more_horiz
Wiadomości

"Nie będziemy mogli ich odnaleźć". Rosjanie masowo wywożą ukraińskie dzieci z Mariupola

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 23:00
Władze Mariupola poinformowały, że rosyjscy okupanci masowo wywożą z tego miasta dzieci. Doradca burmistrza Mariupola Petro Adriuszczenko powiedział, że są one przetrzymywane w obozach dla dzieci w obwodzie rostowskim, a także prawdopodobnie w pobliżu Petersburga.
Doradca mera Mariupola: Rosjanie na masową skalę wywożą ukraińskie dzieci.
Doradca mera Mariupola: Rosjanie na masową skalę wywożą ukraińskie dzieci.Foto: Shutterstock/DimaSid

- Nie wiemy, ile osieroconych i zaniedbanych dzieci jest w Mariupolu. Mamy świadomość, że mieszkańcy Mariupola urządzają miejsca, w których starają się schronić dzieci, ale Rosjanie faktycznie zabierają je do Federacji Rosyjskiej. Staramy się ich szukać. Znaleźliśmy 260 dzieci z rejonów Wołnowachy i Mariupola. Przetrzymywane są głównie w obozach w obwodzie rostowskim - mówił.

"Nie będziemy mogli ich odnaleźć"

Petro Adriuszczenko zaznaczył, że okupanci próbują tym dzieciom szybko nadać obywatelstwo rosyjskie. - Wiemy, że ułatwiają swoim obywatelom adopcję naszych dzieci. To dla nas bardzo bolesny temat. Jesteśmy świadomi, że gdy minie co najmniej rok, nie będziemy mogli znaleźć tych dzieci w Rosji, bo oni nawet nie prowadzą żadnej ewidencji - podkreślał doradca burmistrza Mariupola Petro Adriuszczenko.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uproszczonej procedurze nadawania obywatelstwa rosyjskiego sierotom z Ukrainy i terytoriów kontrolowanych przez nielegalne ugrupowania DNR i ŁNR. Dekret dotyczy także dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej oraz osób niepełnosprawnych.

Według Biura Rzecznika Praw Obywatelskich Ukrainy od początku inwazji na Ukrainę Rosja wywiozła na swoje terytorium ponad milion 185 tysięcy Ukraińców, w tym 200 tysięcy dzieci.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:29 11772598_2.mp3 Doradca mera Mariupola: Rosjanie na masową skalę wywożą ukraińskie dzieci (IAR)

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.


jb

Zobacz także

Zobacz także