more_horiz
Wiadomości

Rosjanie kontynuują napaść na Ukrainę. Zniszczono most pod Chersoniem [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 20:30
Kolejowy most Antonowski pod okupowanym przez siły rosyjskie Chersoniem na południu Ukrainy został zniszczony przez siły ukraińskie - poinformowało Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy na Telegramie. Na bieżąco śledzimy rozwój sytuacji na Ukrainie i reakcję świata.
Wojna na Ukrainie. Relacja live
Wojna na Ukrainie. Relacja liveFoto: STRINGER/Reuters/Forum

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy jest dostępny także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

pb

Tak relacjonowaliśmy przebieg działań wojennych:

04:05

Libańska prokuratura zatrzymała syryjski statek, który według władz Ukrainy wiezie zboże skradzione przez Rosjan.

03:32

Unia Europejska powinna zaprzestać wydawania Rosjanom wiz turystycznych i oficjalnie uznać Rosję za państwowego sponsora terroryzmu - oświadczył w sobotę minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs.

02:18

Eksperci ONZ są gotowi pomóc zbadać ostrzał tzw. obozu filtracyjnego w Ołeniwce na wschodzie Ukrainy - poinformowała w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na zastępcę rzecznika sekretarza generalnego ONZ Farkhana Haqa.

02:18

Rosjanie ostrzeliwują Mikołajów na południu Ukrainy - poinformował mer miasta Ołeksandr Sienkiewicz, według którego ostrzał spowodował kilka pożarów.

Uszkodzone zostały budynki mieszkalne. Nie ma informacji o ewentualnych ofiarach. Według Ołeksandra Sienkiewicza, Rosjanie używają amunicji kasetowej.

02:04

Co najmniej 450 ludzi pozostaje wciąż w Ławrze Świętogórskiej w obwodzie donieckim - informuje w social mediach "Kyiv Independent". Portal cytuje też Wołodymyra Rybałkina, szefa Świątogórskiej administracji wojskowej, który przekazał, że nie można ich ewakuować ze względu na "chaotyczny ostrzał" Rosjan.

01:22

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w sobotę wieczorem w przemówieniu wideo, że po masowym mordzie ukraińskich jeńców w Ołeniwce świat powinien nie tylko potępić tę rosyjską zbrodnię, ale także uznać Rosję za państwowego sponsora terroryzmu.

- Nie wystarczy tylko potępienie na poziomie retoryki politycznej. To masowe morderstwo. Jakie później mogą być relacje z terrorystami, jaki biznes może być robiony z takim krajem? - mówił Zełenski.

00:23

Litewskie Ministerstwo Obrony podało, że dostarczy Ukrainie 10 dodatkowych transporterów opancerzonych M113 oraz materiały wybuchowe i granaty dymne - informuje "Kyiv Independent".

00:12

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że na obecnym etapie wojny terror jest główną bronią Rosji.

W wieczornym wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych ukraiński prezydent podkreślał, że działania Rosji trzeba powstrzymać. Wezwał też do ewakuacji mieszkańców obwodu donieckiego podkreślając, że trzeba oszczędzać życie obywateli.


00:31 zelensky - setka .mp3 Wołodyymr Zełenski: nie jesteśmy Rosją. Dlatego każde życie jest dla nas ważne. A my wykorzystamy wszystkie dostępne możliwości, aby uratować jak najwięcej istnień ludzkich i jak najbardziej ograniczyć rosyjski terror. Na tym etapie wojny terror jest główną bronią Rosji. I dlatego głównym zadaniem każdego Ukraińca, każdego obrońcy wolności i człowieczeństwa na świecie jest zrobienie wszystkiego, aby odizolować państwo terrorystyczne i ochronić jak najwięcej ludzi przed rosyjskimi atakami. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy walczą o Ukrainę (IAR)

 

00:10

Ukraińskie lotnictwo szturmowe zniszczyło w sobotę dwa rosyjskie punkty oporu i dwa magazyny polowe - poinformowało dowództwo sił powietrznych Ukrainy.

Komunikat dowództwa głosi, że w trakcie ataków zniszczono prawie 20 sztuk rosyjskiego uzbrojenia, a kilkudziesięciu żołnierzy zostało zabitych lub rannych. Ataków z użyciem bomb i rakiet dokonano na kilku strategicznych kierunkach, w tym w rejonie Izjumu. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła też rosyjskiego drona.

23:18

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w przemówieniu wideo ludzi zamieszkujących obwód doniecki do opuszczenia tego regionu. Podkreślił, że władze państwowe wszystko w tym celu zorganizują.

- W Donbasie są setki tysięcy ludzi, dziesiątki tysięcy dzieci, wielu odmawia wyjazdu. Ale to naprawdę trzeba zrobić, ta decyzja i tak będzie musiała zostać podjęta, uwierzcie mi. Im więcej ludzi opuści obwód doniecki, tym mniej ludzi zdoła zabić armia rosyjska - mówił Zełenski w przemówieniu w mediach społecznościowych.

23:09

Wojska rosyjskie zajęły stocznię w Chersoniu na południu Ukrainy - poinformował na swojej stronie internetowej holding Smart Maritime Group, do którego należą stocznie w Chersoniu i Mikołajowie.

"W tej chwili wojska Federacji Rosyjskiej nie wpuszczają administracji i pracowników na terytorium (stoczni)" - podało biuro prasowe przedsiębiorstwa.

20:43
19:58

Siły rosyjskie umocniły się w okolicy wsi Semyhirja w obwodzie donieckim, niedaleko granicy z obwodem ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych.

19:27

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosjanie odnieśli nieznaczny sukces w natarciu na Bachmut, zajmując obrzeża wsi Semyhirja, położonej 10 km na południowy-wschód od miasta. Wieś miała być atakowana z trzech kierunków.

19:25
19:11

Proukraińskie wiece w Europie przybierają na sile.

19:10

Ukraińcy dzielnie się bronią. Artylerzyści Gwardii Narodowej prowadzą ostrzał w pobliżu Zaporoża.

19:07

- Obowiązkowa ewakuacja nieokupowanych przez Rosję terenów obwodu donieckiego na południowym wschodzie Ukrainy rozpocznie się przed początkiem sezonu grzewczego - poinformowała wicepremier, minister ds. reintegracji terenów okupowanych Iryna Wereszczuk.

18:41

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield powiedziała na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, że nie powinno już być żadnych wątpliwości, że Rosja zamierza dokonać rozbioru Ukrainy i "całkowicie usunąć ją z mapy świata".

18:30

Już ok. 400 żołnierzy ukraińskich przeszło szkolenie na operatorów dronów w ramach projektu "Armia Dronów" - poinformowało ministerstwo transformacji cyfrowej Ukrainy w komunikacie cytowanym przez Radio Swoboda. Drony stanowią ważną broń sił zbrojnych Ukrainy w walce z wojskami rosyjskimi.

16:19

Chłopcy z miejscowości Bucza w obwodzie kijowskim w ciągu tygodnia zebrali 7000 hrywien (prawie 200 euro) na potrzeby armii ukraińskiej, myjąc samochody – poinformował w sobotę wicepremier i minister cyfrowej transformacji Mychajło Fedorow.

16:19

Co najmniej jedna osoba poniosła śmierć na skutek rosyjskiego ataku na Bachmut w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – poinformowała w sobotę Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) na Telegramie. Trwa akcja ratunkowa.

16:00

Ukraina rozpoczęła procedurę zwrotu ciał żołnierzy zabitych w Ołeniwce - przekazał Komisarz Rady Najwyższej do spraw Praw Człowieka Dmytro Lubiniec na antenie ukraińskiej telewizji.

14:01

Pierwsza Dama Ukrainy Olena Zelenska opublikowała w mediach społecznościowych film o drugim Szczycie Pierwszych Dam i Panów w Kijowie. W nagraniu podzieliła się swoimi wrażeniami z tego wydarzenia.

13:58

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała handlarza bronią i odkryła w Zaporożu skład broni.

13:55

- Kreml coraz mocniej naciska na zainstalowane przez siebie władze okupowanych terenów południowej Ukrainy, by przygotowały się do tzw. referendów w celu przyłączenia tych obszarów do Rosji - poinformowało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

13:50

Rosjanie zaatakowali bazę remontową kolei w Bachmut. Zginął mężczyzna

13:43

Trwają pożary lasów w Rosji. W Jakucji ogień zajął 172 tys. hektarów.

13:36

Papież powiedział, że ze względu na stan zdrowia musi ograniczyć intensywność pielgrzymek, ale powtórzył, że chce pojechać na Ukrainę. 

13:31

Rosjanie próbują obchodzić zachodnie sankcje, stosując pirackie metody. Na rosyjskim rynku pojawiają się towary firm, które wycofały się ze współpracy z Rosją i nie chcą, aby ich produkty były sprzedawane w tym kraju. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę decyzję o zerwaniu współpracy podjęło kilkaset zachodnich koncernów i kilka tysięcy mniejszych firm.

13:28

Załoga rosyjskiego czołgu zaatakowana podczas odpoczynku.

13:23
13:19

Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w piątek w wybuchach min w obwodzie sumskim - poinformował Dmytro Żywycki, szef władz tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy.

13:11

Amerykański generał, były szef CIA, David Petraeus, uważa, że ​​Ukraina może odzyskać terytoria zajęte przez Rosję od 24 lutego.

W wywiadzie dla jednej z niemieckich gazet powiedział: "Rzeczywiście, wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że siły ukraińskie będą w stanie odzyskać większość, jeśli nie całe terytorium, które było okupowane przez siły rosyjskie w ostatnich miesiącach".

13:01

Kilka dni po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę rosyjski samolot transportowy stanął na pasie startowym lotniska w Chartumie, stolicy Sudanu. Według dokumentów miał przewozić ciastka, ale Sudan praktycznie nigdy ich nie eksportuje, więc urzędnicy nabrali podejrzeń - opisuje CNN. 

12:55

Rosja kradnie z Sudanu tony złota wartego miliardy dolarów, by finansować wojnę w Ukrainie w obliczu zachodnich sankcji. Pomaga jej w tym sudańska junta w zamian za wsparcie wojskowe - podała stacja CNN, powołując się na amerykańskich i sudańskich urzędników oraz dokumenty. 

12:46

Straty armii rosyjskiej w wojnie na Ukrainie. 

12:34

Jak donosi LSM, łotewscy pogranicznicy na granicy z Rosją proszą Rosjan o podpisanie dokumentu potępiającego wojnę w Ukrainie

12:28

Ukraina rozpoczęła procedurę zwrotu ciał żołnierzy, którzy zginęli w Oleniwce

12:23

Norwegia przekazała Ukrainie 14 opancerzonych samochodów. 

12:20

Wspaniałe trofeum 1. batalionu 95. ODSHBr.

12:15

- Rosyjska armia ściąga sprzęt wojskowy do obwodu biełgorodzkiego przy granicy z okupowaną częścią ukraińskiego regionu charkowskiego - pisze w sobotę Radio Swoboda. Broń może być wykorzystywana następnie na kierunku iziumskim i słowiańskim - uważają eksperci.

12:10

"Federacja Rosyjska to kraj terrorystyczny. Pracownicy ich MSZ nazywają się dyplomatami, a w przestrzeni publicznej mówią, że ktoś zasługuje na powieszenie. To czyste barbarzyństwo i dzikość, a nie dyplomacja" - napisał na Twitterze Andrii Yermak. 

12:06

- Rosjanie to nie są ludzie. To są zwyczajni barbarzyńcy i cały świat powinien to jasno wiedzieć i my jako Polacy mamy święty obowiązek o tym wszędzie komunikować - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Sawicki (PSL). 

Czytaj więcej:

12:00

Szefowa komisji obrony w Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann skrytykowała Urząd Kanclerski, który - jak powiedziała w sobotę gazetom grupy medialnej Bayern spowalnia dostawy broni na Ukrainę.

11:51

Mariupolski ruch oporu podpalił pola ze zbożem, aby nie zostało ono skradzione przez okupantów.

11:42

Ukraińcy piszą na pociskach cytaty z wierszy swojego narodowego wieszcza, Tarasa Szewczenki. 

11:33

Kolejne zdjęcie z Mikołajowa

11:25

Rosjanie atakują obiekty cywilne. Za pomocą artylerii i lotnictwa ostrzeliwują miasta i wsie w Donbasie. Rosyjskie rakiety spadły też m.in. na Charków, oraz Nikopol i Mikołajów na południu kraju.

11:18

W Rosji coraz więcej osób poddawanych jest represjom za sprzeciw wobec wojny. Jak informują rosyjskie media niezależne, rozszerza się lista Rosjan nazywanych przez kremlowską propagandę "zdrajcami". W ocenie niezależnych komentatorów historia zatoczyła koło i Rosja wróciła do czasów stalinowskiego terroru.

11:13

- Ze strony Ukraińców coraz częściej słyszymy komunikaty dotyczące sierpnia - że będzie to moment przełomu w wojnie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 politolog prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki). Dodał także, że "Rosjanie potrzebują sukcesu". 

Czytaj więcej:

Posłuchaj
49:35 PR24_mp3 2022_07_30-09-07-45.mp3 Prof. Daniel Boćkowski, prof. Jacek Reginia-Zacharski i prof. Mieczysław Ryba o aktualnej sytuacji na Ukrainie ("Debata PR24"/Polskie Radio 24) 
11:09

- Czołg jest doskonałym środkiem walki, ale potrzebuje odpowiedniego środowiska do skutecznego działania, osłony piechoty, artylerii, obrony przeciwlotniczej, a także sprawnej logistyki. To olbrzymie wyzwanie w warunkach kryzysu, ale bez tego czołgi będą kupą złomu - powiedział generał broni Waldemar Skrzypczak.

11:05

Kwaterą główną partyzantów działających na południowym froncie stał się Mikołajów, ostatnie duże miasto na obszarze kontrolowanym przez Ukraińców. Tam członkowie ruchu oporu zbierają dane o działaniach rosyjskich wojsk w głębi okupowanego terytorium w obwodzie chersońskim.

11:01
11:00

Armia Ukrainy nasila ataki na siły rosyjskie w obwodzie chersońskim i może szykować się do dużej kontrofensywy, by odbić ten region. Na okupowanym terenie, na tyłach wroga, pracuje natomiast sieć agentów i informatorów związanych z ruchem oporu; to ukraińska "armia cieni" - pisze BBC.

10:49

"Bojownicy z pułku Azow zasługują na egzekucję, ale nie przez pluton egzekucyjny, tylko przez powieszenie, bo nie są prawdziwymi żołnierzami. Zasługują na upokarzającą śmierć" - napisała rosyjska ambasada w Londynie.

10:45

98. batalion "Azow" w pracy.

10:41

Centralny budynek uczelni w rejonie Słobodskim został zniszczony przez trzy rosyjskie pociski S-300.

10:38

"To jest usuwanie śladów torturowania jeńców poprzez celowe zamordowanie ich w sfingowanym ataku" - pisze o wczorajszym rosyjskim ataku na obóz jeńców wojennych Jarosław Wolski, analityk zajmujący się wojskiem i obronnością. 

10:28

Ukraiński parlament przegłosował ustawę, która ma na celu zapewnienie równych szans matkom i ojcom, którzy walczą na froncie, w opiece nad dziećmi w okresie wojennym.

10:18

Kolejne zdjęcia zniszczonego dworca autobusowego w Słowiańsku. 

10:10

Armia rosyjska próbowała przebić się przez obronę Ukraińców, ale coś poszło nie tak

10:04

Wczoraj ukraińska 25. Brygada Powietrznodesantowa zestrzeliła rosyjski samolot Su-25 z przenośnym systemem obrony przeciwlotniczej.

09:59

Gazprom informuje o wstrzymaniu dostaw gazu na Łotwę.

09:53

Spotkanie żołnierza, który wrócił z frontu ze swoim synem. "O to właśnie walczymy" - napisał na Twitterze Anton Gerashchenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy.  

09:42

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała biznesmena, który pomógł uciec za granicę około 20 ukraińskim poborowym. Mężczyzna dawał swoim "klientomkompletny pakiet sfałszowanych dokumentów.

09:28

W Wilnie powstał mural, który ma być wyrazem wsparcia dla państwa ukraińskiego w walce z okupantem. 

09:22

Rosjanie przygotowują się do przeprowadzenia referendum na okupowanych terenach południowej Ukrainy - poinformował brytyjski wywiad. Jak czytamy, Moskwa chce zwiększyć kontrolę nad terenami na południu Ukrainy, które zajęły wojska rosyjskie.

09:17

Na łotewskich przejściach granicznych obywatele Rosji i Białorusi podlegają wzmocnionym odprawom 

09:10

Od 24 lutego, gdy Rosja napadła na Ukrainę, Straż Graniczna odprawiła na przejściach z Ukrainy do Polski 5,13 mln osób. W piątek z Ukrainy wjechało do Polski 24,8 tys. osób, a w sobotę do godz. 7.00 - 7,7 tys.

09:01

Prokuratura Generalna: w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 358 dzieci, a rannych zostało co najmniej 693. 

08:52

Zniszczony sprzęt wojskowy rosyjskich okupantów w Enerhodarze.

08:46

W sobotę rano ogłoszono alarm lotniczy dla prawie całego terytorium Ukrainy.

08:40

Okupanci ostrzeliwali Słowiańsk. Zniszczony został dworzec autobusowy.

08:35

Siły rosyjskie ostrzelały nocą dzielnicę mieszkalną w Mikołajowie na południu Ukrainy. 

"30 lipca nocą po godz. 1 ostrzelano jedną z dzielnic mieszkalnych miasta. Ze wstępnych informacji wynika, że jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych. Wskutek ostrzału bloki zostały bardzo uszkodzone" - napisał szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim w komunikatorze Telegram. 

08:23

- Rosjanie wypuszczali nas wtedy, gdy nazbierało się tylu chętnych, żeby w kolumnach naszych samochodów ukryć swoje wozy bojowe i ruchy wojsk; byliśmy ich żywymi tarczami - powiedział PAP Ihor, uciekinier z okupowanego Chersonia.

08:14

Kanada przekaże Ukrainie 450 mln dolarów kanadyjskich

08:06

Wojska rosyjskie ostrzelały Nikopol. Uszkodzonych zostało 15 domów prywatnych.

07:59

Szef władz obwodu podkreślił, że rosyjskie siły kontynuują ostrzał i bombardowanie miast regionu, codziennie niszcząc cywilną infrastrukturę.

07:56

"29 lipca Rosjanie zabili sześciu mieszkańców obwodu donieckiego: dwóch w Kramatorsku, jednego w miejscowości Wodiane, jednego w miejscowości Kurdiumiwka, jednego w miejscowości Perwomajske i jednego w Kermenczyku. 15 osób zostało rannych" - napisał Pawło Kyryłenko w komunikatorze Telegram.

07:54

Tymczasem rosyjskie media lokalne informowały o utworzeniu dodatkowego regionalnego "batalionu ochotniczego" w Buriacji oraz batalionu rezerwy w Nowosybirsku. Członkowie partii prezydenta Władimira Putina pojechali zaś na okupowane przez Rosję obszary Ukrainy, najprawdopodobniej aby wywołać wrażenie oddolnych apeli o włączenie tych terenów do Rosji i przygotować fałszywe referenda w tej sprawie - ocenia ISW.

07:51

W raporcie dodano, że na południu Ukrainy siły rosyjskie próbowały dokonać ograniczonego ataku lądowego w obwodzie chersońskim i prowadziły tam działania bojowe, ale nie tworzyły grup uderzeniowych.

07:48

Siły rosyjskie przeprowadziły również na ograniczoną skalę ataki lądowe na wschód od Siewierska oraz na północny wschód i południowy wschód od Bachmutu w obwodzie donieckim. Rosjanie ostrzeliwali również to miasto i okoliczne miejscowości z powietrza i artylerii. Wojska Rosji nasiliły też ataki na północno-zachodnie przedmieścia Doniecka. Ukraiński sztab generalny informował o atakach lądowych na szereg miejscowości leżących na tym obszarze - zauważa ISW.

07:46

Wojska rosyjskie prowadziły również działania zwiadowcze na północny zachód od linii Słowiańsk-Izium i ostrzeliwały miejscowości na północny zachód od Słowiańska. Ukraińcy informowali zaś o wykryciu i zneutralizowaniu rosyjskiej grupy zwiadowczej 35 km na północny zachód od Iziumu. Może to dowodzić, że Rosjanie starają się wejść dalej w głąb obwodu charkowskiego, choć prawdopodobieństwo zajęcia przez nich dodatkowych terenów w tym obwodzie jest ograniczone - napisano w raporcie ISW.

07:44

Think tank zwraca uwagę na informacje lokalnych władz ukraińskich, że Rosjanie ostrzelali Charków pociskami z systemów S-300 oraz prowadzili ataki na północ, północny wschód i wschód od miasta. Zaatakowali m.in. infrastrukturę produkcji żywności niedaleko Charkowa.

07:39

- Na północ od Charkowa we wschodniej części Ukrainy w piątek wciąż toczyły się walki, ale nie doprowadziły one do znacznych zmian w kontroli nad obszarami przez wojska rosyjskie i ukraińskie - ocenił w raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

07:25

"Bojowy, liczebny skład i charakter działań przeciwnika pozostaje bez znacznych zmian. Okupanci kontynuują lotnicze i rakietowe uderzenia w wojskowe i cywilne obiekty na terytorium Ukrainy" - czytamy w porannym komunikacie Generalnego Sztabu Sił Zbrojnych Ukrainy. 

07:16

Władze USA i Zachód powinny jak najszybciej podjąć decyzję o zmianie typu broni wysyłanej Ukrainie i dostarczyć jej rakiety dalekiego zasięgu, myśliwce i czołgi - powiedział Philip Wasielewski, analityk wojskowy i były funkcjonariusz CIA.

Jak dodał, samoograniczanie się Zachodu w tej sprawie nie ma sensu, a broń ta konieczna jest do powodzenia ukraińskiej kontrofensywy. 

07:08

USA zwiększa pomoc wojskową dla Ukrainy. Waszyngton wyśle ukraińskiej armii części zamienne do sowieckich i ukraińskich samolotów wojskowych - informuje "Deutsche Welle". 

07:01

Na kierunkach Slavyansk, Bachmut, Avdiyiv i Novopavliv ukraińscy obrońcy odparli rosyjskie ataki. Na niektórych z tych kierunków nadal trwają walki.

06:50

Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły kolejny skład broni w rejonie Nowa Kachowka, w obwodzie chersońskim. 

06:47

Trwają walki w Donbasie. Okupanci bezskutecznie szturmują z różnych kierunków.  Siły Zbrojne Ukrainy utrzymują obronę. 

06:30

Pożar pola w mieście Mospyne w obwodzie donieckim

06:20

Rosjanie w nocy ostrzelali Charków. Wybuchł pożar w placówce edukacyjnej w obwodzie słobódzkim. 

05:43
05:14
04:57

Walki prowadzone 29 lipca nie przyniosły większych zmian w kontrolowanych terytoriach obu stron wojny - raportuje ISW.

04:54

Rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak przekazał, że w pierwszej połowie roku wnioski uchodźcze w Polsce złożyło ponad pięć tysięcy cudzoziemców. Największą grupę ubiegających się o ochronę międzynarodową stanowili obywatele Białorusi, Ukrainy i Rosji.

04:52

Zginął jeszcze jeden białoruski żołnierz walczący o Ukrainę. Pułk Kastusia Kalinońskiego poinformował, że zginął żołnierz batalionu "Wołat". Pułk nie ujawnił nazwiska i szczegółowych okoliczności śmierci na prośbę krewnych.

Zobacz także

Zobacz także