more_horiz
Wiadomości

USA wzmacnia wschodnią flankę NATO. Pentagon: będziemy dążyć do zwiększenia sił w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 20:21
W oświadczeniu towarzyszącym szczytowi NATO w Madrycie Pentagon podkreślił, że USA zareagowały szybko i skutecznie na kryzys bezpieczeństwa europejskiego wywołany agresją Rosji na Ukrainę. Amerykański Departament Obrony zapowiedział, że Stany Zjednoczone będą dążyć do dalszego zwiększenia sił rotacyjnych w Polsce. 
Pentagon zapowiedział, że Stany Zjednoczone będą dążyć do dalszego zwiększenia sił w Polsce
Pentagon zapowiedział, że Stany Zjednoczone będą dążyć do dalszego zwiększenia sił w PolsceFoto: Twitter/@MON_GOV_PL

Pentagon wyjaśnił, że w Polsce powstanie stałe wysunięte dowództwo V korpusu sił lądowych USA, kwatera główna garnizonu U.S. Army oraz batalion wsparcia polowego. Departament Obrony podkreślił, że będzie to pierwsze rozmieszczenie na stałe sił amerykańskich na wschodniej flance.

"Ten krok wynika z centralnej roli, jaką Polska odgrywa w strategii odstraszania i obronności NATO" - napisano w komunikacie.

Wzmocnienie wschodniej flanki

Departament Obrony wyraził przekonanie, że krok ten doprowadzi do poprawy zdolności dowodzenia, zwiększy interoperacyjność z NATO oraz zarządzanie przygotowanym sprzętem.

"Stany Zjednoczone podtrzymają obecność sił rotacyjnych w Polsce i będą dążyć do jej zwiększenia" - poinformował Pentagon, wskazując także na obecność w Polsce Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego, jednostki Brygady Lotnictwa Bojowego i referatu kwatery głównej dywizji. "Umożliwia to Departamentowi Obrony rozmieszczanie sił bojowych na całej długości wschodniej flanki" - napisano w komunikacie Pentagonu.

Posłuchaj
00:52 11817128_1.mp3 Pentagon o siłach USA w Polsce. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Czytaj także:

Zobacz: gen. Roman Polko w "Salonie politycznym Trójki"

kp

Zobacz także

Zobacz także