more_horiz
Wiadomości

Jest numer infolinii dla bliskich osób poszkodowanych w wypadku w Chorwacji

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 11:13
Ambasada RP w Zagrzebiu uruchomiła infolinię + 385 148 99 414, pod którą członkowie rodzin ofiar wypadku autokaru w Chorwacji mogą uzyskać informacje - podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
MSZ: + 385 148 99 414 to numer infolinii dla rodzin ofiar wypadku autokaru w Chorwacji
MSZ: + 385 148 99 414 to numer infolinii dla rodzin ofiar wypadku autokaru w ChorwacjiFoto: TT/@wojciechce

Prezydent Andrzej Duda złożył wyrazy współczucia rodzinom ofiar wypadku polskiego autobusu w Chorwacji. Pod Zagrzebiem zginęło 12 osób, a ponad 30 jest rannych. "We współpracy z chorwackimi służbami ratowniczymi i władzami podejmujemy wszelkie możliwe działania, aby pomóc naszym rodakom" - napisał.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował wcześniej, że autobusem jechali do Medjugorie polscy pielgrzymi. Z kolei rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina podał, że ofiary wypadku to polscy obywatele. W komunikacie MSZ podano, że polskie służby konsularne są na miejscu i udzielają niezbędnej pomocy.

Przypomniano, że do Chorwacji na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego i szefa MSZ Zbigniewa Raua udają się w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski oraz wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, a także medycy i psychologowie z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

Przyczyną wypadku zaśnięcie kierowcy?

Jak powiedział agencji AFP rzecznik chorwackiej policji Marko Muric, wypadek miał miejsce około godziny 5.40, autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie. Do wypadku doszło na autostradzie A4, w położonym na północ od Zagrzebia regionie varażdińskim, między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec. Autobus jechał w kierunku Zagrzebia - przekazała chorwacka agencja prasowa HINA.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną wypadku polskiego autokaru było zaśnięcie kierowcy - podała chorwacka telewizja publiczna HRT. Na miejsce zdarzenia przybyli przedstawiciele chorwackiego rządu, wicepremier i minister spraw wewnętrznych Davor Bożinović oraz wicepremier i minister ds. weteranów Tomo Medved. Ranni w wypadku trafili do szpitali w Zagrzebiu i Varażdinie - podał w sobotę chorwacki portal Total Croatia News, powołując się na lokalną straż pożarną.

Czytaj więcej:

nt

Zobacz także

Zobacz także