more_horiz
Wiadomości

Głosy na Zachodzie dot. ustępstw Ukrainy. Białoruska aktywistka: Kreml szantażuje Europę

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 14:18
"Jeśli Rosja przestanie jutro walczyć, wojna się skończy. Gdyby Ukraina przestała walczyć, nie byłoby już Ukrainy" – napisała na Twitterze Hanna Liubakova, białoruska dziennikarka i aktywistka.
Zniszczone w rosyjskich atakach osiedle mieszkalne w Charkowie.
Zniszczone w rosyjskich atakach osiedle mieszkalne w Charkowie.Foto: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

98-letni amerykański polityk Henry Kissinger przemawiając w ostatnich dniach na szczycie w Davos stwierdził, że dla zachowania równowagi sił najlepiej, aby Ukraina oddała Rosji część swojego terytorium.

"Myślę, że jestem ślepa. Ponieważ nie widzę, jak Rosja działa jako siła równoważąca" – napisała Liubakova do tych, którzy uważają, że  zaspokajanie potrzeb Rosji to najlepsza droga do uniknięcia globalnej wojny.

Kreml szantażuje Europę

"Zamiast tego Kreml szantażuje Europę. Negocjacje Rosji są fałszywe. Powtarzam: jeśli Rosja przestanie jutro walczyć, wojna się skończy. Gdyby Ukraina przestała walczyć, nie byłoby już Ukrainy" – dodała.

Kraje Europy Zachodniej, w przeciwieństwie do Polski, USA czy Wielkiej Brytanii, przyjmują scenariusz oddania Władimirowi Putinowi części Ukrainy. Co najważniejsze, taką formę osiągnięcia pokoju wykluczają jednak sami Ukraińcy.

Wyłączna decyzja Ukrainy

Prezydent RP Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie podkreślali, że taki scenariusz jest niedopuszczalny. Jak mówili, o swojej suwerenności mogą decydować wyłącznie Ukraińcy.

W kuluarach spotkania Davos politycy z Niemiec mieli popierać spojrzenie Kissingera. Z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron miał wyjść z propozycją, która zakłada, że Ukraina powinna pójść na ustępstwa dotyczące suwerenności, aby Władimir Putin mógł "zachować twarz".

Najnowsze sondaże pokazują, że aż 82 proc. Ukraińców nie chce poświęcić części terytoriów Ukrainy w celu osiągnięcia pokoju. Oczekują, że to najeźdźcy wycofają się opuszczając okupowane terytoria Krymu i obwodów donieckiego oraz ługańskiego.

Czytaj także: 

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

pg

Zobacz także

Zobacz także