more_horiz
Wiadomości

Przyszłość Szwecji i Finlandii w NATO. Przywódcy spotkają się z Erdoganem

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 15:58
W Madrycie, na marginesie wtorkowego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego spotkają się przywódcy Szwecji, Finlandii i Turcji wraz z sekretarzem generalnym NATO. Celem jest przełamanie sprzeciwu Turcji wobec członkostwa w Sojuszu dwóch nordyckich krajów. Ankara zarzuca Szwecji i Finlandii wspieranie Partii Pracujących Kurdystanu, którą uważa za organizację terrorystyczną.
Przyszłość Szwecji i Finlandii w NATO. Jutro w Madrycie przywódcy państw spotkają się z prezydentem Turcji
Przyszłość Szwecji i Finlandii w NATO. Jutro w Madrycie przywódcy państw spotkają się z prezydentem TurcjiFoto: shutterstock.com/Drop of Light

Recep Tayyip Erdogan przylatuje na szczyt NATO. Zaproszeni na niego zostali także prezydent Finlandii Sauli Niinistö i premier Szwecji Magdalena Andersson. Udział w spotkaniu weźmie także Sekretarz Generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Wnioski o wejście do NATO Finlandia i Szwecja złożyły w maju. Po ich entuzjastycznym przyjęciu w kwaterze głównej i zapowiedziach, że rozszerzenie Sojuszu nastąpi szybko, Turcja niespodziewanie zgłosiła sprzeciw. Od miesiąca impas próbuje przełamać sekretarz generalny NATO.

- Nie mogę złożyć żadnych obietnic, ale mogę zapewnić, że pracujemy aktywnie, aby możliwy był postęp w tej sprawie, bo wnioski Finlandii i Szwecji o przyjęcie do NATO są historyczne - podkreślił Jens Stoltenberg. Dodał, że wzmocnią Finlandię i Szwecję, a także Sojusz Północnoatlantycki oraz przyczynią się do stabilności w obszarze euroatlantyckim.

Jeszcze dziś na ten temat mają rozmawiać w kwaterze głównej dyplomaci z Turcji, Szwecji i Finlandii. 

Przyszłość Szwecji i Finlandii w NATO. Tureckie żądania

Ankara wystąpiła z postulatami wobec obu tych państw i zablokowała rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych. Tureckie żądania dotyczą między innymi: ekstradycji łącznie 33 osób, zerwania wszelkich relacji między rządami Szwecji i Finlandii a organizacjami powiązanymi z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) i ruchem Fethullaha Gülena - uznawanymi przez Ankarę za ugrupowania terrorystyczne. Wśród postulatów znalazło się też uniemożliwienie działania na swoim terytorium organizacjom prokurdyjskim bądź antytureckim.

Posłuchaj
00:46 11812189_1.mp3 Jutro w Madrycie spotkanie przywódców Szwecji, Finlandii i Turcji z szefem NATO. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz także: wiceszef MSZ Marcin Przydacz w Programie 3 Polskiego Radia

ASP

Zobacz także

Zobacz także