more_horiz
Wiadomości

Jak w ułamku sekundy Rosja traci sprzęt wart 15 mln dolarów? Do sieci trafiło nagranie

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 12:04
Rosyjski samobieżny przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko rakietowy Pancyr-S1 w ciągu sekundy stał się tylko mglistym wspomnieniem. Siły zbrojne Ukrainy opublikowały w mediach społecznościowych filmik ukazujący, jak rozprawiają się z tym niezwykle drogim sprzętem.
Ukraińska armia trafia w  samobieżny przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy Pancyr-S1
Ukraińska armia trafia w samobieżny przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy Pancyr-S1Foto: Facebook/GeneralStaff.ua

Siły Zbrojne Ukrainy opublikowały w mediach społecznościowych film, na którym widać, jak jeden celny strzał może pozbawić wrogą armię sprzętu, którego wartość szacowana jest na 15 milionów dolarów. 

"Na filmie widzimy spotkanie ukraińskich żołnierzy z rosyjskim przeciwlotniczym systemem rakietowo-działowym Pancyr-S1" - napisało ukraińskie wojsko za pośrednictwem Facebooka. "W rezultacie mamy »wybuch« i »dym«. Właśnie tak lubią mówić rosyjscy propagandyści o zniszczonym sprzęcie." - czytamy.

Dotkliwe straty Rosjan

Zgodnie z informacjami podanymi przez Sztab generalny Ukrainy, Rosja od początku swojego najazdu na Ukrainę straciła około 35 870 żołnierzy, w tym około 120 w ciągu ostatniej doby. 

Łączne od 24 lutego do 2 lipca według ukraińskiego sztabu Rosja straciła: 1582 czołgi, 3737 pojazdów opancerzonych, 217 samolotów, 186 helikopterów, 800 systemów artylerii, 246 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 105 systemów przeciwlotniczych, 2614 pojazdów i cystern, 15 jednostek pływających i 653 drony.

Sytuacja na froncie determinuje Kreml do mobilizacji rosyjskiej gospodarki na przedłużoną wojnę na Ukrainie. Władze Rosji zgłosiły projekt zmiany przepisów o zaopatrzeniu armii, który wprowadza "specjalne środki w sferze gospodarczej", zmuszające firmy - zarówno prywatne, jak i państwowe - do zaopatrywania rosyjskich "specjalnych operacji wojskowych i antyterrorystycznych".

Projekt przewiduje zakaz odrzucania przez firmy państwowych kontraktów dotyczących takich operacji. Umożliwi również Kremlowi zmianę umów podpisanych przez pracowników, na przykład po to, by zmusić ich do pracy w nocy lub w święta państwowe.

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także