more_horiz
Wiadomości

Pęknięcia w rosyjskich strukturach władzy? Media: widać kryzys zaufania między Putinem a elitami

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 12:49
Na Kremlu pojawiają się oznaki kryzysu zaufania między Władimirem Putinem i elitami finansowymi - ocenił dziennikarz śledczy portalu Bellingcat Christo Groziew. - Oni nie zdobyli niczego cennego w tej wojnie i już nie zdobędą, dlatego można spodziewać się coraz większego kryzysu w kontaktach Kremla z elitą finansową - powiedział. 
Rosja - dziennikarze śledczy dostrzegają pęknięcia na Kremlu
Rosja - dziennikarze śledczy dostrzegają pęknięcia na KremluFoto: Shutterstock/FOTOGRIN

Publicysta podkreślił w rozmowie z Radiem Svoboda, że coraz częściej w środowiskach kremlowskich krytykowany jest system dowodzenia armią i zarządzania państwem.

Christo Grozew analityk śledczy portalu Bellingcat jest zdania, że poważne pęknięcia od wielu tygodni daje się zauważyć przede wszystkim na linii Kreml - oligarchowie.

- Oni nie zdobyli niczego cennego w tej wojnie i już nie zdobędą, dlatego można oczekiwać coraz większego kryzysu w kontaktach Kremla z finansową elitą. Dodatkowo sądzę, że dobrze poinformowana elita wśród funkcjonariuszy resortów siłowych doskonale zdaje sobie sprawę, że wojna już została przegrana - wyjaśnia publicysta. W jego ocenie, w najbliższym czasie można się spodziewać, że któraś z osób w łańcuchu dowodzenia odmówi wykonania jakiegoś kontrowersyjnego rozkazu, a taka odmowa będzie oznaką zbliżającego się "przewrotu pałacowego".

Straty Rosjan

W kwietniu Christo Grozew informował, że od początku działań wojennych na Ukrainie, Rosja straciła 90 proc. najlepszych wojsk powietrznodesantowych i ponad 2/3 pocisków o wysokiej precyzji rażenia.

- To wyjątkowo dobrze wyszkolona, najważniejsza część sił zbrojnych, bez której nie jest możliwe opanowanie strategicznie ważnych obiektów, a także stolicy. Później Rosjanie stracili jeszcze dużą część wojsk tzw. drugiego rzutu - zginęło około 4000 żołnierzy. Wśród nich było wielu doświadczonych wojskowych, gotowych do udziału w walkach - mówił wówczas Grozew na antenie telewizji Ukraina 24.

W ocenie szefa Bellingcat bez ogłoszenia powszechnej mobilizacji Rosja jest obecnie gotowa wystawić przeciwko Ukrainie około 60-70 batalionowych grup taktycznych o "niewiadomej jakości bojowej".

Posłuchaj
00:15 11747444_1.mp3 Publicysta podkreślił w rozmowie z Radiem Svoboda, że coraz częściej w środowiskach kremlowskich krytykowany jest system dowodzenia armią i zarządzania państwem - (IAR)

 

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

es

Zobacz także

Zobacz także