more_horiz
Wiadomości

Litwa ogranicza przewóz do Kaliningradu. Gubernator mówi o "duszeniu" obwodu

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 06:12
Litewskie koleje poinformowały o zaprzestaniu tranzytu dużej części towarów pomiędzy rosyjskimi regionami a Obwodem Kaliningrandzkim. To część ograniczeń wprowadzonych w związku z sankcjami nałożonymi na Moskwę za agresję na Ukrainę.
Litewskie koleje ograniczyły przewóz towarowy z i do Kaliningradu
Litewskie koleje ograniczyły przewóz towarowy z i do KaliningraduFoto: photosounds/ Shutterstock

Gubernator Obwodu Kaliningradzkiego Anton Alichanow powiedział, że ograniczenie wpłynie na od 40 do 50 procent przesyłu towarów. Sytuację nazwał "uduszeniem regionu".

Anton Alichanow ocenił, że stanowi to najpoważniejsze naruszenie prawa do swobodnego tranzytu. Zapowiedział podjęcie zabiegów zmierzających do zniesienia ograniczeń. Jeśli szybko nie dojdzie do tego, region ma podjąć dyskusję o zwiększeniu liczby statków, którymi mógłby transportować towary między okręgiem a Rosją.

Przepływ ludzi bez zmian

Wśród towarów objętych ograniczeniami, są materiały budowlane, cement i wyroby metalowe.

Kolejowa obsługa pasażerów z Rosji do Kaliningradu odbywa się przez terytorium Litwy bez zmian, samoloty latają nad Bałtykiem, bo przestrzeń powietrzna UE jest dla Rosji zamknięta.

Brak podstawowych towarów skutkiem nałożonych sankcji

W Rosji zaczyna brakować kawy i herbaty - informowały z początkiem czerwca rosyjskie media niezależne. Według przewodniczącego stowarzyszenia "Ros-czai-kofie” Ramaza Czanturiji - zapasów wystarczy do września.

W związku z zachodnimi sankcjami nałożonymi na Rosję, firmy transportowe nie chcą przewozić towarów przeznaczonych na rosyjski rynek. W związku z taką sytuacją termin dostaw wydłużył się ponad trzykrotnie. Współpracy z Moskwą odmawiają armatorzy statków handlowych, którzy nie przyjmują na pokład rosyjskich kontenerów. Prezydent stowarzyszenia "Ros-czai-kofie” Ramaz Czanturia liczy, że w ciągu najbliższych dwóch - trzech miesięcy zostaną zorganizowane nowe szlaki transportowe i jako partnerów wskazał Turcję i Iran.

Czytaj także:

mbl

Zobacz także

Zobacz także