more_horiz
Wiadomości

USA: będzie reforma w dostępie do broni. Ważne porozumienie senatorów

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 22:08
Grupa amerykańskich senatorów z partii demokratycznej i republikańskiej ogłosiła porozumienie w sprawie reformy prawa do posiadania broni. Jej celem jest zmniejszenie liczby masowych strzelanin poprzez ograniczenie dostępu do broni osobom potencjalnie niebezpiecznym.
Porozumienie w sprawie reformy prawa do posiadania broni w USA
Porozumienie w sprawie reformy prawa do posiadania broni w USAFoto: PAP/EPA/SHAWN THEW/POOL

Zawarte przez 10 demokratycznych i 10 republikańskich senatorów porozumienie przewiduje zwiększenie funduszy na programy zdrowia psychicznego i bezpieczeństwo w szkołach, a także wprowadza zachęty dla stanów do wdrożenia przepisów tzw. czerwonej flagi, które przewidują możliwość czasowego odbierania broni osobom niebezpiecznym. 

Rozszerzona ma też zostać weryfikacja przeszłości osób, które nie ukończyły 21 lat, a chcą kupić broń.

Regulacje dot. broni. Co nie przeszło?

Uzgodnione porozumienie nie przewiduje podniesienia z 18 do 21 lat minimalnego wieku uprawniającego zakupu broni szturmowej, takiej jak karabiny AR-15.

Choć demokraci postulowali takie rozwiązanie, zabrakło poparcia ze strony republikanów. Politycy partii republikańskiej nie zgodzili się też na całkowite zakazanie takiej broni oraz magazynków dużej pojemności, do czego wzywał prezydent Biden.

Porozumienie republikańskich i demokratycznych senatorów ma ramowy charakter. Kolejnym etapem będzie przełożenie go na język legislacyjny.

Posłuchaj
00:49 11788051_1.mp3 Porozumienie w sprawie reformy prawa do posiadania broni w USA. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także