more_horiz
Wiadomości

Bezskuteczne ataki Rosjan w Donbasie. Pojawia się szansa dla sił ukraińskich

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 00:08
Bachmut, Siewiersk i Słowiańsk - to te miasta w Donbasie Rosjanie starają się zdobyć w ostatnim czasie. Ich działania nie przynoszą jednak efektów. Linia frontu już od wielu dni niemal się nie przesuwa. Według ekspertów rosyjska armia potrzebuje taktycznej pauzy, aby wznowić ofensywę. To stwarza możliwości dla sił ukraińskich.
Wojna na Ukrainie. Rosyjskie wojska nadal atakują, ale nie przesuwają linii frontu
Wojna na Ukrainie. Rosyjskie wojska nadal atakują, ale nie przesuwają linii frontuFoto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Ukraiński Sztab Generalny w wieczornym raporcie informuje o odpartych atakach Rosjan na kilku odcinkach frontu w obwodzie donieckim. Jak zaznacza rzecznik Sztabu Ołeksandr Sztupun, ukraińskie wojsko odparło próby ataków wroga między innymi w okolicach Berestowego, Sołedaru i Semihirja. Trwa bój z rosyjską grupą szturmową w okolicach Pokrowskiego.

Szansa dla ukraińskiej armii

- Od ponad tygodnia linia frontu pozostaje niemal niezmienna. Rosja wyczerpała swoje siły i potrzebuje taktycznej przerwy - tak sytuację na antenie telewizji 1+1 skomentował ekspert do spraw wojskowości Ołeh Żdanow.

Jak zaznaczył, rosyjska armia jest wyczerpana i nie ma rezerw. Dlatego potrzebuje pauzy, aby przegrupować siły i wznowić ofensywę. Jednocześnie, zdaniem eksperta, nie ulega wątpliwości, że Rosja wznowi atak.

Ołeg Żdanow dodaje, że Ukraina powinna wykorzystać tę możliwość i prowadzić działania bojowe w celu poprawy własnego położenia.

Wielu ekspertów podkreśla, że Ukraina, między innymi dzięki zachodniemu sprzętowi, przygotowuje kontrnatarcie na południowym odcinku frontu - w obwodach chersońskim i mikołajowskim.

Zobacz także:

Zobacz także: wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w PR24

jp

Zobacz także

Zobacz także