more_horiz
Wiadomości

Strzelanina w szkole w Teksasie. Joe Biden uda się na miejsce tragedii

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 06:22
Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że "w najbliższych dniach" razem z żoną Jill odwiedzi miasteczko Uvalde w Teksasie. W tamtejszej szkole doszło do masakry. 18-letni napastnik otworzył ogień do uczniów i nauczycieli, zbił 21 osób, w tym 19 dzieci.
Joe Biden uda się na miejsce masakry w Teksasie
Joe Biden uda się na miejsce masakry w TeksasieFoto: PAP/EPA/TANNEN MAURY

- Jill i ja pojedziemy do Teksasu w najbliższych dniach, aby spotkać się z rodzinami ofiar, aby podzielić się naszym współczuciem i bólem (...) Mamy nadzieję, że przyniesiemy trochę pocieszenia społeczności w czasie szoku, żalu i traumy - powiedział Biden.

We wtorek 18-letni Salvador Ramos zabił w szkole podstawowej w Uvalde 19 dzieci i dwoje nauczycieli. Napastnika zastrzelili policjanci.

Broń na 18. urodziny

Według dotychczasowych ustaleń Ramos kupił w marcu legalnie dwie sztuki broni, w tym karabin AR-15, z okazji swych 18. urodzin.

Prezydent Biden ponownie zaapelował do Kongresu o zaostrzenie przepisów dotyczących dostępu do broni, który Amerykanom gwarantuje konstytucja. Stosowny artykuł pochodzi jednak z XVIII wieku, gdy - jak podkreślił Biden - nie było jeszcze broni znanej z naszych czasów. - Dziś 18-latek może po prostu wejść do sklepu i kupić sobie karabin szturmowy. To nie jest właściwe. To jest wbrew zdrowemu rozsądkowi - powiedział Joe Biden.

Zdaniem prezydenta możliwe jest wprowadzenia takich zmian prawnych, które mogłyby "zrobić różnicę" a jednocześnie nie stanowiłyby naruszenia ustawy zasadniczej.

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także