more_horiz
Wiadomości

Kolejne ataki rosyjskiego wojska. Zniszczyli świątynie należące do patriarchatu w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 15:37
Pawło Kyryłenko, szef obwodu donieckiego, przekazał, że "wojska Rosji zniszczyły bądź uszkodziły 43 obiekty religijne w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, z których większość należała do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego".
Szef obwodu donieckiego: Rosjanie niszczą świątynie należące do patriarchatu w Moskwie
Szef obwodu donieckiego: Rosjanie niszczą świątynie należące do patriarchatu w MoskwieFoto: Telegram @pavlokyrylenko_donoda

W komentarzu na serwisie Telegram szef obwodu napisał, że Patriarchatowi Moskiewskiemu podlegała "absolutna większość" tych obiektów.

Oskarżył Rosję o "niszczenie ukraińskiego dziedzictwa kulturowego i religijnego". Zarzucił również przywódcy Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarsze Cyrylowi, że działania te odbywają się z jego błogosławieństwem.

"Jest to celowe niszczenie wszelkich przejawów kultury ukraińskiej"

Pawło Kyryłenko podkreślił, że obiektem ataków jest Ławra Świętogórska w obwodzie donieckim. "Rosjanie zniszczyli muzeum historii i architektury, świątynię, dwa skity (pustelnie - przypis red.) i dwa korpusy ławry" - poinformował szef obwodu.

Działania wojsk rosyjskich określił jako "celowe niszczenie wszelkich przejawów kultury ukraińskiej".

Ławra Świętogórska to jedna z trzech prawosławnych ławr (dużych męskich monastyrów) znajdujących się na Ukrainie. Podlega Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Ławra została uszkodzona w działaniach bojowych w marcu i w maju. W ostrzale pod koniec maja zginęły trzy osoby ze wspólnoty klasztornej. 

Czytaj także:

Zobacz także:  Marcin Przydacz w PR24

nj 

Zobacz także

Zobacz także