more_horiz
Wiadomości

Polska katedra na Uniwersytecie Georgetown? Gliński: nasza pozycja na świecie zmienia się błyskawicznie

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 20:27
- Pracujemy nad stworzeniem polskiej katedry, a nawet centrum polskiej historii na Uniwersytecie Georgetown - powiedział we wtorek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński po wizycie na tej prestiżowej uczelni w Waszyngtonie. Jak podkreślił, rosnąca pozycja Polski w obliczu obecnego kryzysu daje szanse na promowanie polskiego punktu widzenia.
Podczas briefingu prasowego na terenie Uniwersytetu Georgetown w USA, prof. Gliński podkreślił, że współpraca z tą jedną z najbardziej znanych uczelni trwa już od 15 lat
Podczas briefingu prasowego na terenie Uniwersytetu Georgetown w USA, prof. Gliński podkreślił, że współpraca z tą jedną z najbardziej znanych uczelni trwa już od 15 latFoto: PAP/Mateusz Marek

Podczas briefingu prasowego na terenie uniwersyteckiego kampusu, prof. Piotr Gliński podkreślił, że współpraca z tą jedną z najbardziej znanych uczelni trwa już od 15 lat, owocem czego jest prowadzone przy wsparciu Muzeum Historii Polski seminarium na temat historii Polski oraz obecność polskich wątków i spraw w podręcznikach historycznych.

Polityczny klimat

- Od pewnego czasu ta praca przerodziła się w prace organizacyjne nad założeniem tutaj specjalnego centrum poświęconego polskiej historii i kulturze. Takie centra dotyczące historii niemieckiej, francuskiej, czy latynoamerykańskiej istnieją na wielu uniwersytetach. My nie możemy się pochwalić zbyt dużą liczbą tego rodzaju instytucji, a dzięki jej powstaniu możemy w innej skali promować nasz punkt widzenia na historię i politykę, co zwłaszcza w obecnej sytuacji, kontekście wojny na Ukrainie i błyskawicznie zmieniającej się pozycji Polski jest bardzo cenne - powiedział wicepremier.

Jak podkreślił Piotr Gliński, dodatkową szansę na to daje obecny klimat polityczny i rosnąca pozycja Polski w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

- Ten kontekst jest tu wielokrotnie podkreślany. (...) Mamy w tej chwili takie okienko szansy z uwagi na naszą postawę wobec wojny na Ukrainie (...), wybitni przedstawiciele świata intelektualnego i politycznego - także tutaj się z tym spotkałem - przyznają, że to my mieliśmy rację co do polityki Federacji Rosyjskiej i Władimira Putina - dodał.

Związki z Polską

Wicepremier przypomniał, że założony przez jezuitów Uniwersytet Georgetown ma długą tradycję związków z Polską. Wykładali tam m.in. Jan Karski i Zbigniew Brzeziński, a także historyk Andrzej Kamiński, który - jak powiedział wicepremier - "wychował całe pokolenie amerykańskich profesorów, którzy - krótko mówiąc - znają się na historii Europy Centralnej i Wschodniej".

We wtorek Piotr Gliński odwiedzi jeszcze Bibliotekę Kongresu, gdzie - jak zasugerował - będzie prowadził rozmowy w sprawie zwrócenia Polsce przedmiotów związanych z historią, choć odmówił podania bliższych szczegółów.

Posłuchaj
00:58 11719009_1.mp3 Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński odwiedził powstające w Waszyngtonie Muzeum Ofiar Komunizmu - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 Czytaj także:

Zobacz także: Łukasz Jasina w "24 pytania"

es

Zobacz także

Zobacz także