more_horiz
Wiadomości

Powstanie Geopolityczna Wspólnota Europejska? Jest propozycja Charlesa Michela

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 19:30
Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, zaproponował stworzenie Geopolitycznej Wspólnoty Europejskiej. To rozwinięcie idei wspomnianej wcześniej przez prezydenta Francji i odpowiedź na trwające wiele lat procesy przyjmowania nowych krajów do Wspólnoty.
Szef RE proponuje stworzenie Geopolitycznej Wspólnoty Europejskiej
Szef RE proponuje stworzenie Geopolitycznej Wspólnoty EuropejskiejFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Szef Rady Europejskiej poinformował, że konsultował wstępnie swoje pomysły z krajami członkowskimi, ale oficjalnie przedstawi je na czerwcowym szczycie w Brukseli. Po wakacjach Charles Michel chce zwołać konferencję z udziałem przywódców krajów członkowskich i państw spoza Unii zainteresowanych wejściem do Geopolitycznej Wspólnoty Europejskiej.

Przewodniczący Rady uważa, że jeśli jakiś kraj będzie spełniał unijne standardy w takich dziedzinach jak rynek wewnętrzny czy energia, mógłby uczestniczyć, jako obserwator bez prawa głosu, w spotkaniach ministrów z krajów członkowskich. Mógłby też korzystać z unijnego dofinansowania.

Charles Michel podkreśla, że jego propozycja nie ma zastąpić procesu rozszerzania, ale też przyznaje, że kraje, które weszłyby do Geopolitycznej Wspólnoty Europejskiej, nie miałyby gwarancji członkostwa w Unii.

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także