more_horiz
Wiadomości

Prezydent Zełenski: niebawem na Ukrainie będą dwa Dni Zwycięstwa, a ktoś nie będzie miał ani jednego

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 09:55
Z okazji Dnia Zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej Wołodymyr Zełenski opublikował nagranie z centrum Kijowa. - Jesteśmy dumni z naszych przodków, którzy walczyli w koalicji antyhitlerowskiej - mówi prezydent Ukrainy. Podkreślił, że "wkrótce na Ukrainie będą dwa Dni Zwycięstwa. A ktoś nie będzie miał nawet jednego".       
Zełenski: nasi przodkowie walczyli w koalicji antyhitlerowskiej dla nas, my - dla naszych dzieci
Zełenski: nasi przodkowie walczyli w koalicji antyhitlerowskiej dla nas, my - dla naszych dzieciFoto: PAP/Alena Solomonova, Twitter.com/@MFA_Ukraine

- Nie pozwolimy nikomu anektować naszego zwycięstwa - powiedział Wołodymyr Zełenski w poniedziałek w wystąpieniu z okazji Dnia Zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej. - Nasi przodkowie walczyli o wolność dla nas i zwyciężyli. My walczymy o wolność dla siebie i dla naszych dzieci i dlatego zwyciężymy - oświadczył prezydent Ukrainy. Przypomniał, że w czasie wojny zginęło 8 mln Ukraińców i co najmniej 50 mln ludzi na całym świecie.

- Nie ma nic groźniejszego niż podstępny wróg, ale nie ma nic bardziej trującego niż fałszywy przyjaciel - powiedział, cytując słowa ukraińskiego poety i filozofa Hryhorija Skoworody. Kilka dni temu poświęcone mu muzeum zniszczyła rosyjska rakieta.

Wojna dwóch światopoglądów

- 24 lutego zrozumieliśmy tę prawdę, kiedy fałszywy przyjaciel rozpoczął wojnę. To nie jest wojna dwóch armii, to wojna dwóch światopoglądów - powiedział Zełenski, nazywając Rosjan "barbarzyńcami, którzy ostrzeliwują muzeum Skoworody i wierzą, że rakietami można zniszczyć ukraińską filozofię". Jak dodał, "ona ich (Rosjan) drażni, jest im obca, przeraża ich - ona polega na tym, że jesteśmy wolnymi ludźmi, którzy idą swoją drogą". 

Zełenski powiedział, że zaczynając 24 lutego inwazję na Ukrainę, Rosja stanęła "na te same grabie, na których stawała noga każdego okupanta na Ukrainie". - Przeżywaliśmy różne wojny, ale wszystkie miały taki sam finał. Naszą ziemię zasypywały kule i pociski, ale żaden wróg nie zapuścił tu korzeni - podkreślił, dodając, że "nie ma takich kajdan, które mogą związać naszego wolnego ducha".

Zwyciężymy i obronimy naszą ziemię

- Wcześniej czy później zwyciężymy. Czy to Orda, czy to nazizm, czy mieszanka jednego i drugiego - zapewnił. - Zwyciężymy, bo to jest nasza ziemia. Ktoś walczy za cara-batiuszkę, za Fuehrera, partię i wodza, a my za ojczyznę - zaznaczył Zełenski. - Wkrótce na Ukrainie będą dwa Dni Zwycięstwa, a ktoś nie będzie miał nawet jednego - zaznaczył ukraiński prezydent. 

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

ASP

Zobacz także

Zobacz także