more_horiz
Wiadomości

II dzień szczytu NATO w Madrycie. Dyskusje o pomocy Ukrainie i nowej koncepcji strategicznej

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 05:30
W środę w Madrycie ok. 10.30 rozpocznie się drugi dzień szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podczas pierwszej sesji przywódcy państw NATO połączą się zdalnie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Dziś II dzień szczytu NATO w Madrycie
Dziś II dzień szczytu NATO w MadrycieFoto: PAP/EPA/Kiko Huesca

Druga sesja to spotkanie z przyszłymi krajami członkowskimi - Szwecją i Finlandią oraz najbliższymi partnerami NATO, między innymi Gruzją, Japonią, czy Koreą.

Szczyt NATO o wojnie na Ukrainie

Poranna sesja będzie poświęcona rosyjskiej wojnie rozpętanej na Ukrainie oraz jej konsekwencjom. Prezydent USA podkreślał przed szczytem, że kluczowa w tej sprawie jest jedność.

- Dzisiaj NATO jest bardziej zjednoczone niż kiedykolwiek było i jesteśmy gotowi stawić czoła groźbom rosyjskiej agresji, ponieważ szczerze mówiąc nie mamy wyboru - podkreślał Joe Biden. Podczas rozmowy z ukraińskim prezydentem sojusznicy mają zadeklarować kolejne wsparcie wojskowe.

NATO uzgodni nową koncepcję strategiczną

Później, już w swoim gronie mają uzgodnić nową koncepcję strategiczną NATO, w której Rosja nie jest już określana jako strategiczny partner, ale - jak mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg - "największe i bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa".

Ten szczyt to także decyzje w sprawie zwiększenia wojsk Sojuszu na wschodniej flance, w tym w Polsce a także w sprawie niemal 8-krotnego zwiększenia, do 300 tysięcy żołnierzy, sił wysokiej gotowości Sojuszu.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:59 Płomecka IAR (3).mp3 II dzień szczytu NATO w Madrycie. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Posłuchaj
00:45 Płomecka IAR (2).mp3 Turcja poparła wejście Szwecji i Finlandii do NATO. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

jmo

Zobacz także

Zobacz także