more_horiz
Wiadomości

Siły ukraińskie zatopiły rosyjski okręt w pobliżu Wyspy Węży [NAGRANIE]

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 13:45
Siły ukraińskie zatopiły rosyjski kuter desantowy klasy Sierna u wybrzeży Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Zestrzeliły też rosyjskiego drona zwiadowczego typu Forpost - podała agencja Ukrinform, cytując rzecznika władz obwodu odeskiego Serhija Bratczuka.
Siły ukraińskie zatopiły rosyjski okręt desantowy u wybrzeży Wyspy Węży
Siły ukraińskie zatopiły rosyjski okręt desantowy u wybrzeży Wyspy WężyFoto: Tsuguliev/Shuttertsock

Rzecznik władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk opublikował nagranie z uderzenia w rosyjski kuter desantowy klasy Sierna na Morzu Czarnym. Według Ukrinformu okręt pozostał w pobliżu Wyspy Węży. 

W piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o zniszczeniu innego rosyjskiego statku w tym samym regionie. Zgodnie z danymi Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 25,1 tys. żołnierzy, 2713 pojazdów opancerzonych i 1122 czołgi, a także 199 samolotów i 155 śmigłowców.

Ponadto Rosja straciła:

  • 509 systemów artylerii
  • 172 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet
  • 84 systemy przeciwlotnicze
  • 1934 samochody i cysterny
  • 11 jednostek pływających
  • 341 dronów poziomu operacyjno-taktycznego
  • 90 rakiet manewrujących

Sobota jest 73. dniem wojny na Ukrainie. W obwodzie ługańskim intensywne walki trwają m.in. w okolicach Popasnej, Rubiżnego i Siewierodoniecka. W obwodzie donieckim, jak poinformował szef obwodu Pawło Kyryłenko, w nocy Rosjanie ostrzeliwali wzdłuż całej linii frontu.

Pociski spadały na wiele miejscowości i budynki mieszkalne m.in. w Kramatorsku, Małotaraniwce, Dużkiwce. Rosjanie nad ranem w obwodzie donieckim próbowali przeprowadzić dwa szturmy, ale ukraińscy żołnierze odparli ataki.

Rosjanie ostrzeliwali także Mikołajów. Rano rakiety spadły na obiekty infrastruktury w obwodzie połtawskim. Od kilku dni trwa rosyjski szturm na zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu. Mimo ostrzałów udało się ewakuować stamtąd około 50 cywilów. Oblężonej fabryki wciąż bronią ukraińscy żołnierze.

Czytaj również:

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także