more_horiz
Wiadomości

Niemcy przestawiają się na węgiel. Tamtejszy minister gospodarki mówi o "gorzkiej pigułce"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 16:45
Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck podjął decyzję o zwiększeniu generacji energii elektrycznej opartej na węglu.  Do produkcji energii elektrycznej będzie mniej gazu, zamiast tego "bardziej wykorzystywane" będą elektrownie węglowe. - To gorzkie, ale po prostu nieuniknione - podkreślił przedstawiciel partii Zielonych. Jak poinformował portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) regulująca to ustawa ma zostać uchwalona przez Radę Federalną 8 lipca. 
Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck planuje zwiększenie generacji energii elektrycznej opartej na węglu
Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck planuje zwiększenie generacji energii elektrycznej opartej na węgluFoto: PAP/EPA/FILIP SINGER

Minister Robert Habeck planuje już teraz kroki, mające zapobiec brakom energii na początku sezonu grzewczego. Do oszczędzania energii ma być zachęcany przede wszystkim przemysł. W wyniku ograniczania dostaw gazu przez Rosję, w planie jest szersze wykorzystywanie przez Niemcy elektrowni węglowych, co jest "gorzką pigułką" dla ministra gospodarki, polityka z partii Zielonych - zauważa RND.

Jak dowiaduje się dpa, na plany te rząd federalny przeznacza "miliardowe środki". - Sytuacja jest poważna -  potwierdził Habeck.

Rosyjski koncern Gazprom w ostatnich dniach znacznie ograniczył przepływ gazu przez gazociąg Nord Stream 1, tłumacząc to względami technicznymi.

 Strategia Putina

- Habeck ocenił to jako spowodowane przyczynami politycznymi. Zdaniem polityka Zielonych, napięta sytuacja i wysokie ceny są bezpośrednią konsekwencją agresji rosyjskiej na Ukrainę na rozkaz prezydenta Władimira Putina - przypomina RND. - To oczywista strategia Putina, aby siać niepokój, dzielić nas i podbijać ceny - podkreśla Habeck.

Jak zapewnia minister, mimo pogorszenia sytuacji na rynku gazu, trwa uzupełnianie rezerw tego surowca mimo jego wysokich cen. - Bezpieczeństwo dostaw jest obecnie gwarantowane - ocenił minister. Jego zdaniem, zużycie gazu w sektorze elektroenergetycznym i przemyśle powinno teraz zostać zmniejszone, a zbiorniki magazynowe napełniane.

"To nieuniknione"

- Aby zabezpieczyć magazynowanie gazu, rząd federalny wkrótce udostępni dodatkową linię kredytową w wysokości 15 mld euro, w porozumieniu z ministerstwem finansów - dowiaduje się RND. Minister zapowiada też zwiększenie udziału energetyki węglowej w wytwarzaniu energii elektrycznej. - To gorzkie, ale po prostu nieuniknione -  ocenił.

- Odpowiednia ustawa ma zostać uchwalona przez Radę Federalną 8 lipca, a następnie szybko wejdzie w życie - informuje RND.

Czytaj także:

Zobacz także: Paweł Jabłoński w "Sygnałach dnia"

es

Zobacz także

Zobacz także