more_horiz
Wiadomości

Kaliningrad: upada główny pracodawca w regionie. Zwolnionym zaproponowano... zbieranie truskawek

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 19:47
Konsekwencje rozpętania wojny na Ukrainie uderzają w Rosjan, w tym mieszkańców Kaliningradu. Europejskie sankcje spowodowały przerwanie produkcji w tamtejszej fabryce samochodów Awtotor. Inżynierowie stracili pracę. W zamian rosyjscy urzędnicy zaproponowali im zatrudnienie przy zbieraniu owoców.
Inżynierowie z Kaliningradu mają pracować przy zbiorach owoców. To efekt zwolnień z Awtotoru
Inżynierowie z Kaliningradu mają pracować przy zbiorach owoców. To efekt zwolnień z AwtotoruFoto: Shutterstock/Alexander Chizhenok

Awtotor to największy pracodawca w Kaliningradzie, a także największy w regionie płatnik podatków. Fabryka zajmowała się montowaniem samochodów Kia, Hyundai czy BMW. Na skutek sankcji, nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę, zakład musiał przerwać produkcję, a wykwalifikowani fachowcy zostali wysłani na urlop. Nie wiadomo, kiedy prace koncernu zostaną wznowione.

Inżynierowie będą zbierać truskawki?

Media donoszą, że bezrobotni inżynierowie otrzymali "ratunkowe oferty pracy" na terenach gospodarstwa Zalessky Pitomnik. "Przy zbiorze truskawek bezrobotni monterzy aut mają otrzymać 1250-1750 rubli dniówki (w przeliczeniu 87-122 zł). Przy zbiorze jagód leśnych na akord - w zależności od wydajności zbieracza - można dostać 90-170 zł dniówki. Trzecia oferta dotyczy rwania jabłek - 2 ruble (czyli 14 groszy) za zebrany kilogram" - informuje portal wp.pl, powołując się na oferty opublikowane w mediach społecznościowych. Pracownicy sami muszą pokryć koszty dojazdu na pole położone 100 km od Kaliningradu.

Komentarze mieszkańców Kaliningradu nie pozostawiają wątpliwości co do ich stosunku do "ratunkowych ofert". "To jest k… hańba", "Wysłać do tej pracy menedżerów Awtotoru", "Zobaczycie, że za chwilę pojawią się głosy, że dobre i to", "Za rok będzie kolejka po takie etaty" - można przeczytać. 

W obwodzie kaliningradzkim poparcie dla polityki Władimira Putina maleje. W tym kontekście warto przypomnieć, że pod koniec maja na antenie telewizji Rossija 24 gubernator obwodu kaliningradzkiego przyznał, że sytuacja gospodarcza w jego regionie jest niekorzystna z powodu wojny. Do porządku przywrócił go na antenie Władimir Putin, nazywając wojnę "operacją militarną". 

Czytaj także:

Zobacz także: Paweł Kowal w Polskim Radiu 24

wp.pl/tysol.pl/kp

Zobacz także

Zobacz także