more_horiz
Wiadomości

Kulisy negocjacji z Turcją. Joe Biden miał odegrać ważną rolę

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 23:51
Przedstawiciel administracji USA powiedział we wtorek wieczorem, że Joe Biden odegrał "zakulisową" rolę w negocjacjach z Turcją, dotyczących akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Prezydent Stanów Zjednoczonych miał rozmawiać z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem na prośbę rządów obu tych państw.
Jednak przełomowe okazało się spotkanie przywódców Szwecji, Finlandii i Turcji z sekretarzem generalnym NATOw Madrycie przed rozpoczęciem szczytu Sojuszu
Jednak przełomowe okazało się spotkanie przywódców Szwecji, Finlandii i Turcji z sekretarzem generalnym NATO w Madrycie przed rozpoczęciem szczytu SojuszuFoto: PAP/EPA/Chema Moya / POOL

Jak podała agencja Reutera "wyższy urzędnik zaznaczył, że Joe Biden popiera porozumienie, które pozwoli na przyjęcie nordyckich krajów do Sojuszu".

Powiedział również, że Ankara nie nalegała na to, by dostawy zaawansowanych amerykańskich samolotów bojowych dla Turcji były elementem negocjacji dotyczących akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Przekazał, że zdaniem Joe Bidena przyjęcie tych krajów do NATO w bardzo wielkim stopniu poprawi bezpieczeństwo Sojuszu.

Wcześniej sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg poinformował, że Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjską organizacją terrorystyczną PKK. Dodał, że w środę (29.06) przywódcy państw NATO podejmą oficjalną decyzję o zaproszeniu Szwecji i Finlandii do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Blokada Turcji 

Turcja blokowała wejście zarówno Szwecji, jak i Finlandii do NATO zarzucając im wsparcie dla kurdyjskich bojowników, a także domagając się zniesienia zakazu eksportu broni. We wtorek wieczorem trzy kraje podpisały porozumienie. Zgodnie z nim Szwecja i Finlandia obiecały znieść embargo i wspierać Turcję w walce z Partią Pracujących Kurdystanu, którą Ankara uznaje za organizację terrorystyczną.

- Szwecja i Finlandia zobowiązują się do pełnego wsparcia Turcji w walce z zagrożeniami dla jej bezpieczeństwa narodowego - powiedział szef Sojuszu. Turcja, Szwecja i Finlandia - zgodnie z porozumieniem - zadeklarowały też ściślejszą współpracę przemysłów zbrojeniowych oraz wymianę informacji w walce z terroryzmem.

Czytaj więcej:

Historyczna decyzja 

Sekretarz generalny NATO powiedział, że to historyczna decyzja i że jest to przesłanie dla prezydenta Putina. - Każdy naród ma prawo do wyboru własnej drogi, prezydent Putin w ubiegłym roku proponował traktat bezpieczeństwa, sprzeciwiał się rozszerzeniu Sojuszu, chciał mniej NATO, teraz dostanie więcej NATO u swoich granic, czyli dokładnie na odwrót - podkreślił Jens Stoltenberg.

W środę już wszyscy sojusznicy oficjalnie zaproszą Szwecję i Finlandię do NATO, a w przyszłym tygodniu ma zostać podpisany protokół akcesyjny. Następnie rozpocznie się ratyfikacja dokumentu. Zdaniem NATO-wskich dyplomatów wejście obu krajów do Sojuszu jest możliwe do końca roku.

Posłuchaj
00:57 11815136_1.mp3 Z Madrytu korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka (IAR) 

Zobacz także: Paweł Mucha w "Sygnałach dnia"

nt

Zobacz także

Zobacz także