more_horiz
Wiadomości

Kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy. Zełenski: wspólnie zmierzamy do zwycięstwa

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2022 23:45
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował prezydentowi Stanów Zjednoczonych Joe Bidenowi za podjęcie decyzji o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy militarnej. W skład wartego 400 mln dolarów pakietu wejdą m.in. systemy rakietowe HIMARS.
Prezydent Zełenski: dziękujemy USA za wyrzutnie HIMARS, wspólnie zmierzamy do zwycięstwa
Prezydent Zełenski: dziękujemy USA za wyrzutnie HIMARS, wspólnie zmierzamy do zwycięstwaFoto: president.gov.ua

"Jestem naprawdę wdzięczny prezydentowi Stanów Zjednoczonych i narodowi amerykańskiemu za kontynuowanie efektywnego wsparcia dla Ukrainy w walce z rosyjską agresją. Nasze priorytetowe potrzeby to więcej HIMARS-ów i pocisków kalibru 155 mm. To pozwala nam wywierać presję na wrogu. Doceniamy amerykańskie wsparcie. Razem dojdźmy do zwycięstwa!" - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski.

To 15. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy od sierpnia ubiegłego roku. Jej wartość przekroczyła 8 mld dolarów, z czego około 7,3 mld dolarów przekazano od początku rosyjskiej inwazji. Od 2014 roku wartość amerykańskiej pomocy wojskowej wyniosła ponad 9,2 mld dolarów.

HIMARS dla Ukrainy

Wcześniej w piątek wysokiej rangi przedstawiciel Pentagonu zapowiedział, że USA dostarczą Ukrainie dodatkowe cztery systemy artylerii rakietowej HIMARS wraz z pociskami, tysiąc sztuk precyzyjnej amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, pojazdy taktyczne oraz systemy przeciwartyleryjskie, a także amunicję burzącą i części zamienne. Nowy pakiet pomocy wojskowej będzie wart 400 mln dolarów.

Kolejna transza amerykańskiego wsparcia oznacza, że Ukraina będzie miała wkrótce do dyspozycji 12 systemów HIMARS.

Urzędnik zaznaczył, że ukraińskie siły zbrojne robią dobry użytek z dotychczas przekazanych ośmiu wyrzutni, uderzając precyzyjnie w strategicznie ważne cele, takie jak składy amunicji czy stanowiska dowódcze. Dodał, że w obsłudze systemów przeszkolono już ponad 100 ukraińskich żołnierzy. Podkreślił też, że rosyjskie doniesienia o rzekomym zniszczeniu dwóch z przekazanych wyrzutni HIMARS są nieprawdziwe.

Czytaj więcej:

Zobacz także: Marek Ast w Polskim Radiu 24

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także