more_horiz
Wiadomości

Ukraińcy odparli dziewięć ataków wroga. Nowe informacje z frontu

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 07:49
W ciągu minionej doby ukraińska armia odparła dziewięć ataków rosyjskiego wojska w Doniecku i Ługańsku. Ukraiński Sztab Generalny podsumował sytuację na froncie w 91. dniu rosyjskiej inwazji.
W ciągu minionej doby w Donbasie Ukraińcy odparli dziewięć ataków nieprzyjaciela
W ciągu minionej doby w Donbasie Ukraińcy odparli dziewięć ataków nieprzyjacielaFoto: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Jak poinformowało ukraińskie dowództwo, siły rosyjskie prowadzą ofensywę przy wsparciu artylerii w okolicach Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim. Zmniejszyła się natomiast presja ze strony najeźdźcy w obwodach charkowskim i donieckim. W okolicach Charkowa i Słowiańska Rosjanie koncentrują się obecnie na utrzymaniu zajmowanych pozycji i bombardują mniejsze miejscowości w obu regionach.

Według ustaleń Ukraińców w ostatnim czasie wojska rosyjskie częściej używają samolotów do wsparcia grup naziemnych. W Południowym Okręgu Wojskowym tworzą jednostki rezerwowe w celu uzupełnienia strat.

W ciągu ostatnich 24 godzin ukraińscy żołnierzy zniszczyli ponad 30 jednostek rosyjskiego sprzętu, w tym trzy czołgi i osiem systemów artyleryjskich. Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła siedem bezzałogowych statków powietrznych.

Kolejna mobilizacja ludności

Okupacyjne władze terenów, zajętych przez Rosjan w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, planują mobilizację miejscowej ludności. Dowództwo operacyjne "Południe" podaje na Facebooku, że mężczyźni, siłą wcieleni do wojska, mieliby być wykorzystani do walki z wojskami ukraińskimi, broniącymi Ukrainy.

Dowództwo informuje, że dotychczas ukraińscy obywatele z okolic Chersonia byli zmuszani do współpracy z ustanowioną przez Rosję władzą lub do wyrażenia formalnej zgody na okupację tych terenów. W informacji na Facebooku czytamy, że metody stosowane przez okupantów są znane od czasu zajęcia obwodów donieckiego i ługańskiego. "Jest to rażące naruszenie Konwencji Genewskiej i kwalifikuje się jako zbrodnia wojenna" - podkreślają autorzy raportu.

Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni ukraiński wymiar sprawiedliwości rozpoczął w regionie chersońskim 33 postępowania karne, z których 21 dotyczyło zbrodni wojennych rosyjskiego wojska i zbrodni przeciwko państwu.

Czytaj także:

***

as

Zobacz także

Zobacz także