more_horiz
Wiadomości

Unijny szczyt ws. sankcji na Rosję. Premier Morawiecki: Putin musi zobaczyć naszą determinację

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 19:05
W Brukseli rozpoczął się szczyt Rady Europejskiej. Premier Mateusz Morawiecki wierzy w unijny kompromis w sprawie sankcji na rosyjską ropę. - To jest potrzebne także po to, żeby Putin dostrzegł, że wszyscy jesteśmy nie tylko cały czas zjednoczeni, ale jesteśmy bardzo zdeterminowani, żeby doprowadzić tę wojnę jak najszybciej do końca - mówił premier.  
Premier Mateusz Morawiecki: Putin musi zobaczyć naszą determinację, żeby zakończyć tę wojnę
Premier Mateusz Morawiecki: Putin musi zobaczyć naszą determinację, żeby zakończyć tę wojnęFoto: PAP/Marcin Obara

Polska domaga się, aby w szóstym pakiecie sankcji znalazł się choćby częściowy zakaz importu rosyjskiej ropy. Na stole jest kompromisowa propozycja zakładająca, że sankcjami zostanie objęta rosyjska ropa sprowadzana do Unii drogą morską, a ropociągi zostaną wyłączone spod embarga. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że zawarcie porozumienia w sprawie sankcji jest niezwykle istotne.

- To jest potrzebne także po to, żeby Putin dostrzegł, że wszyscy jesteśmy nie tylko cały czas zjednoczeni, ale jesteśmy bardzo zdeterminowani, żeby doprowadzić tę wojnę jak najszybciej do końca i żeby Ukraina przetrwała jako wolny, suwerenny i niepodległy kraj - powiedział szef polskiego rządu. Jak dodał, jeśli nie uda się znaleźć porozumienia w sprawie uwzględnienia ropy w pakiecie sankcyjnym, Warszawa poprze mechanizm wprowadzenia specjalnego instrumentu - jak to określił premier - wyrównywania cenowego.

- Tak żeby kraj, który korzysta z rosyjskiej ropy dłużej, nie mógł korzystać na konkurencyjności wobec innych krajów, żeby tutaj wszelkie nierówności cenowe zostały wyrównane - tłumaczył Mateusz Morawiecki.

Węgry blokują porozumienie

Jednomyślną zgodę w sprawie embarga na import rosyjskiej ropy blokują Węgry, które nie chcą zaakceptować kompromisowej propozycji. Według premiera Viktora Orbana, propozycja wyłączająca spod sankcji ropociągi to kierunek "dobry, ale niewystarczający".

- Potrzebujemy gwarancji, że jeśli dojdzie do awarii rurociągu z rosyjską ropą na Ukrainie, to dostaniemy rosyjską ropę z innych źródeł - wyjaśnił Viktor Orban. 

Na polityczne porozumienie przywódców na szczycie liczy szef Rady Europejskiej Charles Michel, który zauważył, że techniczne kwestie dotyczące konkretnych wyjątków czy rekompensat, będą uzgodnione później.
Z kolei szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen jest sceptyczna.

- Nie spodziewam się, byśmy mogli rozwiązać problem w najbliższych 48 godzinach, ale jestem przekonana, że później będzie taka możliwość - powiedziała.

Posłuchaj
00:15 11766660_1 (1).mp3 Premier Mateusz Morawiecki wierzy w unijny kompromis ws. sankcji na rosyjską ropę (IAR) 

Czytaj także:


ASP

Zobacz także

Zobacz także