more_horiz
Wiadomości

Na murach Chersonia pojawiły się dosadne napisy nt. planowanego przez Rosjan referendum

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2022 10:48
W czwartek zastępca przewodniczącego chersońskiej rady obwodowej Jurij Sobołewski zamieścił na Telegramie zdjęcia wymownych napisów na chersońskich murach. Rosjanie chcą przyłączyć do Rosji tymczasowo okupowane terytoria tego obwodu. W tym celu planują przeprowadzić "referendum", jednak mieszkańcy aktywnie demonstrują swoje proukraińskie stanowisko, umieszczając na ścianach budynków napisy wyrażające stanowczy sprzeciw wobec planowanego przez Rosjan plebiscytu.
Na murach Chersonia pojawiły się dosadne napisy dotyczące planowanego przez Rosjan referendum.
Na murach Chersonia pojawiły się dosadne napisy dotyczące planowanego przez Rosjan referendum.Foto: Telegram Jurij Sobołewski

Zdjęcia napisów o wymownej treści "ch…, nie referendum" zamieścił i skomentował na swoim profilu w czwartek na Telegramie zastępca przewodniczącego chersońskiej rady obwodowej Jurij Sobołewski.

"Chciałbym podzielić się stosunkiem mieszkańców Chersonia do tych planów. Ukraina zwycięży!" - poinformował w komentarzu do napisów na murach. Dodał również: "Jeżeli chodzi o przygotowania do referendum, to wszyscy zdajemy sobie sprawę, że podobne działania nie będą miały żadnych konsekwencji prawnych. To kolejny przykład, gdy Rosja nie mierzy sił na zamiary. Stanowisko chersońskiej rady obwodowej, rad rejonowych i gminnych było już prezentowane w wystąpieniach i oświadczeniach. Ale co najważniejsze - takie jest stanowisko mieszkańców!"

"Absurdalne show"

W innym czwartkowym wpisie Sobołewski szerzej omówił rosyjskie przygotowania do "referendum": "Okupacyjna władza w obwodzie chersońskim rozpoczęła gorączkowe przygotowania do organizacji absurdalnego show, które nazywa referendum. Sporządzenie listy głosujących raczej nie leży w sferze ich zainteresowań, ale nabór członków komisji wyborczych ma się podobno wkrótce rozpocząć. Na razie szukają kuratorów rejonowych, którzy chcieliby to nadzorować. Drodzy mieszkańcy obwodu chersońskiego, nie dajcie się zwieść! Wiem, że odnośnie do wielu zagadnień toczą się dyskusje, co jest już współpracą z wrogiem, a co działaniem, które pozwala przeżyć, dokonanym w stanie skrajnej konieczności. Ale w tym przypadku nie o to chodzi! Każde wspieranie orków przy przeprowadzeniu fałszywego referendum to stuprocentowa zdrada swojego narodu i ojczyzny. Chcą robić show - niech przywożą swoich klaunów z Rosji. Nasi mieszkańcy nie powinni w tym uczestniczyć. Siły Zbrojne Ukrainy są blisko!"

Chersoń i większa część obwodu chersońskiego na południu Ukrainy znajdują się pod rosyjską okupacją. Rosjanie ogłosili, że 11 września chcą zorganizować referendum (podobnie jak w również okupowanym obwodzie zaporoskim), mające na celu przyłączenie tej części Ukrainy do Rosji. 

Czytaj także:


jb

Zobacz także

Zobacz także