more_horiz
Wiadomości

Rosjanie wycofują się spod Charkowa. "Wydaje się, że Ukraina wygrała tę bitwę"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 08:46
Rosyjskie wojska prawdopodobnie rozpoczęły wycofywanie się z terenów wokół Charkowa - podał amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), potwierdzając tym samym doniesienia sztabu generalnego ukraińskiej armii. - Wydaje się, że Ukraina wygrała bitwę o Charków - ocenili analitycy. 
ISW: Rosjanie wycofują się z okolic Charkowa
ISW: Rosjanie wycofują się z okolic CharkowaFoto: PAP/AA/ABACA/Twitter/ISW

"Przyczyną wycofania ma być obawa przed kontrofensywą ukraińskiej armii i niewystarczające siły" - czytamy w raporcie. Zamiast utrzymania pozycji Moskwa koncentruje się na sprowadzeniu wojsk do ojczyzny i wprowadzeniu nowych sił. "Tym samym wydaje się, że Ukraina wygrała bitwę o Charków" - napisali w raporcie analitycy instytutu. Rosjanom nie udało się bowiem okrążyć miasta, ani - tym bardziej - przejąć go.

Zdaniem analityków Instytutu, wojsko ukraińskie będzie usiłowało teraz przerwać kanały komunikacyjne Rosjan między rosyjskim Biełgorodem a siłami w okolicach Iziumu w obwodzie charkowskim na Ukrainie.

"Trzecia faza" rosyjskiej agresji

W nocy z piątku na sobotę doradca szefa ukraińskiego MSW Wiktor Andrusiw poinformował, że rozpoczęła się "trzecia faza" rosyjskiej wojny na Ukrainie i związanych z tym długotrwałych walk.

Jak podkreślił Wiktor Andrusiw, w pierwszej fazie Rosjanie zamierzali ciągu kilku dni przetoczyć się przez Ukrainę, w drugiej - planowali w wielu miejscach okrążyć wojska ukraińskie a następnie je rozbić. - Nie udało im się tego uczynić - wskazał.

W nowej, "trzeciej fazie" rosyjscy wojskowi chcą utrzymać dotychczasowe zdobycze terytorialne. - To pokazuje, że zmierzają do długiej wojny - stwierdził doradca szefa ukraińskiego MSW. - Najwyraźniej w ten sposób chcą zmusić Zachód do negocjacji a Ukrainę do ustępstw - podkreślił Wiktor Andrusiw.

Czytaj także: 

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem