more_horiz
Wiadomości

Zastrzelił 10 osób w sklepie spożywczym. Zabójcy z Buffalo grozi kara śmierci

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 22:19
Prokuratura federalna postawiła podejrzanemu o zabicie 10 osób w Buffalo w stanie Nowy Jork 26 zarzutów dotyczących popełnienia przestępstwa z nienawiści i pogwałcenia przepisów o broni palnej. Oskarżony Payton S. Gendron nie przyznaje się do winy; grozi mu kara śmierci.
Sprawcy strzelaniny w Buffalo grozi kara śmierci
Sprawcy strzelaniny w Buffalo grozi kara śmierciFoto: Gina M Randazzo / Zuma Press / Forum

Do zamachu z użyciem broni palnej doszło 14 maja w sklepie spożywczym. Od kul napastnika zginęło 10 osób, a trzy odniosły obrażenia; 11 ofiar było czarnoskórych, a dwie białe.

"Motywem Gendrona dla dokonania masakry było uniemożliwienie czarnoskórym zastąpienia białych ludzi i wyeliminowania białej rasy, a także zainspirowanie innych do popełnienia podobnych ataków" – twierdzi Biuro Prokuratora Zachodniego Okręgu Nowego Jorku cytowane przez CNN.

Oskarżenie obejmuje zarzuty o popełnienie przestępstwa z nienawiści, którego skutkiem była śmierć i uszkodzenia ciała, użycie broni palnej w celu popełnienia morderstwa oraz użycie broni palnej podczas przestępstwa z użyciem przemocy.

Masowe strzelaniny

Po serii strzelanin, z których najtragiczniejsza miała miejsce w stanie Teksas w miejscowości Uvalde, gdzie zginęło 21 osób (z czego 19 stanowili uczniowie), Amerykańska opinia publiczna domaga się zmian w przepisach stanowiących o posiadaniu broni. 

Grupa amerykańskich senatorów z partii demokratycznej i republikańskiej ogłosiła porozumienie w sprawie reformy prawa do posiadania broni. Jej celem jest zmniejszenie liczby masowych strzelanin poprzez ograniczenie dostępu do broni osobom potencjalnie niebezpiecznym.

Zawarte przez 10 demokratycznych i 10 republikańskich senatorów porozumienie przewiduje zwiększenie funduszy na programy zdrowia psychicznego i bezpieczeństwo w szkołach, a także wprowadza zachęty dla stanów do wdrożenia przepisów tzw. czerwonej flagi, które przewidują możliwość czasowego odbierania broni osobom niebezpiecznym. 

Konkretne zmiany? 

Rozszerzona ma też zostać weryfikacja przeszłości osób, które nie ukończyły 21 lat, a chcą kupić broń.

Uzgodnione porozumienie nie przewiduje podniesienia z 18 do 21 lat minimalnego wieku uprawniającego zakupu broni szturmowej, takiej jak karabiny AR-15.

Choć demokraci postulowali takie rozwiązanie, zabrakło poparcia ze strony republikanów. Politycy partii republikańskiej nie zgodzili się też na całkowite zakazanie takiej broni oraz magazynków dużej pojemności, do czego wzywał prezydent Biden.

Porozumienie republikańskich i demokratycznych senatorów ma ramowy charakter. Kolejnym etapem będzie przełożenie go na język legislacyjny.

as

Zobacz także

Zobacz także