more_horiz
Wiadomości

Rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię. Jest zgoda Turcji

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 21:00
Po ponad miesiącu przekonywania władze w Ankarze przestały blokować przyjęcie dwóch krajów nordyckich do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przełomowe okazało się spotkanie przywódców Szwecji, Finlandii i Turcji z sekretarzem generalnym NATO przed rozpoczęciem szczytu w Madrycie.
Jest zgoda Turcji na rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię
Jest zgoda Turcji na rozszerzenie NATO o Szwecję i FinlandięFoto: PAP/EPA/Kiko Huesca

Turcja blokowała wejście zarówno Szwecji, jak i Finlandii do NATO zarzucając im wsparcie dla kurdyjskich bojowników, a także domagając się zniesienia zakazu eksportu broni.

Dziś wieczorem trzy kraje podpisały porozumienie. Zgodnie z nim Szwecja i Finlandia obiecały znieść embargo i wspierać Turcję w walce z Partią Pracujących Kurdystanu, którą Ankara uznaje za organizację terrorystyczną.

- Szwecja i Finlandia zobowiązują się do pełnego wsparcia Turcji w walce z zagrożeniami dla jej bezpieczeństwa narodowego - powiedział szef Sojuszu. Turcja, Szwecja i Finlandia - zgodnie z porozumieniem - zadeklarowały też ściślejszą współpracę przemysłów zbrojeniowych oraz wymianę informacji w walce z terroryzmem.

Posłuchaj
00:57 11815136_1.mp3 Turcja zgadza się na wejście Szwecji i Finlandii do NATO. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Rozszerzenie NATO. Problem Putina

Sekretarz generalny NATO powiedział, że to historyczna decyzja i że jest to przesłanie dla prezydenta Putina. - Każdy naród ma prawo do wyboru własnej drogi, prezydent Putin w ubiegłym roku proponował traktat bezpieczeństwa, sprzeciwiał się rozszerzeniu Sojuszu, chciał mniej NATO, teraz dostanie więcej NATO u swoich granic, czyli dokładnie na odwrót - podkreślił Jens Stoltenberg.

Jutro już wszyscy sojusznicy oficjalnie zaproszą Szwecję i Finlandię do NATO, a w przyszłym tygodniu ma być podpisany protokół akcesyjny. Następnie rozpocznie się ratyfikacja dokumentu.

Zdaniem NATO-wskich dyplomatów wejście obu krajów do Sojuszu jest możliwe do końca roku.

Zobacz także:

Wojciech Skurkiewicz: szczyt NATO w Madrycie może być przełomowy:

fc

Zobacz także

Zobacz także