more_horiz
Wiadomości

Stoltenberg odpowiedział na pytanie Polskiego Radia. Będą wielkie zmiany na wschodniej flance NATO

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 15:00
Polska jest jednym z krajów wschodniej flanki, w którym nastąpi wzmocnienie obecności sił Sojuszu Północnoatlantyckiego i przekształcenie grup bojowych w brygady. Zapowiedział to sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg pytany przez brukselską korespondentkę Polskiego Radia Beatę Płomecką.
Ważna decyzja NATO dla Polski. Sojusz znacznie zwiększy siły gotowości bojowej
Ważna decyzja NATO dla Polski. Sojusz znacznie zwiększy siły gotowości bojowejFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Podkreślił, że Polska jest jednym z największych krajów członkowskich i na jej terytorium są już znaczące siły NATO, zwłaszcza Stanów Zjednoczonych.

- Obecnie trwa proces sprawdzania w jaki sposób możemy jeszcze bardziej zwiększyć obecność, a cała idea wzmocnienia naszej obecności do poziomu brygady jest czymś co jest absolutnie istotne i ma znaczenie dla Polski. Szczegóły zostaną ustalone po wdrożeniu tych decyzji na szczycie, ale jestem przekonany, że Polska zobaczy, że NATO będzie zwiększać swoją obecność na różne sposoby, aby wzmocnić nasze odstraszanie i obronę również w Polsce - podkreślił sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

NATO. Nowy model dowodzenia

Szef NATO wyjaśnił, że wzmocnienie wschodniej flanki odbędzie się w ramach tworzonego nowego modelu sił zbrojnych Sojuszu na wschodniej flance.

Przewiduje on zwiększoną obecność wojsk wysuniętych z nowymi strukturami dowodzenia i kierowania, wysunięte magazyny sprzętu i dozbrojenia, a także dedykowane siły zbrojne do obrony wschodniej flanki, ale na stałe stacjonujące w krajach macierzystych.

Szef Sojuszu poinformował też, że siły szybkiego reagowania NATO postawione w stan wyższej gotowości zostaną zwiększone do ponad 300 tysięcy.

Ważna decyzja NATO dla Polski

Jak wielu żołnierzy przyjedzie ostatecznie na wschód Europy i do których trafią krajów - to prawdopodobnie okaże się w najbliższych tygodniach już po szczycie.

Zmiany w NATO są rezultatem znaczącej zmiany w podejściu do Rosji. W czasie szczytu w Madrycie politycy przyjmą też nową koncepcję strategiczną Sojuszu. Znajdzie się w niej zapis, że Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla państw NATO. W dotychczasowej koncepcji Rosja określana była jako "strategiczny partner".

Posłuchaj
00:22 11812119_1.mp3 Szef NATO - Polska jednym z krajów, w którym nastąpi wzmocnienie obecności sił Sojuszu (IAR) 

- Polska oczekuje, że w koncepcji strategicznej zostanie jasno potwierdzona tradycyjna rola NATO jako sojuszu broniącego terytorium państw członkowskich, a Rosja zostanie określona jako zagrożenie - powiedział wcześniej szef prezydenckiego BBN Paweł Soloch.

Dodał, że "rosyjska agresja przeciw Ukrainie tylko wzmacnia przekaz dotyczący odstraszania i obrony", a Polska oczekuje deklaracji, które "umieszczą w nowym kontekście całą filozofię NATO koncentrowania się na realnych zdolnościach wojskowych wobec wojny, która toczy się u granic Sojuszu, ale może w każdej chwili grozić rozlaniem się na kraje sąsiednie".

Posłuchaj
00:56 11812014_1.mp3 Szef NATO - grupy bojowe na wschodniej flance zostaną zwiększone w niektórych krajach do brygady. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz także: wiceszef MSZ Marcin Przydacz w Programie 3 Polskiego Radia

ASP

Zobacz także

Zobacz także