more_horiz
Wiadomości

Co dalej z blokadą Kaliningradu? Jednoznaczne stanowisko Litwy

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 23:35
Litwa zamierza kontynuować realizację warunków czwartego pakietu sankcji, które Unia Europejska nałożyła na Rosję. Oznacza to wstrzymanie od 10 lipca tranzytu kolejowego kolejnych towarów do obwodu kaliningradzkiego.
Litwa będzie kontynuować wprowadzanie unijnych sankcji na Rosję.
Litwa będzie kontynuować wprowadzanie unijnych sankcji na Rosję.Foto: photosounds/ Shutterstock

Premier Litwy Ingrida Šimonyte powiedziała dziennikarzom, że jej kraj wdraża sankcje, które zaczęły obowiązywać od 17 czerwca. - Przewoźnicy zostali poinformowani, że część ograniczeń wejdzie w życie od 10 lipca i wiedzą, żeby po tej dacie nie wysyłać ładunków - powiedziała szefowa litewskiego rządu.

"Uduszenie regionu"

Od prawie dwóch tygodni obowiązuje zakaz tranzytu koleją rosyjskich wyrobów ze stali i żelaza. Po wprowadzeniu tego ograniczenia Rosja oskarżyła Wilno o blokadę obwodu kaliningradzkiego i zapowiedziała działania odwetowe. Gubernator obwodu Anton Alichanow sytuację nazwał "uduszeniem regionu".

Tymczasem jak podają władze w Wilnie, 10 lipca wejdą w życie ograniczenia w transporcie cementu i alkoholu, a miesiąc później - węgla i innych surowców kopalnych. Z kolei od 5 grudnia nie będzie można przewozić między innymi rosyjskiej ropy.

Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: Wiceszef MON o szczycie NATO

jb

Zobacz także

Zobacz także