more_horiz
Wiadomości

"To historyczny dzień". NASA pokazała pierwsze zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Webba

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 06:21
NASA wraz z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem wspólnie zaprezentowali w Białym Domu pierwsze, historyczne zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. "To najgłębsze i najbardziej szczegółowe zdjęcie Wszechświata, które do tej pory wykonano" - poinformowała NASA. Jak dodano, "pokazuje ono światło galaktyk, któremu dotarcie do nas zajęło wiele miliardów lat".
NASA i prezydent Biden pokazali pierwsze zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba
NASA i prezydent Biden pokazali pierwsze zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Jamesa WebbaFoto: Twitter.com/@NASA

To "historyczny dzień" - oświadczył Joe Biden. - To nowy rozdział w badaniach naszego Wszechświata - dodała wiceprezydent Kamala Harris, która także uczestniczyła w poniedziałkowym wydarzeniu.

Zdjęcie przedstawia zbiór gwiazd i galaktyk. Szef NASA Bill Nelson powiedział, że co najmniej jedna ze słabych, starszych wiązek światła pojawiających się na "tle" zdjęcia - złożonym z obrazów o różnych długościach fal świetlnych - pochodzi sprzed ponad 13 miliardów lat. - To tylko niewielka część Wszechświata - dodał Bill Nelson.

Pierwsze zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

Kolejne zdjęcia z teleskopu Jamesa Webba NASA ma zaprezentować we wtorek po południu czasu polskiego. - Zdjęcia z teleskopu Webba przypominają światu, jak wielkich rzeczy może dokonać Ameryka - powiedział prezydent Joe Biden.

Teleskop Jamesa Webba to najpotężniejszy teleskop kosmiczny, jaki kiedykolwiek zaprojektowano. Jego budowa kosztowała około 10 mld dolarów. Został wystrzelony 25 grudnia 2021 roku. Posiada zwierciadło o średnicy 6,5 metra i prowadzi obserwacje w podczerwieni. Przez media został uznany za następcę Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, który działa od ponad 30 lat.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:56 11837216_1.mp3 Pierwsze zdjęcie z teleskopu Webba - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

ng

Zobacz także

Zobacz także