupola Wadym Bojczenko powiedział, że w mieście i wokół niego Rosjanie stworzyli cztery ośrodki, gdzie „filtrują” Ukraińców wyjeżdżających na tereny kontrolowane przez Kijów. „Mieszkańcy czekają miesiąc, a nawet dłużej na tę filtrację. Jeśli jesteś w jakiś sposób związany z organami państwa albo miasta, dostajesz dwa miesiące albo dwa tygodnie więzienia – nie wiem, jak oni to określają. Ci, którzy przeszli przez te więzienia i te tortury, składają zeznania” – oznajmił mer.

Bojczenko powiedział, że oczekiwano też przybycia 2 tys. mieszkańców Mariupola z okupowanego Berdiańska, dokąd dostali się oni samodzielnie. Jednakże już od dwóch tygodni czekają oni na ewakuację, bo okupanci ją utrudniają. „Teraz kolumna zmierza w kierunku Zaporoża, ewakuacja wciąż trwa. Oczekujemy, że jednak się odbędzie” – oświadczył.

Według niego w Mariupolu pozostało ponad 100 tys. mieszkańców, z czego co najmniej 200 cywilów w broniącym się kombinacie metalurgicznym Azowstal.

15:50

 - Część osób ewakuowanych z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola dotarła we wtorek do Zaporoża – poinformowały ukraińskie władze. Do tego miasta przybyła kolumna transportu prywatnego, na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie dojechały także trzy z 14 autobusów ewakuacyjnych.

Tymczasem mer Mariupola Wadym Bojczenko oznajmił w telewizji, że na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie dotarły na razie tylko trzy z 14 autobusów ewakuacyjnych z Mariupola, zaś los osób, które były w pozostałych autobusach, jest nieznany.

Gdzieś podziało się 11 autobusów, które miały jechać w kierunku Zaporoża na kontrolowane (przez siły ukraińskie) tereny naszego państwa, ale zaginęły. (Ewakuowani) przepadają w ośrodkach filtracyjnych. Niestety oni (tj. żołnierze rosyjscy) zabierają i wykradają naszych obywateli – powiedział Bojczenko.

15:49

Ukraińskie transportery opancerzone będą naprawiane i modernizowane na Słowacji. Kontrakt w tej sprawie zawarła ze stroną ukraińską państwowa spółka Konstrukta-Defence.

15:36

Prezydent Andrzej Duda przypomniał zorganizowane dokładnie rok wcześniej spotkanie na Zamku Królewskim z prezydentami: Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii. Wspomniał też, że niedawno zrobione zostało "wymowne zdjęcie, które może przejdzie do historii". "Kiedy stoimy, tym razem w Kijowie, opodal którego słychać huk wybuchających rosyjskich pocisków, Kijowie ufortyfikowanym, cierpiącym rozpaczą jego przedmieść, zniszczonych, zburzonych, pełnych śmierci i cierpienia - takich jak Bucza, Irpień, Borodianka" - mówił Duda.

"Dzisiaj znowu jesteśmy razem, to zdjęcie rąk trzymanych przez prezydentów: Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Ukrainy w Kijowie, podczas rosyjskiej agresji, wierzę w to głęboko, że przejdzie do historii i będzie tą przyszłą historię budowało" - podkreślił.

Prezydent powiedział przy tym, że "przed nami jeszcze bardzo wiele trudów, bardzo wiele zmartwień". "To co dzieje się dzisiaj na Ukrainie i polityka, która w związku z tym musi być prowadzona, to polityka zmierzająca do tego, by zmusić Rosję do zaprzestania agresji. A więc polityka sankcji, również i gospodarczych, która jest kosztowna" - zaznaczył Duda. Jak zauważył, taka polityka wywołuje tąpnięcia gospodarcze, na rynku energetycznym i rynku paliw, prowadzi do problemów gospodarczych i inflacji, powoduje, że życie staje się trudniejsze.

"Musimy to przetrwać i prowadzić odpowiedzialną politykę. To jest wyzwanie współczesności, szczególnie spoczywające na tych, którzy sprawują władzę. To też wielka odpowiedzialność za losy naszej wspólnoty sąsiedzkiej, za budowanie braterstwa między naszymi narodami i więzi sąsiedzkich" - powiedział Duda. "Wierzę, że damy radę" - podkreślił.

"Tak jak umieliśmy przyjąć naszych sąsiadów, tak będziemy umieli ich przechować, by gdy wojna się zakończy, mogli wrócić do swoich domów. A my pomożemy im w dziele odbudowy Ukrainy, która będzie na dziesięciolecia, a nawet stulecia państwem bratnim dla Rzeczypospolitej" - zaznaczył prezydent.

Jak dodał, pomiędzy Polską a Ukrainą "nie będzie granicy i będziemy żyli razem, na tej ziemi, odbudowując się i budując swoje wspólne szczęście i swoją wspólną siłę, która pozwoli się oprzeć każdemu niebezpieczeństwu, a którą każdy będzie się bał w przyszłości zaatakować i będzie się bał jej zagrozić".

15:29

W całej trudnej historii, gdzie na wspólnym stole między Polakami a Ukraińcami często leżała broń, został położony chleb, została położona dłoń na dłoń - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w dniu Narodowego Święta Konstytucji 3 maja. 

Mówił też o wojnie w Ukrainie, gościnności Polaków i nowym otwarciu w historii narodów polskiego i ukraińskiego. - Stoję tutaj ze wzruszeniem i chcę wam moi kochani, najdrożsi Polacy podziękować za coś, co jest żywym zaręczeniem obojga narodów. Za to coście w ostatnim czasie uczynili - powiedział prezydent

- Otwierając swoje domy, rodziny i serca na przyjęcie naszych sąsiadów z Ukrainy, a ściślej mówiąc, tego co dla nich najcenniejsze, ich dzieci, żon, matek, sióstr, dziadków, przyjęliście do siebie naszych sąsiadów z Ukrainy, uchodźców chroniących się w naszym kraju przed wojną. Że oni nam zaufali, że przybyli do nas i że stało się coś, o czym powiedział ostatnio prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, że "wobec tego, co zrobili Polacy, cała historia jest nieważna" - mówił Duda.

W ocenie prezydenta, "w jakimś sensie można powiedzieć, że tak, że w całym ogromie tej historii, przecież w ostatnich stuleciach tak trudnej, gdzie na wspólnym stole między Polakami, a Ukraińcami tak często leżał karabin, topór, broń, został położony chleb. Została położona dłoń na dłoń". "Dziękuję wam za to" - podkreślił Duda.

Dziękował też wszystkim, którzy Ukrainę wspierają w sensie instytucjonalnym, oraz przedstawicielom samorządów, którzy na co dzień prowadzą działania związane z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy. Duda dziękował też całej polskiej scenie politycznej, wskazując m.in. na spotkania Rady Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie rozmawiają politycy wszystkich opcji. - Jednym głosem cały czas opowiadali się za wsparciem dla Ukrainy - podkreślił. - Dziękuję za tę niezwykle odpowiedzialną politykę, budującą naszą wspólnotę. Politykę, która właśnie zmienia naszą historię. Wierzę w to głęboko, że na lepsze - powiedział prezydent.

Wezwał też wspólnotę międzynarodową do dalszego wspierania humanitarnego i militarnego Ukrainy.

14:55

- Wielka Brytania przekaże Ukrainie pociski przeciwokrętowe Brimstone i pojazdy opancerzone Stormer z wyrzutniami pocisków przeciwlotniczych oraz przekaże kolejny pakiet sprzętu wojskowego - ogłosił w przemówieniu do ukraińskiego parlamentu premier Boris Johnson.

"Dostarczamy pojazdy opancerzone, aby ewakuować ludność cywilną z atakowanych obszarów i chronić urzędników - o czym wspomniał mi podczas naszej ostatniej rozmowy Wołodymyr (Zełenski) - którzy utrzymują infrastrukturę krytyczną. Mogę dziś ogłosić nowy pakiet wsparcia od brytyjskiego rządu o łącznej wartości 300 mln funtów, w tym radary do lokalizowania artylerii bombardującej wasze miasta, ciężkie drony do zaopatrywania waszych sił oraz tysiące noktowizorów" - mówił Johnson w przemówieniu transmitowanym przez łącze wideo.

"Będziemy nadal dostarczać Ukrainie, wraz z innymi przyjaciółmi, broń, środki finansowe i pomoc humanitarną, aż osiągniemy nasz długoterminowy cel, którym musi być takie umocnienie Ukrainy, aby nikt już nigdy nie odważył się was zaatakować" - zapewnił brytyjski premier, przyznając, że Zachód popełnił błąd, nie udzielając pomocy w 2014 roku, gdy po raz pierwszy została napadnięta przez Rosję. 

14:54

- Gdyby teraz zostały przerwane dostawy rosyjskiego gazu, to Włochy miałyby poważne problemy z zapełnieniem magazynów na sezon zimowy - powiedział we wtorek w Izbie Deputowanych w Rzymie minister ds. transformacji ekologicznej Roberto Cingolani.

Szef resortu podkreślił, że na zapełnienie magazynów w 90 proc. na zimę 2022/2023 potrzeba około sześciu miesięcy. W takiej sytuacji, jak zaznaczył, "będziemy mogli stawić czoła najbliższej zimie i następnym z pewnym spokojem".

"Natychmiastowe przerwanie importu z Rosji uczyniłoby zimę 2022/2023 krytyczną przy braku znacznych kroków ograniczających popyt, które oczywiście są przewidziane" - zaznaczył Cingolani. Jego zdaniem ważne jest utrzymanie dostaw do końca tego roku po to, by potem "bezpiecznie" i stopniowo z nich rezygnować.

Przedstawiając w parlamencie informację na temat podwyżek cen energii minister wskazał, że od stycznia 2021 roku cena gazu używanego we Włoszech wzrosła prawie pięciokrotnie. 

14:49

- Siły rosyjskie przystąpiły we wtorek do szturmu na kombinat Azowstal, który jest ostatnim ośrodkiem ukraińskiego oporu w Mariupolu nad Morzem Azowskim – poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na zastępcę dowódcy pułku Azow Swiatosława Pałamara.

"Przez całą noc nas bombardowali bombami lotniczymi, zginęły dwie cywilne kobiety, a teraz trwa szturm na Azowstal" – oznajmił Pałamar.

Jak powiedział, wojsko rosyjskie usiłuje się wedrzeć na teren kombinatu.

"Wiemy, że prezydent jest informowany o sytuacji w Mariupolu i trzyma rękę na pulsie. Dlatego oczekujemy od niego zdecydowanych działań, bo sytuacja jest bardzo trudna" – dodał. 

14:05

- Co najmniej dziewięcioro cywilów zginęło we wtorek w wyniku rosyjskiego ostrzału miast Wuhłedar, Łyman i Awdijiwka w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – przekazała stacja Sky News, cytując szefa władz obwodowych Pawła Kyryłenkę.

Wcześniej władze ukraińskie informowały o trzech ofiarach śmiertelnych porannego ostrzału miasta Wuhłedar.Potwierdzono dodatkowo śmierć trzech osób w wyniku ostrzału i bombardowania z powietrza miejscowości Awdijiwka. Kolejne trzy osoby zostały zabite w ostrzale Łymanu – napisał Kyryłenko, dołączając zdjęcia przedstawiające skutki ataków.

Pod ciągłym ostrzałem znajdują się również inne obszary obwodu donieckiego, a lokalne władze starają się ewakuować cywilów z miejscowości na linii frontu – podał Sky News.

13:53

Rosyjskie wojsko w dalszym ciągu ostrzeliwuje zabudowania cywilne w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy; we wtorek w ostrzale wsi Zaliznyczne zginęły dwie osoby, uszkodzonych zostało 13 domów i szkoła – podała agencja Ukrinform, cytując władze obwodowe.

Według władz dwie osoby zostały śmiertelnie ranione odłamkami. W budynku szkoły uszkodzone są m.in. dach i okna – przekazał Ukrinform.

13:12

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał we wtorek dekret o odwetowych sankcjach gospodarczych w odpowiedzi na "nieprzyjazne działania niektórych obcych państw i organizacji międzynarodowych" - poinformowała agencja Reuters, powołując się na Kreml.

Zgodnie z dekretem Rosja zabrania eksportu produktów i surowców do osób i podmiotów, które zostały objęte sankcjami.

Dekret zakazuje również dokonywania transakcji z zagranicznymi osobami i firmami, dotkniętymi rosyjskimi sankcjami odwetowymi oraz pozwala rosyjskim kontrahentom na niewywiązywanie się z zobowiązań wobec nich.

Putin wyznaczył rządowi rosyjskiemu termin 10 dni na sporządzenie listy osób i podmiotów, które zostaną objęte sankcjami odwetowymi.

13:12

- Kolumna z ewakuowanymi z oblężonego przez Rosjan Mariupola, w tym z około 100 kobietami i dziećmi zabranymi z zakładów Azowstal, powoli zmierza w stronę kontrolowanego przez Ukraińców Zaporoża i może dotrzeć tam w ciągu kilku godzin – podała we wtorek stacja BBC.

By dotrzeć do centrum ewakuacyjnego w Zaporożu, autobusy muszą przejechać setki kilometrów przez terytorium opanowane przez wspieranych przez Rosję separatystów. Nie ma pełnej informacji o postępach konwoju i nie wiadomo, czy wjechał on już na obszar kontrolowany przez siły ukraińskie – przyznaje BBC.

Autobusami jadą cywile ewakuowani z Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy, między innymi około 100-osobowa grupa kobiet i dzieci, które spędziły ponad dwa miesiące w labiryncie tuneli pod zakładami metalurgicznymi Azowstal.

Tunele zbudowano w taki sposób, aby mogły wytrzymać eksplozję nuklearną. Gdy wybuchła wojna, wielu cywilów schroniło się tam przed rosyjskimi bombardowaniami. Zakłady są też ostatnim bastionem ukraińskiej obrony, podczas gdy pozostała część miasta po tygodniach ostrzałów i oblężenia wpadła w ręce Rosjan – wyjaśnia BBC.

ONZ i Czerwony Krzyż rozpoczęły 29 kwietnia, w porozumieniu ze stroną ukraińską i rosyjską, operację ewakuacji kobiet, dzieci i starców z Azowstalu. Trwają negocjacje na temat zabrania stamtąd jeszcze około 200 cywilów, którzy wciąż się tam znajdują. Inni mieszkańcy Mariupola również mogli dołączać do konwoju, jeśli udało im się dotrzeć na miejsce zbiórki.

Mer Mariupola Wadym Bojczenko poinformował we wtorek, że w mieście wciąż jest około 100 tys. cywilów. Dodał, że około 2 tys. ludzi, którzy uciekli wcześniej z Mariupola, utknęło pod okupowanym przez Rosjan Berdiańskiem, ponieważ ich wywiezienie na tereny kontrolowane przez Ukraińców uniemożliwiły rosyjskie wojska – przekazała agencja UNIAN.

13:11

- Polskie billboardy w ramach akcji „Stop Russia Now!” prezentowano we wtorek przed parlamentem w Budapeszcie. Celem akcji jest zatrzymanie wojennej agresji Rosji i zachęcanie do próby odejścia od sprowadzania energii z tego kraju – powiedział polski ambasador Sebastian Kęciek.

Cztery billboardy przedstawiają dramat wojny na Ukrainie i widnieje na nich hasło "Stop Russia Now". Wtorek był trzecim i ostatnim dniem prezentowania ich w Budapeszcie. Wcześniej podobne plakaty pokazywano m.in. w Berlinie i Rzymie.

"Celem akcji jest zwrócenie uwagi na wciąż bardzo duże potrzeby działań politycznych, które miałyby wzmacniać walczącą Ukrainę w związku z agresją rosyjską" – powiedział PAP polski ambasador na Węgrzech Sebastian Kęciek.

Zaznaczył, że poprzez akcję Polska chce "w sposób pozytywny przekonywać i zachęcać do próby odejścia od kupowania źródeł kopalnych, które są sprowadzane z Rosji, lub do rozpoczęcia dyskusji na ten temat".

"Celem akcji jest pokazanie, że odejście od importu paliw kopalnych z Rosji jest możliwe i część krajów UE, w tym Polska, takie działania postuluje i podejmuje" – podkreślił, dodając, że organizatorzy akcji zdają sobie sprawę, że "wyzwania w różnych krajach Europy są różne".

Premier Mateusz Morawiecki, inaugurując akcję "Stop Russia Now!" podkreślił, że ma ona budzić sumienia polityków Europy Zachodniej, którzy zbyt szybko chcieliby wrócić w "koleiny normalności” w relacjach z putinowską Rosją.

13:10

- Litwa będzie opowiadać się za najostrzejszymi sankcjami wobec Rosji i zrobi wszystko, by przekonać do nich kraje, które nie są do nich przekonane – oznajmił we wtorek prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

"Jesteśmy zwolennikami ostrych sankcji i Litwa zawsze będzie wśród krajów, które zaproponują najbardziej konsekwentne, ostre sankcje. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by przekonać te państwa, które się wahają lub są sceptyczne" - powiedział Nauseda dziennikarzom.

Unia Europejska przygotowała kolejny pakiet sankcji, który zakłada stopniową rezygnację z importu rosyjskiej ropy naftowej do końca roku. Zamierza się wykluczyć też największy rosyjski bank komercyjny Sberbank z międzynarodowego systemu płatności międzybankowych SWIFT.

13:10

Gratulacje i życzenia przekazał narodowi polskiemu premier Ukrainy Denys Szmyhal. "Prawa i wolności to wielki skarb ludzkości. Doceniamy, że dzisiaj nasze kraje i społeczeństwa stoją po tej samej stronie w walce o światową demokrację. Dziękujemy za solidarność premierowi Mateuszowi Morawieckiemu" - napisał Szmyhal na swoim profilu społecznościowym.

Uchwalona 231 lat temu Ustawa Rządowa - Konstytucja 3 Maja była drugim na świecie, a pierwszym w Europie tego typu spisanym aktem prawnym regulującym organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

12:57

Rada Najwyższa Ukrainy - parlament tego kraju - złożyła Polsce życzenia z okazji 3 maja - Dnia Konstytucji. W swoim oświadczeniu podkreśliła, że ustawa konstytucyjna z 1791 roku stała się manifestem wierności ideałom wolności i sprawiedliwości. "Prawdziwi sojusznicy, przyjaciele i partnerzy!" - czytamy w specjalnym oświadczeniu.

12:29

Niemcy poderwały we wtorek dwa myśliwce Eurofigter w związku z obecnością nad Morzem Bałtyckim rosyjskiego samolotu zwiadowczego An-30 - podała agencja dpa.

Rosyjska maszyna została zidentyfikowana w międzynarodowej przestrzeni powietrznej w pobliżu wyspy Rugia.

Rosyjski samolot wojskowy wleciał także w duńską przestrzeń powietrzną, o czym poinformował minister spraw zagranicznych Danii Jeppe Kofod. W związku z tym MSZ w Kopenhadze wezwało już rosyjskiego ambasadora.

Także według Sztokholmu rosyjski samolot naruszył szwedzką przestrzeń powietrzną na wschód od duńskiej wyspy Bornholm. Szwedzkie ministerstwo obrony określiło ten incydent jako "całkowicie nie do przyjęcia".

12:19

- Rosyjskie wojsko zbombardowało nowoczesny elewator zbożowy w Rubiżnem w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy; mogło w nim być nawet 30 tys. ton ziarna – ogłosił we wtorek szef władz obwodu Serhij Hajdaj. Jego zdaniem Rosjanie chcą wywołać klęskę głodu.

"Okupanci zbombardowali elewator zbożowy z samolotu. Zdjęcia satelitarne z Planet Lab pokazują, że potężne rosyjskie bomby zostały zrzucone na teren Golden AGRO sp. z o.o. w Rubiżnem. Elewator, oddany do użytku w 2020 roku, został kompletnie zniszczony" – napisał Hajdaj na Telegramie."Rosyjscy faszyści chcą wywołać Hołodomor. W okupowanych miastach odnotowano przypadki wywożenia naszego zboża do Rosji. Wcześniej zniszczyli też wszystkie magazyny żywności w Siewierdoniecku” – napisał szef władz obwodu ługańskiego. Jego oświadczenie przytacza agencja Ukrinform.

12:04

Federacja Rosyjska wybrała drogę terroru ludności cywilnej, stwierdził doradca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Rosja "musi zostać uznana za państwowego sponsora terroryzmu" - dodał.

Podolak opublikował na Twitterze zdjęcia torturowanych i zabitych mieszkańców Kałyniwki w obwodzie kijowskim. "Pod kierownictwem Prokuratury Rejonowej Kijowsko-Światoszyńskiej prowadzone jest postępowanie karne za naruszenie praw i zwyczajów wojennych", napisał Podolak.

12:01

Wczoraj zastępca kijowskiej policji poinformował, że w związku z popełnionymi przez wojska rosyjskie w obwodzie kijowskim zbrodniami wszczęto ponad 3 tysiące postępowań. Przesłuchano kilka tysięcy świadków, ustalono także dane około 900 Rosjan, którzy dokonywali zbrodni w podkijowskich miejscowościach.

12:00

W 5,5-milionowej Finlandii obowiązuje powszechny pobór do wojska. Co roku do służby przystępuje ok. 21 tys. osób (w tym średnio ok. tysiąc kobiet). Fińskie Siły Zbrojne na wypadek wojny mogą liczyć 280 tys. żołnierzy, natomiast w rezerwie pozostaje ok. 870 tys. osób. Kobiety mogą zgłosić się do armii dobrowolnie, a w tym roku wiosną podanie złożyła rekordowa liczba, blisko 1600 kobiet, co jest drugim najwyższym wskaźnikiem w historii.

Z międzynarodowych badań porównawczych wynika, że na tle innych państw poparcie dla działań obronnych jest w Finlandii bardzo silne – kraj plasuje się w nich na pierwszym miejscu wśród krajów zachodnich. 

12:00

W opublikowanym we wtorek opisie fińskiego badania, przeprowadzonego przez Forum Biznesowo Politycznego (Eva) przekazano, że choć – jak podkreślono – "Finlandii nie grozi bezpośrednie zagrożenie militarne", to ataku wojskowego obawia się ponad 40 proc. obywateli (w poprzednim badaniu przeprowadzonym dwa lata temu na początku pandemii, militarnego ataku obawiało się jedynie kilka procent Finów).

Jeszcze więcej, około 70-75 proc. badanych, obawia się ataków hybrydowych bądź cybernetycznych.

11:29

Trzy czwarte mężczyzn oraz ponad jedna trzecia kobiet deklaruje gotowość do wzięcia udziału w zbrojnej obronie kraju – wynika z sondażu przeprowadzonego w Finlandii po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Wysoki odsetek kobiet gotowych bronić ojczyzny może łączyć się z szeroko rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych zdjęciami czy filmami, pokazującymi działania obronne kobiet na Ukrainie – podano w opublikowanym we wtorek opisie badania, przeprowadzonego przez Forum Biznesowo Politycznego (Eva).

Jedynie 8 proc. ankietowanych odmawia udziału w działaniach obronnych.

11:13

24 procent Czechów jest gotowych wstąpić do armii w przypadku zbrojnej napaści na ich kraj. Wynika to z sondażu przeprowadzonego na zlecenie czeskiej telewizji publicznej. W badaniu Czesi ocenili też stan swojej armii.

62 procent badanych odpowiedziało, że nie zgłosiłoby się do wojska w przypadku ataku na ich kraj. Z sondażu wynika, że Czesi w dużym stopniu polegają na współpracy w ramach NATO. 71 procent ankietowanych jest zdania, że obecność w Sojuszu jest dla Republiki Czeskiej ważna. Odmiennego zdania jest 16 procent Czechów.

Połowa ankietowanych wierzy w zdolności obronne czeskiej armii, jednak tylko dziesięć procent uznało, że jest ona w bardzo dobrym stanie. 57 procent badanych stwierdziło, że potrzebne są większe inwestycje w sprzęt i szkolenie wojsk. W tym roku Czechy mają wydać na obronę 1,35 procent PKB. Najpóźniej w 2025 roku kwota ta ma wynieść 2 procent PKB.

W czeskiej armii służy obecnie ponad 26 tysięcy zawodowych żołnierzy. Dodatkowych 3600 żołnierzy stanowią aktywne rezerwy, do których może wstąpić każdy pełnoletni obywatel Republiki Czeskiej, który ma co najmniej średnie wykształcenie. Zainteresowanie aktywnymi rezerwami znacznie wzrosło po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

11:00

W ciągu ostatniej doby Rosja straciła około 400 żołnierzy, 48 pojazdów opancerzonych, 14 czołgów, 16 systemów artyleryjskich, 10 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 19 pojazdów samochodowych i cystern, dwie jednostki pływające i 20 dronów – zaznaczono w zestawieniu ukraińskiego sztabu generalnego.

10:52

- Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 24,2 tys. żołnierzy i 2567 pojazdów opancerzonych, a także 1062 czołgi, 194 samoloty i 155 śmigłowców – ogłosił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Od 24 lutego do 3 maja siły rosyjskie straciły łącznie 475 systemów artyleryjskich, 162 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, 80 systemów przeciwlotniczych, 1843 pojazdy i cysterny, 10 jednostek pływających, 291 bezzałogowych statków powietrznych poziomu operacyjno-taktycznego i 84 rakiety manewrujące – napisano.

10:51

Podstawione przez Rosjan władze okupacyjne na obszarach obwodu chersońskiego informowały, że zamierzają 1 maja wprowadzić rosyjskiego rubla jako walutę. Brytyjskie ministerstwo obrony oceniało w niedzielę, że działania Rosjan wskazują na „zamiar wywierania silnego wpływu politycznego i gospodarczego w Chersoniu w długim okresie” – przypomina Reuters.

10:36

Rosjanie przekierowali ruch internetowy w okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy przez rosyjskie serwery, co sprawia, że podlega on pod rosyjską cenzurę - podała agencja Reutera, cytując ustalenia grupy monitorującej NetBlocks.

NetBlocks wykrył, że w sobotę w obwodzie chersońskim dostęp do internetu został niemal całkowicie odcięty. Połączenie przywrócono po kilku godzinach, ale, jak wykazały pomiary, ruch jest teraz kierowany przez Rosję - przekazał Reuters.

- Łączność w sieci została przekierowana przez rosyjski internet, zamiast ukraińskiej infrastruktury telekomunikacyjnej, więc podlega teraz pod rosyjskie przepisy, nadzór i cenzurę - podkreśliła organizacja, której siedziba mieści się w Londynie.

10:21

- W oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy wciąż jest około 100 tys. cywilów, a ponad 200 wciąż przebywa w zakładach metalurgicznych Azowstal wraz z ukraińskimi żołnierzami - poinformował we wtorek mer miasta Wadym Bojczenko.

Według stacji Sky News ONZ i Czerwony Krzyż starają się ułatwić ewakuację z rozległego terenu Azowstalu i jest nadzieja, że konwój ewakuacyjny wyruszy we wtorek przed południem.

W poniedziałek późnym wieczorem władze ukraińskie informowały, że około 100 osób, których udało się w ostatnich dniach ewakuować z Azowstalu, nie zdołało na razie dotrzeć do kontrolowanego przez Ukraińców Zaporoża, gdzie ich oczekiwano.

Bojczenko wyraził nadzieję, że konwój dojedzie tam we wtorek. Kolumna porusza się w kierunku Zaporoża. Ewakuacja trwa - jak cytuje Bojczenkę Sky News.

Według niego jeszcze ok. 2 tys. ludzi, którzy wcześniej uciekli z oblężonego Mariupola, utknęło pod okupowanym przez siły rosyjskie Berdiańskiem. Ich bezpieczne wywiezienia na tereny kontrolowane przez władze ukraińskie uniemożliwiają rosyjskie wojska - powiedział Bojczenko, cytowany przez agencję UNIAN.

10:20

Sytuacja wciąż jest trudna w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, gdzie odnotowano ostrzały i eksplozje. Najeźdźcy w dalszym ciągu dokonują grabieży, a sytuacja w okupowanych wsiach jest krytyczna – przekazał Ukrinform.

Agencja informuje również o atakach w leżącym na północny zachód od Chersonia obwodzie mikołajowskim, w tym w jego stolicy, Mikołajowie. Nie ma doniesień o ofiarach; trwa ustalanie szczegółów – przekazano.

10:20

W leżącym dalej na północny zachód obwodzie charkowskim Rosjanie ostrzeliwali Charków i miejscowości Zołocziw, Barwinkowe i Derhacze, ale nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych, a liczba rannych jest ustalana - przekazał Ukrinfom. W Charkowie z powodu porannego ostrzału w jednej z firm wybuchł pożar.

10:19

Co najmniej troje cywilów zginęło we wtorek rano w rosyjskim ostrzale miasta Wuhłedar w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy; wciąż ostrzeliwane są również inne miasta obwodu – podała agencja Ukrinform, cytując raport o sytuacji w regionach.

Pod bezustannym ostrzałem znajdują się Łyman i Awdijiwka. Trwa ewakuacja ludności z miast i wsi na linii frontu, a także z Mariupola – wynika ze sprawozdania.

Według niego w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy rosyjska armia skupia się na próbach przejęcia kontroli nad Rubiżnem i Popasną. W nocy pod ciężkim ostrzałem znalazło się Rubiżne, a we wtorek rano – Nowodrużesk. Trwa ustalanie strat i liczby ofiar. Ewakuowano około 20 osób.

09:52

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę z Rosji wyemigrowało ponad 300 tysięcy osób - podał portal Mediazona, powołując się na oficjalne dane rosyjskiej służby granicznej. Większość to pracownicy sektora informatycznego oraz działacze obywatelscy, opozycja i niezależni dziennikarze.

Radio Swoboda policzyło, że najwięcej Rosjan wyemigrowało do Gruzji, Armenii i Turcji.

09:49

- Na krytycznych odcinkach granicy z Rosją planowane jest wzmocnienie ogrodzenia – podają fińskie media powołując się na źródła w Straży Granicznej. Obecnie długą fińsko-rosyjską granicę fragmentami zabezpiecza kruche druciane ogrodzenie, głównie dla zatrzymania zwierzyny. Cała granica Finlandii z Rosją liczy ponad 1300 km.

Przeglądy i analizy zostały zrobione, ale konkretne działania nie zostały jeszcze podjęte – twierdzi z-ca komendanta Fińskiej Straży Granicznej kontradmirał Markku Hassinen. Według niego trzeba by zaplanować, gdzie dokładnie takie ogrodzenie miałoby powstać. "Budowa wzdłuż całej granicy nie byłaby racjonalna pod względem kosztów" – dodał w rozmowie z największym fińskim dziennikiem "Helsingin Sanomat".

Przy bardziej szczegółowej analizie można by wykorzystać doświadczenia z budowy ogrodzenia w Estonii czy innych krajach bałtyckich – wskazał stołeczny dziennik.

09:22

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło co najmniej 220 dzieci. 406 zostało rannych - poinformowała we wtorek na Telegramie ukraińska Prokuratura Generalna.

Prokuratura zwraca uwagę, że szacunki te nie są ostateczne, gdyż trwa zbieranie danych z miejsc, gdzie mają miejsce działania wojenne oraz z terenów czasowo okupowanych i wyzwolonych.

09:19

Papież Franciszek powiedział włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera", że usłyszał od premiera Węgier Viktora Orbana, iż Rosja planuje zakończyć wojnę na Ukrainie 9 maja. Tak w opublikowanym we wtorek wywiadzie papież przywołał swoje spotkanie z szefem węgierskiego rządu, którego przyjął na audiencji 21 kwietnia.

Mówiąc o rozmowie z Orbanem papież ujawnił: "Kiedy go spotkałem, powiedział mi, że Rosjanie mają plan, że 9 maja wszystko się skończy. Mam nadzieję, że tak będzie; zrozumiałoby się w ten sposób eskalację w tych dniach".

09:17

Są dwa scenariusze zakończenia wojny z Rosją: rozpad Federacji Rosyjskiej lub zmiana jej władz - powiedział szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow, cytowany przez agencję Ukrinform.

- Pierwsza opcja to rozpad Rosji na trzy lub więcej części. Druga to względne zachowanie integralności terytorialnej Rosji przy zmianie władz tego kraju - powiedział Budanow.

Według niego w przypadku drugiego rozwiązania nowy przywódca będzie musiał ogłosić, że "jego" Rosja nie ma nic wspólnego z wojną na Ukrainie i że była "rządzona przez chorego dyktatora".

09:04

Papież Franciszek powiedział, że jest gotów spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie. Deklarację tę złożył w wywiadzie dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera", opublikowanym we wtorek.

Jak przyznał Franciszek, wciąż czeka na odpowiedź Putina i obawia się, że "nie chce on tym razem spotkania".

Papież stwierdził też, że patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl "nie może stać się ministrantem Putina"

08:58

Szósty pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji obejmie wycofanie "innych banków" rosyjskich z systemu transakcyjnego SWIFT - zapowiedział przebywający w Panamie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Borrell wyjaśnił, że kolejne sankcje będą dotyczyć "sektora bankowego, a z systemu SWIFT zostaną wyłączone kolejne rosyjskie banki. - W kwestii energetyki pracujemy nad przygotowaniem propozycji, które pozwolą na ograniczenie importu energii z Rosji, w szczególności ropy - powiedział szef dyplomacji UE.

08:55

Do Rosji deportowano już z Ukrainy blisko 1,1 mln ludzi, z czego prawie 200 tys. to dzieci; tylko w poniedziałek wywieziono ponad 11,5 tys. osób, w tym 1847 dzieci - podała we wtorek agencja Ukrinform, cytując dane przedstawione przez stronę rosyjską.

Według agencji Reutera dane przedstawiło rosyjskie ministerstwo obrony. Władze Rosji określają te działania jako "ewakuacje" i utrzymują, że ludzie wywożeni są z Ukrainy na własną prośbę. Strona ukraińska informuje jednak, że najeźdźcy przymusowo deportują ludzi do Rosji.

08:48

Mieszkańcy Makarowa i Borodzianki w obwodzie kijowskim wracają do zrujnowanych miast, by usuwać ślady rosyjskiej okupacji. - O budynek toczyły się ciężkie walki, później trzeba było z niego usunąć pozostawione przez Rosjan miny – mówi PAP Ołeksandr, właściciel szpitala dla zwierząt w Makarowie, w którym okupujący część miasta Rosjanie urządzili siedzibę swojego sztabu.

Wokół dróg prowadzących do niemal 10-tysięcznego Makarowa nadal dostrzec można spalone czołgi i wozy opancerzone rosyjskiego wojska, zniszczone mosty i leje po bombach. Do miasta wraca coraz więcej mieszkańców, którzy razem z wojskiem i wolontariuszami starają się uprzątnąć wojenne zniszczenia.

08:34
08:33
08:31

W Krasnodarsku w Rosji płonie składowisko odpadów.

08:29

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę z Rosji wyemigrowało ponad 300 tysięcy osób - podał portal Mediazona, powołując się na oficjalne dane rosyjskiej służby granicznej. Większość to pracownicy sektora informatycznego oraz działacze obywatelscy, opozycja i niezależni dziennikarze.

Radio Swoboda policzyło, że najwięcej Rosjan wyemigrowało do Gruzji, Armenii i Turcji. Potwierdza tę informację rosyjski opozycjonista Artiom Ważenkow, który od kilku miesięcy przebywa w stolicy Gruzji - Tbilisi.

- Wewnątrz Rosji obecnie nie da się zrobić nic efektywnego. Przeciwdziałać wojnie znajdując się wewnątrz Rosji jest bardzo trudno, dlatego ludzie niestety nie widzą dla siebie innego wyjścia, niż wyjechać z kraju - podkreśla rosyjski opozycjonista.

08:14

Zdecydowana większość uchodźczej młodzieży ukraińskiej, która przyjechała do Warszawy, wybrała naukę w liceach ogólnokształcących, a tylko nieliczni w technikach i szkołach branżowych.

Według danych z 11 kwietnia - przekazanych w odpowiedzi na interpelację jednej ze stołecznych radnych - do warszawskich przedszkoli i szkół zostało przyjętych blisko 16 tys. ukraińskich dzieci i młodzieży, w tym ponad 1300 do szkół ponadpodstawowych.

Do liceów ogólnokształcących przyjęto blisko 1200 uczniów, 54 do techników i 5 do branżowych szkół I stopnia. Uczniowie ci uczęszczają do oddziałów ogólnodostępnych jak i przygotowawczych.

08:00
07:42

Rosyjskie wojska wciąż atakują na wschodzie Ukrainy, starają się opanować Rubiżne i Popasną, ostrzeliwują Charków i jednostki ukraińskie w okolicach Iziumu; na terenach okupowanych rozwija się ruch oporu - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W obwodach ługańskim i donieckim na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy siły ukraińskie odparły minionej doby 12 rosyjskich ataków, niszcząc przy tym sześć czołgów, pięć systemów artyleryjskich, 22 pojazdy opancerzone i osiem innych pojazdów wroga -napisano w porannym komunikacie sztabu.

07:19

Podczas gdy Rosja terroryzuje Ukrainę, chiński przywódca Xi Jinping stara się zachować neutralność, podejmując jednocześnie kroki, które ujawniają jego poparcie dla Moskwy. Jednak zamiast być zwodzonymi przez Rosję, Chiny powinny wykorzystać stosunki z Putinem, aby przekonać go do zakończenia wojny. Zaspokajanie zachcianek zadowolonego z konfliktu sąsiada to wielki błąd ze strony światowego mocarstwa - pisze amerykański magazyn "Foreign Affairs".

Pekin skrytykował Stany Zjednoczone za rzekome wywołanie wojny na Ukrainie poprzez rozszerzanie sojuszu NATO i pomógł Rosji szerzyć teorie spiskowe o udziale Waszyngtonu w nieistniejącym ukraińskim programie broni biologicznej - wymienia "Foreign Affairs".

06:41
06:23
06:11

W wyniku rosyjskiego ostrzału w Odessie zginął nastolatek.

06:08

Duży pożar pod Moskwą. Spłonął magazyn prokremlowskiego wydawnictwa.

04:49

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wieczornym wystąpieniu, że nowy pakiet unijnych sankcji powinien uniemożliwić Rosji czerpanie zysków ze sprzedaży energii. Podkreślił, że Moskwa zarabia na paliwie miliard euro dziennie.

Ukraiński przywódca wyraził również nadzieję, że w najbliższej przyszłości Unia Europejska nałoży całkowite embargo handlowe na Rosję.

Posłuchaj
00:24 Zełenski IAR.mp3 Zełenski: wierzymy, że państwu-terroryście nie można dawać miliarda euro dziennie za paliwo. Ale potrzeba też przygotować dalszy pakiet sankcji, który zablokuje wszelki import i eksport z Rosji, bo na tym właśnie Moskwa zarabia. Oni nie rozumieją, że prawo międzynarodowe i pokój w Europie muszą być szanowane (IAR)
04:45

Komisja Europejska ma dziś przedstawić szósty pakiet sankcji wobec Rosji. Dokument zostanie stworzony na podstawie konsultacji, które Bruksela prowadziła w weekend z unijnymi stolicami.

Jak informowała w sobotę brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, Komisja ma zaproponować między innymi stopniowe wprowadzenie embarga na dostawy ropy z Rosji i odłączenie największego rosyjskiego banku od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Jutro pakietem restrykcji zajmą się unijni ambasadorowie a decyzja jest spodziewana jeszcze w tym tygodniu.

04:24

Zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją zależy od sankcji, broni i perspektywy członkostwa w UE - powiedział w poniedziałek szef ukraińskigo MSZ Dmytro Kułeba. Dodał, że wojna Rosji z Ukrainą i całą Europą będzie trwała dopóki Putin będzie uważał, że Ukraina została pozostawiona sama sobie.

03:32

Ambasada Szwecji na Ukrainie wznowi działalność w Kijowie w środę 4 maja - poinformowała na Twitterze minister spraw zagranicznych tego kraju Ann Linde.

Linde podziękowała Polsce za udzielenie czasowej gościny tej szwedzkiej placówce dyplomatycznej.

- Szwecja będzie nadal stać razem z Ukrainą i jest niezmiernie zadowolona, że jej placówka dyplomatyczna wróci tam gdzie jest jej miejsce - podkreśliła minister.

02:46

Parlament Europejski dziś po południu będzie dyskutował o skutkach wojny na Ukrainie, związanych z energetyką i cyberbezpieczeństwem.

Europosłowie będą dyskutowali o bezpieczeństwie energetycznym Europy w tym o wydajności energetycznej oraz o połączeniach międzysystemowych. Będzie też mowa o wpływie wojny na Ukrainie na sektory transportu i turystyki. Do porządku obrad władze Europarlamentu wpisały też obronę przed nasilającymi się rosyjskimi cyberatakami.

Posłuchaj
00:31 PE Surówka.mp3 Dziś w Parlamencie Europejskim debaty o ekonomicznych skutkach o Ukrainie. Wraca też temat Polski i Węgier. Relacja Karola Surówki (IAR)
02:06

Agresja Rosji na Ukrainę to także konsekwencja komunizmu - powiedział w poniedziałek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński po wizycie w powstającym w Waszyngtonie Muzeum Ofiar Komunizmu. Jak dodał, właśnie dlatego potrzebne są instytucje mówiące o destruktywnym charakterze komunizmu.

02:01

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że okupanci "ewakuowali" z Ukrainy ponad milion osób, w tym prawie 200 tys. dzieci - podaje "Ukraińska Prawda".

01:59

Na Placu Rewolucji w Moskwie rzucono koktajlem Mołotowa w autobus Rosgwardii; pojazd zapalił się - podaje rosyjski portal niezależny Mediazona. 

Podejrzany został zatrzymany. Według mediów mężczyzna już wcześniej był pociągnięty do odpowiedzialności za "nieposłuszeństwo wobec funkcjonariuszy policji i organizowanie wieców".

01:32

Paul McCartney pokazał się z ukraińską flagą podczas otwarcia swojej trasy koncertowej w Spokane w USA.

01:31

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił, że operacja ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola jest kontynuowana. Dodał, że dziś powinna rozpocząć się także ewakuacja korytarzami humanitarnymi z kilku innych miast - m.in. z Berdiańska, Tokmaku i Wasyljiwki.

01:30

W tym roku ukraińscy rolnicy spodziewają się zbiorów na poziomie 65 proc. w porównaniu z wynikiem z ubiegłego roku. 

01:30

The Institute for the Study of War opublikował najnowszą mapę obrazującą sytuację na froncie.

01:29

Brytyjski premier Boris Johnson w przemówieniu, które wygłosi we wtorek do parlamentu Ukrainy, ogłosi przekazanie temu krajowi kolejnej partii sprzętu wojskowego o wartości 300 mln funtów - zapowiedziało jego biuro.

01:29

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że nie można być pewnym tego, że Rosja podczas konfliktu nie użyje broni jądrowej. W rozmowie z australijskim kanałem telewizyjnym Nine Network, przypomniał, że w czasie ataku na elektrownię atomową w Zaporożu, rosyjska armia strzelała w kierunku reaktorów.

Posłuchaj
00:14 11718811_1.mp3 Wołodymyr Zełenski: nie można oczekiwać, że Rosja nie użyje broni jądrowej (IAR) 
01:28

Wypowiedzi gości zapraszanych do rosyjskiej telewizji stają się coraz bardziej "interesujące" - ocenia ukraiński parlament. Jak wskazano, dziś Rosjanie mogli usłyszeć m.in. o "podatności USA na szantaż ze strony Ukrainy".

01:27

Dowództwo sił rosyjskich na wschodzie Ukrainy, gdzie obecnie toczy się większość walk, jest niezadowalające. Ponadto żołnierze mają wyjątkowo niskie morale - podaje agencja Ukrinform, powołując się na przedstawiciela Pentagonu.

Zobacz także

Zobacz także