more_horiz
Wiadomości

Negocjacje na linii Ukraina-Rosja? Stany Zjednoczone zapewniają, że nie będą wywierać nacisku

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2022 20:58
Zgodnie z zapewnieniami Białego Domu "Stany Zjednoczone nie będą wywierać nacisku na Ukrainę, aby podjęła negocjacje pokojowe z Rosją". Koordynator komunikacji strategicznej przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby powiedział, że decyzje w tej sprawie należą do władz Ukrainy.
Kirby: prezydent Zełenski określi jak zdefiniować zwycięstwo oraz kiedy i na jakich warunkach przystąpić do negocjacji
Kirby: prezydent Zełenski określi jak zdefiniować zwycięstwo oraz kiedy i na jakich warunkach przystąpić do negocjacjiFoto: Sarsenov Daniiar/Ukraine Preside/Forum

W wywiadzie dla telewizji Fox News John Kirby powiedział, że decyzja w sprawie warunków i terminu negocjacji z Rosją należy do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

- Prezydent Zełenski określi jak zdefiniować zwycięstwo oraz kiedy i na jakich warunkach przystąpić do negocjacji. Naszą rolą jest zapewnić, że Ukraina może zwyciężyć na polu walki, aby mogła odnieść sukces przy stole negocjacyjnym - powiedział. 

John Kirby zapewnił, że ze strony USA nie będzie nacisków na władze Ukrainy w sprawie negocjacji, nawet jeśli Biały Dom uzna je za słuszne. Koordynator komunikacji strategicznej przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego ocenił, że Ukraińcy walczą nie tylko bohatersko, ale i umiejętnie, i że przechodzą do kontrofensywy.

Nowy pakiet pomocy

Ponadto ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow podziękował we wpisie na Twitterze prezydentowi USA Joe Bidenowi i sekretarzowi obrony Lloydowi Austinowi za kolejny istotny krok wsparcia dla Ukrainy, czyli decyzję o przekazaniu ukraińskiej armii systemów NASAMS.

"To zwiększy nasze zdolności do obrony ukraińskiej ziemi i nieba" - podkreślił Reznikow. Dodał, że "zwycięstwo Ukrainy w wojnie z państwem terrorystycznym zapewni globalne bezpieczeństwo na lata".

Pentagon ogłosił w piątek (01.07) nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o łącznej wartości 820 mln dolarów. W jego skład weszły dwa systemy obrony powietrznej NASAMS, radary przeciwartyleryjskie i dodatkowe pociski do systemów HIMARS.

NASAMS to rakietowy system obrony powietrznej średniego zasięgu produkowany przez amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon i norweski Kongsberg. Używa on standardowych amerykańskich rakiet powietrze-powietrze, przystosowanych do wystrzeliwania z naziemnych wyrzutni. Jest wykorzystywany m.in. do obrony przestrzeni powietrznej nad Waszyngtonem.

Posłuchaj
00:40 11823490_1.mp3 Z Waszyngtonu korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski (IAR) 

Czytaj więcej:

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Zobacz także: wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w "Sygnałach dnia"

PAP/IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także