more_horiz
Wiadomości

Nowy raport nt. rosyjskich strat na Ukrainie. Ponad 27 tys. żołnierzy zginęło

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 10:51
Od początku inwazji na Ukrainę zginęło 27 200 rosyjskich żołnierzy. Poinformował o tym ukraiński sztab generalny. Od 24 lutego Rosjanie stracili 2934 pojazdy opancerzone, 1218 czołgów, 200 samolotów i 163 helikoptery.
Potężne straty Rosjan. Ponad 27 tys. żołnierzy zginęło
Potężne straty Rosjan. Ponad 27 tys. żołnierzy zginęłoFoto: Salvatore Cavalli / Zuma Press / Forum

Ukraińscy żołnierze zniszczyli też 551 rosyjskich systemów artyleryjskich, 195 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i 88 systemów obrony przeciwlotniczej.

Ukraińcy zestrzelili 95 rosyjskich pocisków rakietowych i 411 bezzałogowych statków powietrznych. Zatopili 13 okrętów wojennych i zniszczyli 2059 pojazdów wojskowych oraz cystern z paliwem.

Ciała rosyjskich żołnierzy

Władze Ukrainy są gotowe odesłać ciała poległych rosyjskich żołnierzy do Rosji zgodnie z normami międzynarodowego prawa humanitarnego – podała w sobotę stacja BBC, cytując szefa wydziału współpracy cywilno-wojskowej Ukrainy Wołodymyra Lamzina.

W piątek urzędnicy wojskowi układali ciała Rosjan zebrane w obwodach kijowskim i czernihowskim w wagonach-chłodniach. Pojawiły się informacje o kolejnych takich pociągach w innych częściach kraju – pisze BBC.

- Gdy aktywna faza konfliktu się kończy, strony muszą zwrócić ciała poległych wojskowych drugiemu krajowi. Ukraina jest gotowa zwrócić ciała agresorowi – powiedział Lamzin.

Według informacji Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy na wojnie zginęło już ponad 26 tys. rosyjskich żołnierzy. Rosja nie aktualizuje oficjalnego bilansu poległych od 25 marca, gdy przyznała się do straty ponad 1,3 tys. żołnierzy – podała BBC.

Rosjanie wycofują się

Rosyjskie siły prawdopodobnie rozpoczęły wycofywanie się ze swoich pozycji wokół Charkowa - pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Potwierdza tym samym doniesienia sztabu generalnego ukraińskiej armii.

Przyczyną wycofania ma być obawa przed kontrofensywą ukraińskiej armii i niewystarczające siły - czytamy w raporcie. Zamiast utrzymania pozycji Moskwa koncentruje się na sprowadzeniu wojsk do ojczyzny i wprowadzeniu nowych sił. "Tym samym wydaje się, że Ukraina wygrała bitwę o Charków" - napisali w raporcie analitycy instytutu. Rosjanom nie udało się bowiem okrążyć miasta, ani - tym bardziej - przejąć go.

Zdaniem analityków Instytutu, wojsko ukraińskie będzie usiłowało teraz przerwać kanały komunikacyjne Rosjan między rosyjskim Biełgorodem a siłami w okolicach Izjumu w obwodzie charkowskim na Ukrainie.

Czytaj także:

***

as

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem