more_horiz
Wiadomości

Kolejny atak na Ukrainę z Białorusi? "To będzie wyprawa w jedną stronę"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 17:05
Ukraińska armia, obrona terytorialna i oddziały ochotnicze przygotowują się do odparcia ewentualnego natarcia wojsk rosyjskich i białoruskich z terytorium Białorusi. Trwa rozbudowa umocnień obronnych, żołnierze doskonalą współpracę bojową.
Wszystkie jednostki są w gotowości bojowej - zapewnia strona ukraińska
Wszystkie jednostki są w gotowości bojowej - zapewnia strona ukraińskaFoto: EPA/STR

Atak z Białorusi będzie utrudniony z powodu ukształtowania terenów obwodu rówieńskiego na północy Ukrainy. Są tam obszerne lasy i bagna, a także 170 rzek. Z kolei mosty mogą być niszczone przez ukraińską armię.

"Wyprawa w jedną stronę"

Przewodniczący administracji cywilnej i wojskowej obwodu rówieńskiego Witalij Kowal powiedział w wywiadzie dla ukraińskiego kanału telewizyjnego "Jeden plus jeden", że wszystkie jednostki są w gotowości bojowej.

- Mamy wielkie poparcie ludności. Dlatego myślę, że decyzja inwazji na Ukrainę przez obwód rówieński będzie fatalną pomyłką i wyprawą w jedną stronę - dodał.

Ataki z terytorium Białorusi

Na terytorium Białorusi stacjonują wojska rosyjskie. W lutym tego roku armia rosyjska uderzyła na Czernihów i Kijów z terytorium Białorusi. Po klęsce natarcia Rosjanie wycofali się do Białorusi. Na terenie tego kraju pozostają bazy rosyjskie.

Rosjanie nadal prowadzą ostrzały rakietowe miast ukraińskich z Białorusi, a samoloty rosyjskie wykonują misje bojowe z białoruskich lotnisk. 

Białoruskie manewry

Jednocześnie armia białoruska prowadzi w całym kraju ćwiczenia mobilizacyjne.

Białoruska armia informowała, że celem manewrów jest między innymi zwiększenie stanu osobowego wojska z 45 do 80 tysięcy, utworzenie nowych ugrupowań taktycznych oraz "wypracowanie przejścia z działań armii w trybie pokoju do działań w trybie wojny. 

Oficjalnie ćwiczenia białoruskiej armii mają potrwać do 8 lipca.

Czytaj także:


Posłuchaj
00:11 zbialo.mp3 Witalij Kowal: Wszystkie jednostki są w gotowości bojowej. Mamy wielkie poparcie ludności. Dlatego myślę, że decyzja o inwazji na Ukrainę przez obwód rówieński będzie fatalną pomyłką i wyprawą w jedną stronę (IAR)

 

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem