more_horiz
Wiadomości

Parada na Dzień Zwycięstwa nie tylko w Rosji? Ukraiński wywiad donosi, że szykowana jest też w Mariupolu

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 12:40
Ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie poinformował, że "rosyjscy okupanci w Mariupolu szykują paradę wojskową na 9 maja, gdy w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami".
Wywiad: Rosjanie szykują w Mariupolu paradę na 9 maja
Wywiad: Rosjanie szykują w Mariupolu paradę na 9 majaFoto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

"Mariupol, według planów raszystów (Rosjan), ma się stać centrum »uroczystości«. W tym celu w mieście trwa gorączkowe uprzątanie centralnych ulic z gruzów, ciał zabitych i rosyjskich niewybuchów" - napisał wywiad.

Propaganda Rosji

Według wywiadu trwa szeroka kampania propagandowa, w trakcie której Rosjanom będą pokazywane materiały o rzekomej radości mieszkańców zajętych terenów ze spotkania z żołnierzami rosyjskimi.

Jak podano, do zrujnowanego Mariupola przybył pierwszy wiceszef administracji (kancelarii) prezydenta Rosji ds. polityki wewnętrznej Federacji Rosyjskiej Siergiej Kirijenko.

"W celu przygotowania odpowiednich materiałów Mariupol odwiedził raszystowki propagandzista Władimir Sołowiow oraz szef okupacyjnej administracji Doniecka Denys Puszylin" - dodał ukraiński wywiad.

Ciężka sytuacja w Mariupolu

Tymczasem jak przekazał za pośrednictwem serwisu Telegram szef administracji obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch, Ukraina przygotowuje na środę kolejną ewakuację cywilów z opanowanego niemal całkowicie przez Rosjan portowego miasta Mariupol. Miejscem zbiórki ma być centrum handlowe w zachodniej części miasta.

Centrum handlowe jest oddalone wiele kilometrów od kombinatu metalurgicznego Azowstal, który jest ostatnim bastionem ukraińskiego oporu w mieście i gdzie ukrywa się jeszcze wielu cywilów.

We wtorek, z pomocą ONZ i Czerwonego Krzyża, udało się ewakuować z zakładów Azowstal i samego Mariupola 156 cywilów - kobiet, dzieci i osób starszych. Zostali oni przewiezieni autobusami do Zaporoża. Uratowanie tych ludzi z ogromną ulgą przyjął prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Wreszcie są całkowicie bezpieczni - powiedział w nagraniu wideo wyemitowanym we wtorek wieczorem.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:


dz

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także