more_horiz
Wiadomości

Zastępca dowódcy pułku Azow dziękuje światu za poparcie [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 20:45
Zakończył się 85. dzień wojny na Ukrainie. Poniżej przedstawiamy zapis czwartkowej relacji.
Zastępca dowódcy pułku Azow Swiatosław Pałamar: jesteśmy w Azowstalu, zobaczymy się
Zastępca dowódcy pułku Azow Swiatosław Pałamar: jesteśmy w Azowstalu, zobaczymy sięFoto: PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w portalu PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Zapis relacji:

23:54

W związku z gwałtownym wzrostem cen ropy naftowej po wybuchu wojny na Ukrainie Bundestag zaaprobował obniżenie w czerwcu, lipcu i sierpniu stawek podatkowych na paliwa, do poziomu dozwolonego przez Unię Europejską.

Oznacza to, że w przypadku litra benzyny udział podatków, w tym VAT, zmniejszy się o ponad 35 eurocentów, a w przypadku oleju napędowego, także łącznie z podatkiem VAT - o blisko 17 proc.

- Tym samym obniżamy ceny paliw na stacjach do poziomu sprzed obecnego kryzysu - ocenił deputowany SPD Carlos Kasper.

23:27

Dziękuję żołnierzom z Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Danii za udział w ćwiczeniu Defender Europe-22; dziękuję żołnierzom ze Szwecji i mam nadzieję, że na kolejnym spotkamy się jako sojusznicy w NATO - przekazał w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Manewry Defender Europe 2022 to wielonarodowe ćwiczenie obronne realizowane na różnych lokalizacjach w Polsce oraz innych państwach członkowskich i partnerskich NATO. W międzynarodowym ćwiczeniu bierze udział 7000 żołnierzy z Polski, USA, Francji, Szwecji, Niemiec, Danii i Wielkiej Brytanii wykorzystując ponad 3000 jednostek sprzętu bojowego.

23:26

Rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję, przygotowanie NATO na nowe zagrożenia, perspektywy europejskie Ukrainy, scenariusze związane z wojną rosyjsko-ukraińską - to m.in., jak mówił szef BBN Paweł Soloch, tematy czwartkowej narady prezydenta z przedstawicielami rządu w BBN.

Szef BBN Paweł Soloch poinformował dziennikarzy po czwartkowej naradzie prezydenta z przedstawicielami rządu, że narada była powrotem do podobnych cyklicznych spotkań, organizowanych wcześniej.

- Pan prezydent poprosił premiera i ministrów w związku z potrzebą podsumowania wydarzeń ostatnich dni - powiedział Paweł Soloch.

Chodzi m.in. o to, dodał, że prezydent udaje się do Davos, gdzie będzie mowa o pomocy dla Ukrainy, jest też po serii spotkań międzynarodowych.

23:02

Młodsza córka rosyjskiego przywódcy, Katerina Tichonowa, była związana przez lata z szefem monachijskiego baletu, Rosjaninem Igorem Zełenskim; bardzo często odwiedzała Monachium, korzystając z paszportu wystawionego na inne nazwisko - wynika z dokumentów, do których dotarł "Spiegel".

Nowoczesny, dwupoziomowy apartament rosyjskiego choreografa Igora Zełenskiego znajduje się w Monachium. "Zełenski, uważany za osobę z otoczenia Putina, prawdopodobnie opuścił już Niemcy po tym, gdy pożegnał się ze swoim zespołem na początku kwietnia" - podaje "Spiegel".

Zełenski był związany z najmłodszą prawowitą córką Władimira Putina, jest też ojcem wnuczki rosyjskiego przywódcy, na co wskazuje szereg dokumentów - m.in. dane pasażerów z lotniska Moskwa-Wnukowo, kopie paszportów oraz e-maile 35-letniej Tichonowej.

22:52

Amerykański Senat zatwierdził pakiet pomocy wojskowej, humanitarnej i ekonomicznej dla Ukrainy o wartości 40 miliardów dolarów. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta Joe Bidena, który zapowiedział jej podpisanie.

Czytaj więcej: Senat USA zatwierdził środki dla Ukrainy. Ogromny pakiet pomocy

22:51

Transport publiczny w Czernihowie znów działa. Dziś na ulice wyjechały 53 autobusy. Czernichów od początku wojny był jednym z pierwszych najbardziej atakowanych miast.

Na trasy wyjechały tylko autobusy z silnikiem diesla, bo na stacjach benzynowych nie ma metanu.

Oleksandr Ryżij, szef Departamentu Infrastruktury Transportowej, powiedział, że trwają prace nad usprawnieniem komunikacji

22:50

Grupa współpracowników lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego przybyła w czwartek do Waszyngtonu, gdzie spotkała się z kilkoma republikańskimi kongresmenami, zabiegając u nich o nałożenie przez USA kolejnych sankcji na Rosję.

Według zwolenników Nawalnego nowe sankcje powinny wykroczyć poza bogatych oligarchów i objąć urzędników rządowych i polityków średniego szczebla oraz osoby publiczne.

Amerykańskim kongresmenom przedstawiona została lista 6 tys. osób, które spełniają te kryteria. Wśród nich znaleźli się m.in. urzędnicy sektora obrony i bezpieczeństwa, pracownicy administracji państwowej, gubernatorowie, a nawet redaktorzy i kierownicy państwowych środków masowego przekazu.

22:33

Armia rosyjska utrzymuje wysoką intensywność ostrzałów, średnio 10-14 pocisków balistycznych i manewrujących w ciągu doby; jest to zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale i krajów NATO - oświadczył w czwartek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

Generał zauważył także, że Ukraina nie prowadzi wyłącznie kampanii obronnej. - Przeprowadziliśmy wiele udanych działań kontrofensywnych. Udało się odblokować Charków i Mikołajów, trwają walki na kierunku chersońskim - powiedział.

Podkreślił, że "nie może nie wspomnieć o obrońcach Mariupola, którzy swoimi bohaterskimi działaniami zatrzymali wielotysięczne ugrupowanie przeciwnika i dali możliwość utrzymania linii obrony na innych kierunkach".

22:33

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken poinformował, że administracja prezydenta USA Joe Bidena zatwierdziła dodatkowo 100 milionów dolarów na amerykańską broń, sprzęt i zaopatrzenie dla Ukrainy z zapasów Pentagonu w celu obrony przed inwazją Rosji.

Czwartkowa decyzja oznacza, że Biden po raz 10. użył swojego Presidential Drawdown Authority (PDA) do pomocy Ukrainie, mechanizmu zezwalającego prezydentowi na transfer nadwyżki broni bez zgody Kongresu w odpowiedzi na sytuację nadzwyczajną.

Wcześniej w czwartek amerykański Senat przyjął zdecydowaną większością głosów ustawę o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy o wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą.

22:29

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina zapłaciła za swoją niezależność życiem dziesiątek tysięcy obywateli. Podczas spotkania online z ukraińskimi studentami prezydent podkreślił, że trwająca wojna z Rosją jest niewątpliwie wojną o niezależność kraju.

- Można powiedzieć, że to odroczona wojna - zaznaczył Wołodymyr Zełenski. - Odroczona o 30 lat, licząc od ogłoszenia niepodległości w 1991 roku, albo o kilkaset lat, licząc naszą wcześniejszą historię - powiedział prezydent.

- Nie mam wątpliwości, że wygramy i będzie w naszej historii tak, jak w historii innych państw, które walczyły o niezależność i wygrały. Musimy jednak pamiętać o cenie, jaką za to zapłaciliśmy - podkreślił Wołodymyr Zełenski. - Cena za to wszystko to dziesiątki tysięcy istnień ludzkich. Istnień tych, którzy zostali zabici na wojnie. Dziesiątki tysięcy zabitych za niezależność i za to, aby każdy z was mógł zdecydować, jak żyć i w jakiej Ukrainie - powiedział.

21:44

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego trwa narada zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Rozpoczęła się krótko po 20:00. Biorą w niej udział premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, ministrowie oraz szefowie służb i wojska.

Głównym tematem narady jest wojna na Ukrainie, polskie wsparcie dla walczącego sąsiada oraz współpraca sojusznicza. 

21:33

Wojna przeciwko Ukrainie trwa. Kolejne informacje medialne i wywiadowcze pokazują, że Rosja próbuje kontynuować inwazję, ale żadna ze stron – rosyjski agresor ani ukraińska obrona - nie jest w stanie dokonać przełomu na froncie – ocenił rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn.

21:22

swoim oświadczeniu rządowym Olaf Scholz stłumił nadzieje Ukrainy na szybkie przystąpienie do UE; jeśli przemówienie Scholza miało na celu poprawienie napiętych stosunków z Kijowem, to wszystko poszło nie tak - ocenia w czwartek dziennik "Welt".

21:21
21:20

Papież Franciszek i Stolica Apostolska "są gotowi zrobić wszystko, co możliwe", by skończyła się wojna na Ukrainie - zadeklarował w czwartek szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Gallagher podczas wizyty w tym kraju. Ujawnił, że Watykan jest też w kontakcie z Rosją.

21:19

- Z radością przyjąłem przegłosowanie przez Senat USA ustawy o wartym 40 mld dolarów pakiecie środków na wydatki związane z wojną na Ukrainie - oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że te środki w znaczący sposób pomogą w przywróceniu pokoju na Ukrainie.

21:12

Minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko na sesji ministrów finansów i szefów banków centralnych krajów G7, MFW i Banku Światowego wezwał partnerów do bardziej aktywnego finansowania jego kraju. Głównym tematem spotkania była wojna Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie oraz jej konsekwencje.

20:57

Prezydent Andrzej Duda uważa, że prawdopodobieństwo ataku Rosji na państwo NATO jest "bardzo niewielkie". Mówił o tym w wywiadzie dla "Polski Times".

20:38

Zastępca dowódcy ukraińskiego pułku Azow kapitan Swiatosław Pałamar poinformował w czwartek, że wraz z innymi dowódcami jest na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal i że trwa "pewna operacja", której nie będzie nagłaśniał. Wiadomość tę podał portal Ukrainska Prawda.

20:31

Amerykański Senat przyjął w czwartek zdecydowaną większością głosów ustawę o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy o wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą. Aby ustawa weszła w życie musi ją jeszcze podpisać prezydent Joe Biden.

20:25

W Kijowie goszczą polscy biskupi rzymskokatoliccy. Celem wizyty jest okazanie solidarności i wsparcia dla Ukrainy w czasie obrony przed niesprawiedliwą agresją Rosji.

W składzie delegacji są: prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki, i metropolita lubelski, arcybiskup Stanisław Budzik.

20:17

Sztab generalny ukraińskiej armii informuje, że siły rosyjskie dokonywały dziś ataków w obwodzie donieckim. Natarcia były wspierane ogniem artyleryjskim, moździerzowym i atakami lotniczymi.

W obwodzie sumskim rosyjska artyleria i moździerze ostrzelały miejscowości Esmań, Sopycz i Seredyna-Buda. Na kierunku północno-wschodnim Rosjanie koncentrowali się na utrzymaniu zajmowanych pozycji. W kilku miejscach podjęli bezskuteczne kontrataki. Trwają walki w okolicach miejscowości Ternowa i Borszczowa. w rejonach miejscowości Pryszyb, Hruszuwacha i Bohorodyczne Rosjanie ostrzelali obiekty cywilne.

20:09

Włochy opowiadają się za jak najszybszym zawieszeniem broni na Ukrainie i za wznowieniem negocjacji - mówił w czwartek w obu izbach parlamentu w Rzymie premier Mario Draghi. Ostrzegł, że inwazja rosyjska na Ukrainę wywołuje kryzys żywnościowy.

20:04

Wyszywanka, tradycyjna ukraińska zdobiona haftami koszula, to nasz święty amulet w tej wojnie - przekazał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski składając życzenia z okazji obchodzonego w czwartek Dnia Wyszywanki.

19:55

Na rosyjskim posterunku kontrolnym w miejscowości Wasyliwka zablokowanych jest ponad 1000 aut z ludźmi, którzy chcą wyjechać z okupowanej części obwodu zaporoskiego; w samochodach są głównie kobiety i dzieci - podały władze tego regionu południowej Ukrainy.

19:46

W ciągu ostatniego miesiąca wojska rosyjskie zrzuciły na kombinat metalurgiczny Azowstal bomby lotnicze o mocy równoważnej 714 tonom trotylu - poinformował w czwartek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na komunikatorze Telegram.

19:41

Wojna na Ukrainie była głównym tematem czwartkowej rozmowy telefonicznej przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generała Marka Milleya z szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji generałem Walerijem Gierasimowem - podało w komunikacie amerykańskie wojsko.

18:56

Wojska rosyjskie w ofensywie na Ukrainie skoncentrowały wysiłki na kierunku donieckim, gdzie stosują artylerię i lotnictwo; działania wojsk lądowych wspierają okręty rosyjskie na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim - poinformował na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

18:43

Polscy biskupi, w tym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, odwiedzili w czwartek Kijów, gdzie odprawili mszę świętą. - W szczególny sposób prosimy o zmartwychwstanie i życie dla Ukrainy – mówił w homilii prymas Polski, abp Wojciech Polak.

18:34

Przebywający z wizytą w Rumunii premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział w czwartek wzmocnienie przez siły zbrojne jego kraju wschodniej flanki NATO. Stwierdził, że jest to niezbędne z powodu zagrożenia ze strony Rosji.

18:25

Wieczorem odbędzie się narada prezydenta z członkami rządu. Spotkanie zaplanowano na 20.00 w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Szef BBN minister Paweł Soloch powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że narada jest spotkaniem cyklicznym i będzie poświęcona przede wszystkim wojnie na Ukrainie i zabiegom, jakie może podejmować Polska, żeby pomóc sąsiadowi.

18:19

Rosja zażądała od Słowenii zmniejszenia liczebności personelu ambasady w Moskwie o cztery osoby - poinformowała w czwartek słoweńska agencja informacyjna STA.

17:56

Biały Dom cały czas wstrzymuje się przed wysłaniem na Ukrainę wyrzutni rakiet dalekiego zasięgu - informuje w czwartek Politico. Waszyngton obawia się, że większa siła rażenia i większy od tradycyjnej artylerii zasięg tej broni mogłyby doprowadzić do eskalacji konfliktu z Rosją.

17:49

Co najmniej 12 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych w trwającym od rana w czwartek rosyjskim ostrzale Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - przekazał szef administracji tego regionu Serhij Hajdaj.

17:35

Kanclerz Olaf Scholz sprzeciwił się przyspieszeniu akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej. Szef niemieckiego rządu zaznaczył, że byłoby to niesprawiedliwe wobec innych państw kandydujących.

Jednocześnie zapewnił władze w Kijowie o dalszej pomocy w walce z Rosją.

17:23

- Istnieje ryzyko, że tocząca się na Ukrainie wojna rozleje się na sąsiednie państwa, w tym Mołdawię, musimy chronić integralność terytorialną Mołdawii - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron, który w czwartek gości w Paryżu prezydent Mołdawii Maię Sandu.

17:11

- Rosjanie zaczęli mówić o zdjęciu nałożonych na nich zachodnich sankcji, więc musimy zacisnąć im pętlę - stwierdził w czwartek doradca w kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

16:58
16:34

Rosja ukradła około 400 000 ton zboża z okupowanych regionów Ukrainy.

16:15

- Wierzymy, że Rosjanie dotrzymają danego słowa w sprawie losu obrońców Azowstalu – powiedział w czwartek generał Ołeksij Hromow, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, odpowiadając na pytanie o los żołnierzy wywiezionych dwa dni temu przez Rosjan z Mariupola.

16:13

Wsparcie psychologiczne, naukę języka polskiego, pomoc w poszukiwaniu pracy, a także opiekę nad dziećmi świadczyć będzie otwarte w czwartek w stolicy Centrum Pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Zorganizowały je wspólnie Alior Bank i Caritas Polska.

16:05

Do Wielkiej Brytanii przyjechało już prawie 54 tys. uchodźców z Ukrainy, czyli połowa tych, którzy otrzymali wizę - wynika z opublikowanych w czwartek statystyk MSW. To zauważalny postęp w stosunku do poprzednich danych, gdy była to mniej niż jedna trzecia.

15:54

Rząd Ukrainy będzie domagał się przed międzynarodowymi sądami odszkodowań od władz Rosji za zniszczenia wyrządzone środowisku naturalnemu w trakcie rosyjskiej inwazji - poinformował w czwartek ukraiński minister środowiska Rusłan Striłec.

15:42

Na Targach Książki w Warszawie nie będzie Rosji, zaproszono natomiast wydawców i autorów z Ukrainy. Impreza odbędzie się w dniach 26-29 maja 2022 w Pałacu Kultury i Nauki oraz na Placu Defilad.

15:37

Brytyjski premier Boris Johnson rozmawiał w czwartek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o dalszej pomocy wojskowej dla tego kraju oraz zagrożeniu dla bezpieczeństwa żywnościowego wskutek rosyjskiej blokady ukraińskich portów - poinformowało Downing Street.

15:27

Premier Włoch Mario Draghi zapewnił, że Włochy będą nadal wysyłać broń Ukrainie mimo protestów niektórych polityków i partii. Draghi składał dziś sprawozdanie w obu izbach parlamentu dotyczące polityki rządu wobec wojny na Ukrainie.

15:15

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zwrócił się do ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa o umożliwienie dostarczenia pomocy humanitarnej do oblężonych przez wojska rosyjskie miast i miejscowości na Ukrainie.

15:11

W Stanach Zjednoczonych ukazał się komiks opisujący życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformował w czwartek portal The Hill.


14:51

Rosyjscy okupanci wywożą ciężarówkami ciała cywilów, którzy zginęli w połowie marca w wyniku bombardowania Teatru Dramatycznego w Mariupolu; trwa operacja ukrywania zbrodni przez najeźdźców - poinformował w czwartek na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

"Nasze źródła powiadomiły, że w środę i czwartek ciała zamordowanych kilkakrotnie wywożono w kierunku Starego Krymu. Rosjanie ochraniają teren (ruiny teatru) i nie dopuszczają tam lokalnych mieszkańców" - napisał Andriuszczenko.

14:42

Parlament Europejski domaga się utworzenia Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez Rosję na Ukrainie. Deputowani przyjęli rezolucję w tej sprawie domagając się postawienia przed sądem nie tylko dowódców wojskowych i żołnierzy, ale też liderów politycznych.

14:37

Charkowie z cokołu zrzucono posąg Aleksandra Newskiego.

14:28
14:18

Parlament Europejski w czwartkowym głosowaniu poparł propozycję Komisji Europejskiej, zawieszającą cła na cały ukraiński eksport do UE na rok, aby wesprzeć gospodarkę kraju zaatakowanego przez Rosję.

13:59

Budynek mieszkalny i biurowiec zostały zniszczone w rosyjskich atakach w kontrolowanym przez Ukrainę mieście Bachmut, pod Donieckiem na wschodzie Ukrainy. Z gruzów uratowano sześć osób - przekazał szef administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

13:56

Przez upór państw takich jak Francja i Niemcy, straciliśmy okazję do pozbawienia Rosji przynajmniej części wpływów z handlu gazem - powiedział eurodeputowany PiS Zdzisław Krasnodębski, komentując porozumienie PE i krajów UE ws. nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii

13:55

Trzech rosyjskich oficerów poniosło śmierć, a co najmniej 14 zostało rannych po ataku ukraińskiej artylerii na stanowisko dowodzenia 810. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej Floty Czarnomorskiej w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk.

13:54

Ambasador Turcji w Szwecji Emre Yunt powiedział w wywiadzie dla dziennika "Financial Times", że Sztokholm musi zerwać stosunki z milicją syryjskich Kurdów, czyli Ludowymi Jednostkami Samoobrony (YPG), by Ankara poparła akcesję Szwecji i Finlandii do NATO.

Z kolei turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan stwierdził, że Turcja "powie nie" wstąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO. Oskarżył też te państwa o wspieranie organizacji terrorystycznych.

13:54

Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji ogłosiło w czwartek, że uznało za persona non grata pięciu członków personelu ambasady Portugalii w Moskwie. To odpowiedź na kwietniowe wydalenie przez Portugalię 10 pracowników rosyjskiej ambasady w Lizbonie. Portugalskie MSZ zaprotestowało przeciw decyzji władz rosyjskich.

13:52

24 maja rozpoczną się bezpłatne kursy języka polskiego na poziomie podstawowym dla młodzieży i dorosłych z Ukrainy. Zajęcia będą się odbywały dwa razy w tygodniu, do wyboru są dwa terminy - poinformował szczeciński magistrat.

13:48

231 dzieci zginęło w wyniku rosyjskiej agresji. Ponad 400 zostało rannych. Takie są informacje podane przez ukraińską prokuraturę generalną. Ranne dzieci leczone są m.in. w kijowskim dziecięcym szpitalu Ochmatdyt. Największej tego typu placówce na Ukrainie. Polskie Radio włączyło się w pomoc szpitalowi.

Posłuchaj
00:57 Buszko IAR (2).mp3 231 dzieci zginęło w wyniku rosyjskiej agresji. Ponad 400 zostało rannych. Relacja Pawła Buszki (IAR)
13:48

Polska zgłosiła poprawki do szóstego pakietu sankcji wobec Rosji w sprawie nałożenia embarga na import ropy. Polscy dyplomaci wyjaśnili brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że chodzi o gwarancje, że konkurencja na unijnym rynku nie będzie zakłócana.

Posłuchaj
00:57 Płomecka IAR (3).mp3 Polska zgłosiła poprawki do szóstego pakietu sankcji wobec Rosji ws embarga na ropę. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
12:47

Na wschodzie Ukrainy otwarto nowe cmentarze dla zmobilizowanych przez Rosjan mieszkańców okupowanych części obwodów donieckiego i ługańskiego - poinformowała w czwartek agencja UNIAN.

Według obrońców praw człowieka, na których powołuje się ukraińska agencja Rosjanie - w celu uniknięcia niepokojów społecznych - podjęli decyzję o chowaniu poległych rekrutów na nowych cmentarzach budowanych na zajętych obszarach wschodniej Ukrainy.

12:42

W piątek w Warszawie przebywać będzie szef portugalskiego rządu Antonio Costa. Rano spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. Wśród tematów rozmów mają się znaleźć m.in. pomoc dla Ukrainy, polityka energetyczna i bezpieczeństwo.

12:40

W obliczu ataku Rosji na Ukrainę Polska i Słowacja muszą rozpocząć nowy etap zacieśniania współpracy gospodarczej, która powinna zapewnić bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych - stwierdził minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas Forum Biznesu Polska-Słowacja.

12:40

Nie może być tak, że niektórzy przywódcy państw europejskich zachowują się tak, jakby bardziej zależało im na wspieraniu Putina niż Ukrainy - oświadczyła w Parlamencie Europejskim w Brukseli była szefowa polskiego rządu, europoseł PiS Beata Szydło.

12:39

Około trzysta osób dziennie dociera obecnie specjalnym pociągiem z Kijowa do Chełma. Na początku wojny było nawet 2-3 tys. pasażerów z Ukrainy codziennie. Od rosyjskiej agresji 24 lutego ponad 100 tys. osób przewinęło się przez chełmski dworzec.

12:38

Rosyjskie linie lotnicze nie będą mogły sprzedać swoich niewykorzystywanych slotów na lotniskach w Wielkiej Brytanii - ogłosił w czwartek rząd tego kraju w ramach dalszych sankcji na rosyjski sektor lotniczy.

12:37

Zakręcając gaz Polsce i Bułgarii, Rosja pokazała, że nie jest wiarygodnym partnerem handlowym - oświadczyła w czwartek w Parlamencie Europejskim unijna komisarz ds. energii Kadri Simson.

12:36

Societe Generale sfinalizował sprzedaż rosyjskiemu funduszowi inwestycyjnemu Interros Capital swoich udziałów w Rosbanku, w którym był większościowym udziałowcem, w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję z powodu agresji na Ukrainę.

Sprzedaż spowoduje stratę w wysokości około 3,2 mld euro w rachunku zysków i strat Societe Generale w drugim kwartale - podał bank w komunikacie prasowym.

Societe Generale sprzedał również udziały w spółkach zależnych w sektorze ubezpieczeń w Rosji. W zeszłym miesiącu francuska grupa prognozowała stratę na poziomie 3,1 mld euro.

12:35

Dla niektórych holenderskich polityków Ukraina pozostaje krajem drugiej kategorii - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w wywiadzie dla dziennika "NRC". Szef ukraińskiego MSZ powiedział, że opuszcza Niderlandy z "mieszanymi uczuciami".

- Z jednej strony Ukraina została ciepło przyjęta i jest wspierana przez Holendrów i część elity politycznej, ale z drugiej strony wciąż są politycy, którzy twierdzą, że Ukraina nie zasługuje nawet na status kandydata do UE - twierdzi Kułeba cytowany w gazecie i dodaje, że jest to "niesprawiedliwe, rozczarowujące i wymaga zmian".

12:33

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że Polska liczy na efektywną pomoc Unii Europejskiej na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy. Zapewnił, że do czasu uruchomienia środków unijnych żadna z osób uciekających przed wojną nie zostanie pozostawiona w Polsce bez opieki.

Posłuchaj
00:25 Dworczyk IAR.mp3 Michał Dworczyk podkreślił na briefingu, że wszystkie kraje przyjmujące uchodźców oczekują szybkiego uruchomienia unijnych środków (IAR)

Wczoraj Komisja Europejska podjęła decyzję o udostępnieniu 248 milionów euro pięciu państwom członkowskim - Polsce, Rumunii, Węgrom, Słowacji i Czechom - które poniosły największe koszty od początku wojny w związku z przyjmowaniem uchodźców.

12:22

Dwaj kolejni rosyjscy żołnierze przyznali się w czwartek przed ukraińskim sądem do złamania prawa wojennego w czasie inwazji na Ukrainę. Są oskarżeni o ostrzał dzielnic mieszkalnych Charkowa z wyrzutni rakietowych Grad - podała stacja Sky News.

Według oficjalnych informacji ukraińskiego MSW do 16 kwietnia zarejestrowano 11 674 możliwych rosyjskich zbrodni wojennych. Władze Ukrainy wielokrotnie podkreślały, że wszelkie doniesienia o zbrodniach wojennych będą dokładnie badane, a sprawcy ścigani i sądzeni.

12:20

28 kwietnia Bundestag zdecydował o dostarczeniu Ukrainie broni ciężkiej, jednak od tej "historycznej decyzji Ukraina nie otrzymała od Niemiec żadnej broni ciężkiej" - powiedział ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk gazetom grupy medialnej Funke. Jego zdaniem rząd kanclerza Olafa Scholza "nie ma woli", by pomóc Ukrainie w tej kwestii.

12:17

Lekcja ukraińska pokazuje nam najwyraźniej, jak ważne dla naszego bezpieczeństwa jest to, że udało się Polskę zakorzenić w strukturach Zachodu. To jest kwestia "być albo nie być" Polski - powiedział w Zielonej Górze szef PO Donald Tusk.

12:16

Transport ponad trzydziestu palet m.in. z odzieżą, żywnością, środkami higienicznymi i medycznymi trafi do Ukrainy. To pomoc zorganizowana przez samorządy, instytucje oraz niemiecką i duńską Polonię.

12:15
Posłuchaj
00:43 Surówka IAR.mp3 Jeśli doszłoby do ataku na Szwecję czy Finlandię w okresie ich przystępowania do NATO, Polska przyjdzie im z pomocą - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu wziął udział w debacie na temat wojny na Ukrainie zorganizowanej przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Relacja Karola Surówki (IAR)
11:57

Władze regionu Gotlandia, szwedzkiej wyspy położonej strategicznie pośrodku Morza Bałtyckiego, przygotowują się na ewentualny atak ze strony Rosji w okresie rozpatrywania wniosku Szwecji o wstąpienie do NATO.

Na wyspie trwają ćwiczenia obrony cywilnej, mające na celu zapewnienie wody, elektryczności, łączności oraz transportu promowego w przypadku sytuacji kryzysowej. W tym tygodniu lokalne władze podjęły decyzję o zablokowaniu dostępu do mediów społecznościowych w sieci wykorzystywanej przez instytucje publiczne. "Celem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia wirusów oraz włamań do środowiska IT" - podano w komunikacie na stronie internetowej regionu.

11:55

W związku z wizytą premiera Portugalii Antonio Costy w Bukareszcie ministrowie obrony Portugalii i Rumunii Helena Carreiras oraz Vasile Dincu podpisali w czwartek umowę o współpracy wojskowej obu krajów. Podczas uroczystości podkreślano rosnące zagrożenie ze strony Rosji.

"Porozumienie to przyczyni się zarówno do rozszerzenia i pogłębienia współpracy dwustronnej w dziedzinie obrony, jak też wzmocnienia kooperacji w ramach NATO i UE" - napisał w komunikacie rumuński resort obrony.

11:53

Na Kremlu pojawiają się oznaki kryzysu zaufania między Władimirem Putinem i elitami finansowymi - ocenia dziennikarz śledczy portalu Bellingcat Christo Groziew. Publicysta podkreślił w rozmowie z Radiem Svoboda, że coraz częściej w środowiskach kremlowskich krytykowany jest system dowodzenia armią i zarządzania państwem.

Posłuchaj
00:36 Jastrzębski IAR.mp3 Dziennikarze śledczy dostrzegają pęknięcia na Kremlu. Zbliża się przewrót pałacowy? Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
11:42

Szwajcaria wznowi działalność swojej ambasady w Kijowie, która od 4 kwietnia jest zamknięta w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę - podała stacja Sky News, cytując komunikat szwajcarskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

11:41

W Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy zdemontowano pomnik rosyjskiego bohatera narodowego księcia Aleksandra Newskiego - poinformował portal Suspilne. Władze miasta podjęły decyzję o likwidacji monumentu w związku z trwającą od 24 lutego agresją Rosji na sąsiedni kraj.

11:34

Tylko w ciągu minionej doby zidentyfikowano, zabezpieczono i unieszkodliwiono 2312 ładunków wybuchowych, w tym jedną bombę lotniczą - poinformował portal Ukrinform.ua, powołując się na Państwową Służbę do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych.

Pirotechnicy przeszukali teren o powierzchni 142 hektarów - poinformowała Państwowa Służba do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych na Telegramie.

11:34

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że jego kraj nie potrzebuje żadnych zamienników i chce statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej.

"Strategiczna dwuznaczność dotycząca europejskiej perspektywy Ukrainy, praktykowana przez niektóre stolice UE w ostatnich latach, zawiodła i musi się skończyć. To tylko ośmieliło Putina. Nie potrzebujemy surogatów statusu kandydata do UE, które pokazują drugorzędne traktowanie Ukrainy i ranią uczucia Ukraińców" - podkreślił Kułeba.

11:31

W ostatnich dniach doszło do intensyfikacji rosyjskich działań dezinformacyjnych. Rosja konsekwentnie próbuje siać chaos informacyjny oraz manipulować obrazem agresji na Ukrainę - podkreślił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

11:26

Uczestnicy poświęconej strategii w wojnie z Rosją konferencji PISM Arka Strategiczna, która rozpoczęła się w czwartek w Warszawie, podkreślili, że walka Ukrainy z Rosją, to walka o zakończenie zimnej wojny, w której potrzebna jest "cierpliwość strategiczna".

11:15

Na Ukrainie ograniczany jest transport publiczny w miastach i między miejscowościami. Jak tłumaczą sami Ukraińcy, ma to związek z brakiem paliwa. Na niektórych stacjach w ogóle nie ma benzyny i oleju napędowego, a tam gdzie paliwo jest ustawiają się długie kolejki.

11:13

Jest wstępna zgoda w Unii Europejskiej na przepisy o obowiązkowym magazynowaniu gazu.

Posłuchaj
00:21 Buzek IAR.mp3 Główny negocjator z ramienia Parlamentu Europejskiego, były premier Jerzy Buzek w rozmowie z Polskim Radiem podkreślił, że to przełomowe przepisy (IAR)
Posłuchaj
00:23 Krasnodębski IAR.mp3 Europoseł Zdzisław Krasnodębski powiedział Polskiemu Radiu, że w preambule nie ma nawet wzmianki o Rosji i toczącej się wojnie. Dodał, że jego grupa Europejskich Konserwatystów nie będzie mogła poprzeć tego porozumienia (IAR)
11:09

Wszyscy mamy jeden wspólny cel: Rosja nie może wygrać tej wojny. Ukraina musi przetrwać - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w oświadczeniu rządowym w Bundestagu. Z zadowoleniem przyjął plany Finlandii i Szwecji dotyczące przystąpienia do NATO.

11:07

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Włoch przybyło ponad 116 tys. ukraińskich uchodźców. Włoskie władze w Rzymie udostępniają tym osobom budynki mieszkalne odebrane zorganizowanym grupom przestępczym - poinformował francuski nadawca France24.

10:48

Ministerstwo Obrony i rosyjskie media propagandowe szykują prowokacje w obwodzie donieckim, chcą oskarżyć stronę ukraińską o zbrodnie na cywilach, podobnie jak to miało miejsce w Buczy - poinformował portal ukrinform.ua, powołując się na Centrum Przeciwdziałania Informacji.

10:46

Rosja musi w tej wojnie ponieść klęskę, nie może być bezkarności dla sprawców zbrodni i politycznych decydentów - apelowała w Parlamencie Europejskim europoseł PiS Anna Fotyga w trakcie debaty poświęconej walce z bezkarnością osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie.

10:45

Dwa tiry pomocy humanitarnej dla obwodu charkowskiego - regionu partnerskiego Wielkopolski oraz Charkowa, miasta partnerskiego Poznania wyjechały w ostatnich dniach ze stolicy Wielkopolski - poinformowały władze miasta i regionu.

10:44

Popieram utworzenie specjalnego trybunału do spraw zbrodni Rosji na Ukrainie, podobnego do tego do spraw w b. Jugosławii, ponieważ te dwa działające w Hadze mogą nie wystarczyć do osądzenia Rosji za zbrojną agresję na Ukrainę - powiedział prezydent Łotwy Egils Levits w rozmowie z Radiem Wnet.

10:43

Międzynarodowy Czerwony Krzyż rozpoczął rejestrację ukraińskich jeńców, którzy trafili do rosyjskiej niewoli po opuszczeniu fabryki Azowstal w Mariupolu. Pracownicy organizacji chcą dotrzeć do wszystkich jeńców, także tych rannych, którzy trafili do szpitali w rejonie kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów.

Celem rejestracji jest śledzenie losów ukraińskich jeńców wojennych, którzy trafiają do rosyjskiej niewoli.

10:23

Nie zaakceptujemy żadnego zawieszenia broni, dopóki wszyscy rosyjscy żołnierze się nie wycofają - poinformował Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Niech nikt nie oferuje nam zawieszenia broni. To niemożliwe bez zupełnego wycofania się rosyjskich wojsk" - napisał na Twitterze Podoliak.

Dodał, że "dopóki Rosja nie uwolni zajmowanych obszarów, na nasz zespół negocjacyjny składać się będą broń, sankcje i pieniądze".

10:21

Rosyjscy okupanci próbują zorganizować w Mariupolu tournee prasowe dla zagranicznych dziennikarzy. Przestrzegam przed udziałem w tego rodzaju propagandowych inscenizacjach, służących powielaniu kłamstw na temat Ukrainy - napisał na Telegramie ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko.

10:20

Polska jest głównym partnerem w przewozie zboża z Ukrainy do Rumunii i stamtąd w świat. Wąskim gardłem jest polsko-ukraińska granica - powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk. Z Ukrainy do Polski dziennie może wjechać ok. 150 wagonów. Potrzeby są 5-6 razy większe - wskazał.

10:13

Ukraińcy są na linii frontu militarnego i odpierają wojska rosyjskie, a my musimy wygrać na tym drugim froncie i zniszczyć potencjał ekonomiczny Rosji - mówił na konferencji PISM premier Mateusz Morawiecki.

10:07

Cztery osoby zginęły, a trzy zostały ranne w środę w wyniku rosyjskich ostrzałów Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Zniszczono co najmniej osiem domów mieszkalnych - poinformował na Telegramie szef regionalnych władz Serhij Hajdaj.

10:05

Rosja skierowała do walki na Ukrainie niedoświadczonych poborowych, którzy stali się mięsem armatnim. Rosyjskie wojsko pali szkoły i budynki mieszkalne zakazanymi bombami fosforowymi - powiedział w nocy ze środy na czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

10:04

Rosja odsunęła co najmniej dwóch wysokich rangą dowódców za niepowodzenia na Ukrainie, a rozpowszechniona w jej siłach zbrojnych kultura unikania odpowiedzialności utrudnia dowodzenie i odzyskanie inicjatywy - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

"W ostatnich tygodniach Rosja zwolniła wysokich rangą dowódców, którzy, jak uznano, słabo spisali się podczas początkowej fazy inwazji na Ukrainę. Generał porucznik Siergiej Kisiel, który dowodził elitarną 1. Gwardyjską Armią Pancerną, został zawieszony za niezdobycie Charkowa. Wiceadmirał Igor Osipow, który dowodził rosyjską Flotą Czarnomorską, prawdopodobnie również został zawieszony po zatopieniu krążownika Moskwa w kwietniu. Szef rosyjskiego sztabu generalnego Walerij Gierasimow prawdopodobnie pozostaje na stanowisku, ale nie jest jasne, czy cieszy się zaufaniem prezydenta Putina" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

10:02

Rosyjskie wojska dokonały korekty swoich celów i sposobu działania na Ukrainie. Wobec problemów organizacyjnych i zaciętego ukraińskiego oporu najeźdźcy posyłają do walki mniej liczne formacje i atakują w relatywnie bezpieczniejszych miejscach - poinformował w nocy ze środy na czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na źródło w Pentagonie.

10:01

Dwóch mężczyzn w wieku 52 i 48 lat trafiło do szpitala w Makarowie w obwodzie kijowskim po tym, gdy weszli na minę lądową, pozostawioną na polu przez Rosjan - podała agencja Interfax-Ukraina.

09:59

Jeśli doszłoby do ataku na Szwecję czy Finlandię w okresie ich przystępowania do NATO, Polska przyjdzie im z pomocą - powiedział na konferencji PISM premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Rosję można odstraszyć jedynie dzięki zdolnościom wojskowym i sankcjom.


Podobnie twierdzi doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, który powiedział, że Stany Zjednoczone nie będą tolerować żadnej agresji wobec Finlandii i Szwecji przed ich akcesją do NATO - relacjonuje dziennik "The Hill" na swych stronach internetowych.

09:58

Nie wystarczy wygrać wojnę, musimy nie przegrać i nie stracić pokoju. Musimy postanowić wspólnie, że Rosja nigdy już nie będzie zagrażać pokojowi w Europie. Nie ma Zachodu bez wolnej i zwycięskiej Ukrainy - powiedział Mateusz Morawiecki. Premier wziął udział w otwarciu konferencji PISM Strategic Ark.

09:57

Wzywam do izolacji prezydenta Rosji, dyplomacja wymaga dialogu, ale nie można negocjować z terrorystami. Przestępcy muszą zostać osądzeni, a ideologia "Ruskiego miru" musi zostać pokonana i wyeliminowana - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji PISM Strategic Ark.

- Sto lat temu na przedmieściach Warszawy miała miejsce bitwa, która ukształtowała porządek światowy na kolejne dwie dekady. Bitwa o Ukrainę może określić przyszłość na kolejne 100 lat - mówił premier.

Posłuchaj
00:32 Morawiecki IAR.mp3 Premier: paradoks polega na tym, że jeśli Ukraina wygra, będzie to przede wszystkim jej zwycięstwo, ale jeśli przegra, nie będzie to tak bardzo jej klęska, jak klęska nas wszystkich i całego świata. Dlatego wzywam wszystkich do doprowadzenia do izolacji prezydenta Rosji (IAR)
09:56

Warszawa jest dobrym miejscem do dyskusji o przyszłości Zachodu i o wspólnej strategii wobec Rosji i Ukrainy - powiedział dr Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W Warszawie odbywa się "PISM Strategic Ark Conference".

09:54

Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,464 mln osób - podała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 21,5 tys. osób - dodano.

Posłuchaj
00:18 Michalska IAR.mp3 Rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska powiedziała, że sporo osób wyjeżdża z Polski na Ukrainę (IAR)
09:53

Biuro byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera zostanie zlikwidowane. Opozycja coraz głośniej domaga się też usunięcia go z SPD i pozbawienia emerytury. Polityk do dziś nie zajął stanowiska w sprawie agresji Rosji na Ukrainie.

Posłuchaj
00:57 Osiński IAR.mp3 Niemcy: były kanclerz Gerhard Schröder pozbawiony przywilejów w Berlinie. Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)
09:52

Jest wstępna zgoda w Unii Europejskiej na przepisy o obowiązkowym magazynowaniu gazu. Porozumieli się w tej sprawie przedstawiciele unijnych krajów i Europarlamentu. Poinformował o tym na Twitterze europoseł Jerzy Buzek, który stał na czele grupy negocjatorów z ramienia Parlamentu Europejskiego.

09:51

Prezydent Andrzej Duda zwołał na dzisiejszy wieczór naradę z udziałem premiera i ministrów ws. sytuacji na Ukrainie, polskiego wsparcia oraz współpracy sojuszniczej, w tym akcesji Szwecji i Finlandii do NATO.

08:44

Według Międzynarodowego Centrum Rozminowywania Humanitarnego w Genewie (GICHD) oczyszczanie terenów działań wojennych z min i niewypałów potrwa lata i problem ten - już zagrażając życiu milionów ludzi - utrudni proces odbudowy kraju i powrót uciekających przed wojną osób.

W opublikowanym 13 maja raporcie wskazano, że ukraińscy specjaliści przy pomocy zagranicznych ekspertów zneutralizowali już 80 tys. min i innych materiałów wybuchowych.

08:43

Dwóch mężczyzn w wieku 52 i 48 lat trafiło do szpitala w Makarowie w obwodzie kijowskim po tym, gdy weszli na minę lądową, pozostawioną na polu przez Rosjan - podała agencja Interfax-Ukraina. Mężczyźni doznali urazów wielonarządowych - podano.

08:41

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 28,5 tys. żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Minionej doby siły rosyjskie straciły też jeden samolot, trzy czołgi, 20 pojazdów opancerzonych, dziewięć systemów artylerii, dwa systemy przeciwlotnicze oraz 14 dronów - wyliczono w komunikacie.

08:36

Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,464 mln osób - podała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 21,5 tys. osób - dodano.

08:34

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że kwota zaoferowa na przez Unię Europejską krajom przyjmującym uchodźców z Ukrainy jest "żenująco niska". Polska, Rumunia, Węgry, Słowacja i Czechy mają otrzymać w sumie 248 milionów euro na pokrycie wydatków związanych ze wsparciem dla Ukraińców.


00:29 adamczyk - wsparcie - setka .mp3 Na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister Andrzej Adamczyk przypomniał, że Polska ubiegała się o 11 miliardów euro wsparcia, a kwota ta miała de facto pomóc także Ukrainie (IAR)

 

08:32

Rosja straciła już około 28 500 żołnierzy na Ukrainie - informuje Ukrinform.

08:30

Białorusini chcą być z Europą, a nie z Rosją - mówi w rozmowie z Polskim Radiem białoruski opozycjonista Aleś Michalewicz.

00:14 michalewicz - setka .mp3 Białoruski opozycjonista Aleś Michalewicz:: my walczymy nie tylko z reżimem Aleksandra Łukaszenki, ale również z Rosją” (IAR)

 

07:58

Wojna na Ukrainie zmienia polską demografię. Już 7 procent dzieci i młodzieży w Polsce pochodzi z Ukrainy - napisał "Dziennik Gazeta Prawna", kreśląc statystyczny portret uchodźcy. Dane pochodzą z systemu PESEL.

Ukraińców w wieku do 18. roku życia jest już w Polsce ponad 519 tys. Z danych wynika, że 50 tys. dzieci ma do dwóch lat, a ponad 100 tys. jest w wieku przedszkolnym.

07:36

Rosjanie przewieźli do aresztu śledczego w Taganrogu w obwodzie rostowskim 89 ukraińskich żołnierzy ewakuowanych z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu - poinformował w nocy ze środy na czwartek niezależny rosyjski portal Meduza, powołując się na lokalny serwis 161.ru.

"Przywieźli do nas 89 osób, praktycznie wszyscy to żołnierze. Na razie znajdują się w Taganrogu, ale będą rozdzielani do różnych miejsc w Rosji. Część z nich pozostanie w obwodzie rostowskim, ci wojskowi mają teraz istotne znaczenie w kontekście wymiany (jeńców). (...) Ewakuowani żołnierze należący do pułku Azow będą sądzeni w Sądzie Wojskowym Południowego Okręgu Wojskowego Rosji" - poinformowało źródło w rosyjskich strukturach siłowych, cytowane przez serwis 161.ru i Meduzę.

07:34

Pierwsze dwa miesiące prac Komitetu Pomocy Muzeom Ukrainy, to pomoc w pewien sposób spontaniczna. Teraz natomiast staramy się przygotować drugą fazę działania, czyli pomoc regularną i stałą. Kluczowe staje się wsparcie w odbudowie zniszczonych w wyniku wojny muzeów na Ukrainie - mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

07:33

Trwa 85. dzień wojny na Ukrainie. Rosjanie bezskutecznie atakują w obwodach donieckim i ługańskim. Ostrzeliwują też pozycje ukraińskiej armii na południu kraju.

Posłuchaj
00:56 Buszko IAR.mp3 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w swoim porannym raporcie nie informuje o sytuacji w Mariupolu. Wcześniej kilkuset obrońców fabryki Azowstal poddało się Rosjanom. Relacja Pawła Buszki (IAR)
07:20

Izba Gmin parlamentu Kanady uznała jednogłośnie wysiedlenia Tatarów z Krymu dokonywane w 1944 roku na wniosek Stalina za ludobójstwo. 18 maja był obchodzony jako dzień pamięci.

07:03

Ukraiński sztab generalny poinformował, że w ciągu minionej doby w obwodach donieckim i ługańskim wojska ukraińskie odparły szesnaście ataków nieprzyjaciela, niszcząc przy tym osiem czołgów i siedemnaście bojowych wozów opancerzonych.

Na innych kierunkach działań Rosjanie ostrzeliwali miejscowości w obwodach czernihowskim i sumskim. W okolicach Charkowa główne wysiłki Rosjan polegały na obronie zajętych pozycji i przeprowadzaniu kontrataków w celu odzyskania tych utraconych.

07:02

Rosyjskie dowództwo, próbując uzupełniać braki żołnierzy, chce zaangażować w działania wojenne w obwodzie donieckim studentów szkół wyższych - podał ukraiński sztab generalny w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

06:59

Bez Polski mielibyśmy znacznie mniejsze szanse na zwycięstwo w tej wojnie - powiedziała "Rzeczpospolitej" szefowa opozycyjnej ukraińskiej partii Batkiwszczyna Julia Tymoszenko. Była premier Ukrainy wyraziła też swój sceptycyzm, jeśli chodzi o negocjacje z Rosją.

- Nie popieram żadnych rozmów z wrogami. Uważam, że te rozmowy dezorientują ukraińskie społeczeństwo i wszystkich naszych przyjaciół na świecie. Rozbijają jedność świata zachodniego. Bo są kraje, które chwytają się każdego powodu, by nie wprowadzać sankcji przeciw Rosji i nie dostarczać broni Ukrainie. A te rokowania dają im podstawę twierdzić, że muszą poczekać na ich zakończenie - tłumaczyła swoje stanowisko w rozmowie z "Rz".

06:52

Stanowcza reakcja Zachodu i niepowodzenia Rosji na Ukrainie pokazały władzom Chin, że inwazja na Tajwan oznaczałaby większe koszty i prawdopodobnie otwartą wojnę z USA. Pekin odłoży swoje plany w czasie - ocenił ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich ds. chińskich dr Michał Bogusz.

06:25

Senat USA jednogłośnie zatwierdził w środę nominację Bridget Brink na ambasadora na Ukrainie, po tym, jak przesłuchanie w tej sprawie odbyło się zaledwie dwa tygodnie po ogłoszeniu jej nominacji 25 kwietnia przez prezydenta Joe Bidena.

Szybkie działanie podkreśla dążenie obu partii do wysłania ambasador, która wsparłaby prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w obliczu inwazji Rosji. Zatwierdzenie Brink przez Senat nastąpiło w tym samym dniu, w którym ambasada USA w Kijowie została ponownie otwarta po trzymiesięcznym okresie zamknięcia.

06:22
Posłuchaj
00:55 Białek IAR.mp3 Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z utytułowanym rosyjskim szachistą i politykiem Garrim Kasparowem. Główny temat rozmów to wojna na Ukrainie. Senat znowelizował ustawę o pomocy uchodźcom z tego kraju. Relacja Sylwii Białek (IAR)
06:19
Posłuchaj
00:54 Płomecka IAR.mp3 Komisja Europejska przedstawiła plan szybkiego uniezależnienia się od dostaw surowców energetycznych z Rosji. To reakcja na rosyjską napaść na Ukrainę. Komisja przyznaje, że plan wymaga ogromnych nakładów inwestycyjnych w wysokości 300 miliardów euro. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
06:17

Dziś ok 8.30 w Brukseli kolejna runda negocjacji przedstawicieli unijnych krajów i Parlamentu Europejskiego w sprawie obowiązkowego magazynowania gazu. Poprzednie rokowania w poniedziałek zakończyły się bez porozumienia.

Rozmowy dotyczą propozycji Komisji, by jeszcze tej zimy magazyny w państwach członkowskich były wypełnione w 80 procentach, a w kolejnych latach w 90 procentach. W grupie negocjatorów Europarlamentu jest dwóch Polaków - Jerzy Buzek, który stoi na jej czele i Zdzisław Krasnodębski.

Posłuchaj
00:58 Płomecka IAR (2).mp3 W Brukseli kolejna runda negocjacji ws. obowiązkowego magazynowania gazu. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
05:45

Japonia podwoi pomoc dla Ukrainy do 600 milionów dolarów w ramach skoordynowanego działania z Bankiem Światowym - poinformował premier Fumio Kishida.

05:27

Przedstawiciel Białego Domu wyraził przekonanie, że uda się przezwyciężyć obiekcje Turcji czego skutkiem będzie skuteczny proces akcesyjny do NATO Szwecji i Finlandii. Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan określił złożenie przez Szwecję i Finlandię wniosków akcesyjnych do Sojuszu mianem historycznego wydarzenia.

Posłuchaj
00:49 Biały Dom o Szwecji i Finlandii w NATO. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR).mp3 Biały Dom o Szwecji i Finlandii w NATO. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
05:26

Podczas briefingu w Białym Domu Jake Sullivan powiedział: "Jesteśmy przekonani, że ostatecznie Szwecja i Finlandia będą mieć skuteczny i efektywny proces akcesyjny do NATO i że zastrzeżenia Turcji mogą zostać przezwyciężone".

05:26

Przedstawiciel Białego Domu wyraził przekonanie, że uda się przezwyciężyć obiekcje Turcji czego skutkiem będzie skuteczny proces akcesyjny do NATO Szwecji i Finlandii. Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan określił złożenie przez Szwecję i Finlandię wniosków akcesyjnych do Sojuszu mianem historycznego wydarzenia.

05:12

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że Rosja musi zostać zmuszona do stworzenia korytarzy, którymi żywność i inne niezbędne do życia produkty będą mogły bezpiecznie opuścić Ukrainę drogą lądową lub morską.

05:12

W obliczu perspektywy bezprecedensowej klęski głodu w środę w Nowym Jorku na spotkaniu z udziałem sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, szefa Światowego Programu Żywnościowego (WFP) Davida Beasleya oraz sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena dyskutowano o pilnej potrzebie przywrócenia eksportu ukraińskiego zboża.

- Chodzi tu o najbiedniejszych z biednych, którzy są teraz na skraju śmierci głodowej - oświadczył Beasley, który kieruje programem Narodów Zjednoczonych zapewniającym żywność dla około 125 milionów ludzi. Pięćdziesiąt procent przeznaczonych na ten cel zbóż pochodzi z Ukrainy.

04:53

W czwartek w Białym Domu prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden spotka się z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinisto. Wczoraj Szwecja i Finlandia złożyły w Brukseli wnioski o przyjęcie do NATO.

04:52

W Brukseli dziś sesja plenarna Parlamentu Europejskiego. Europosłowie zajmą się między innymi sytuacją po odcięciu gazu do Polski i Bułgarii przez Rosję.

04:52

Chiny zdjęły ograniczenia w imporcie kanadyjskiego rzepaku wprowadzone trzy lata temu – poinformowały w środę kanadyjskie minister handlu międzynarodowego Mary Ng i rolnictwa Marie-Claude Bibeau.

Agencja The Canadian Press zwróciła uwagę na ukraiński kontekst chińskich decyzji, podkreślając, że ceny rzepaku są rekordowe ze względu na wojnę na Ukrainie.

03:33
Posłuchaj
00:22 Wołodymyr Zełenski wszystkie miasta tymczasowo okupowane przez Rosjan powrócą do Ukrainy (IAR).mp3 Wołodymyr Zełenski: wszystkie miasta tymczasowo okupowane przez Rosjan powrócą do Ukrainy (IAR) 

Czytaj więcej: Wołodymyr Zełenski zapewnia: wszystkie miasta, które okupują Rosjanie, powrócą do Ukrainy

03:33

zełenski free 1200.jpg
Wołodymyr Zełenski zapewnia: wszystkie miasta, które okupują Rosjanie, powrócą do Ukrainy
03:32

jachty 1200 PAP
Odbudowa Ukrainy. Będzie finansowana z przejętych majątków rosyjskich oligarchów?
03:31

Organizacja Human Rights Watch (HRW) przekazała w opublikowanym w środę raporcie, że udokumentowała zbrodnie wojenne dokonane przez Rosjan na Ukrainie w obwodzie kijowskim i czernihowskim leżącym na północy kraju, wśród nich egzekucje uliczne i tortury.

03:16

Ukraina otrzyma 25 tysięcy ton benzyny z Polskich rezerw.

03:15

Ukraiński ambasador w Niemczech Andrij Melnyk uważa, że wstąpienie Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego mogłoby równie szybko nastąpić, jak w przypadku Szwecji i Finlandii. Dyplomata w wywiadzie, który ukaże się w czwartek w gazetach niemieckiej grupie medialnej Funke, stwierdził, że obecności jego kraju w strukturach NATO powstrzymałoby rosyjskiego prezydenta Władimira Putina od użycia broni jądrowej.

03:15

Mimo negocjacji z USA Turcja obstaje przy swoim stanowisku, by na razie zablokować proces przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO - powiedział przedstawicielom tureckich mediów w środę wieczorem w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem.

02:00

Posłuchaj
00:55 11746592_1.mp3 Komisja Europejska ogłosiła plan dalszego wsparcia finansowego dla Ukrainy. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 
01:51

Ambasada Stanów Zjednoczonych wznowiła pracę w Kijowie. W środę wieczorem nad ambasadą USA w ukraińskiej stolicy zawisła flaga Stanów Zjednoczonych Ameryki.

01:49

Przedstawicielka ukraińskiej delegacji na festiwalu filmowym w Cannes Ałła Prełowska zaznaczyła w rozmowie z Polskim Radiem, że rosyjska kultura powinna być bojkotowana do czasu zakończenia wojny. Jej zdaniem działania środowiska filmowego wobec Rosji są niewystarczające.

01:11

Parlament Europejski opowiada się za sankcjami wobec byłego niemieckiego kanclerza Gerharda Schroedera, jeżeli ten nadal będzie współpracował z Kremlem. Projekt rezolucji w tej sprawie jest popierany przez szeroki sojusz konserwatystów, socjaldemokratów, liberałów i zielonych w Europarlamencie. Rezolucja nie jest jednak wiążąca dla państw członkowskich UE.

Projekt nie mówi nic o charakterze sankcji. Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem byłyby środki finansowe, takie jak zamrożenie aktywów.

01:06

Departament Obrony USA informuje, że Korpus Piechoty Morskiej przygotowuje haubice M777 do wysyłki na Ukrainę - przekazał ukraiński sztab generalny.

 

01:02

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną publikuje najnowszą mapę działań zbrojnych na Ukrainie. 

01:01

Pojawienie się idei "wunderwaffe" świadczy według prezydenta Ukrainy o katastrofalnych błędach popełnionych na najwyższych szczeblach państwowych i wojskowych.

00:54

Wołodymyr Zełenski przypomniał, że w propagandzie nazistowskich Niemiec istniało określenie "wunderwaffe". Im bardziej stawało się jasne, że Niemcy nie mają szans w wojnie, tym więcej propaganda mówiła o cudownej broni, która będzie tak potężna, że stanie się punktem zwrotnym w wojnie. Jeśli więc Rosjanie już po trzech miesiącach inwazji próbują znaleźć swoją cudowną broń, świadczy to o całkowitej porażce inwazji.

00:54

Rosjanie poinformowali, że zaczęli używać na Ukrainie systemów broni laserowej, aby oszczędzać rakiety.

00:54

Przedstawiciel NATO, znający ustalenia wywiadu wojskowego, powiedział amerykańskiej stacji CNN, że dynamika konfliktu jest teraz, w ocenie NATO, znacząco bardziej korzystna dla Ukrainy, a dyskusje w Sojuszu toczą się wokół takich kwestii jak to, czy Ukraińcy będą w stanie odbić Krym lub zdobyte przez Rosjan terytoria w Donbasie.

Zobacz także

Zobacz także