more_horiz
Wiadomości

Australijska pomoc dla Ukrainy. Zełenski: największe wsparcie wojskowe spoza NATO

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 10:53
 - Australia przekazuje Ukrainie największe wsparcie wojskowe spośród wszystkich państw nienależących do NATO - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia online w Australijskim Uniwersytecie Narodowym w Canberze. Jak dodał, w pomoc mogą również włączyć się studenci, np. przeciwstawiając się rosyjskiej propagandzie.
Wołodymyr Zełenski: Australia przekazuje Ukrainie największe wsparcie wojskowe spośród państw nienależących do NATO
Wołodymyr Zełenski: Australia przekazuje Ukrainie największe wsparcie wojskowe spośród państw nienależących do NATOFoto: PAP/Rafał Guz

- Każdy, kto dzisiaj zajmuje obojętną postawę wobec wydarzeń na Ukrainie, de facto pomaga Rosji. (...) Wielu Australijczyków wspiera nas finansowo, ale pomóc można również w sali wykładowej lub np. w mediach społecznościowych, przekazując prawdę o tej wojnie. Kontaktujcie się ze swoimi znajomymi, demaskujcie propagandowe mity rozpowszechniane przez Kreml - zwrócił się Zełenski do australijskich studentów.

Jak podkreślił, świat stoi obecnie przed wyborem - kontynuować współpracę gospodarczą z Moskwą lub uznać rosyjskie państwo za kraj wspierający terroryzm.

- Wszystkie maski już dawno opadły. Jakiekolwiek kontakty biznesowe z Rosją będą przyczyniały się do śmierci atakowanych przez nią cywilów. (...) Nie może "zachować twarzy" ktoś, kto ściera z powierzchni ziemi spokojne miasta i atakuje ich mieszkańców. Ktoś, kto uderza w korytarze ewakuacyjne, jak w Kramatorsku, albo w centra handlowe, jak w Krzemieńczuku. Ktoś, kto niszczy cmentarze, miejsca pamięci z II wojny światowej, gwałci kobiety i dzieci oraz świadomie wywołuje światowy kryzys żywnościowy - podkreślił prezydent Ukrainy.

"Wola narodu rosyjskiego"

Jak zaznaczył, przyszłość Rosji po ustąpieniu z urzędu prezydenta Władimira Putina "będzie zależała tylko od narodu rosyjskiego". Obecnie Kreml "wydaje jednak pieniądze na zbrojenia i wojnę, zamiast przeznaczać te środki na podnoszenie standardów życia obywateli".

- Spójrzmy na przykład Niemiec. Niemieckie społeczeństwo znalazło w sobie siłę, by po II wojnie światowej zrozumieć swój straszliwy błąd, uznać własną winę i następnie obrać zupełnie inną drogę. Obecnie Niemcy są jedną z najsilniejszych demokracji świata, mają też jedną z największych gospodarek. Rosja również stanie przed podobnym wyborem - powiedział ukraiński przywódca.

"Chiny starają się balansować"

Odniósł się także do polityki Pekinu w obliczu inwazji Kremla na sąsiedni kraj. - Chiny starają się balansować i zachowywać neutralność (w tej kwestii - przyp. red.), ale chciałbym ujrzeć solidarność chińskich władz z państwami opowiadającymi się przeciwko rosyjskiej agresji - oświadczył.

Przemówienie Wołodymyra Zełenskiego było transmitowane na żywo w ponad 20 szkołach wyższych w Australii.

Czytaj także:

Zobacz także: Paweł Jabłoński w "Sygnałach dnia"

es

Zobacz także

Zobacz także