more_horiz
Wiadomości

Chorwacka policja: wśród ofiar śmiertelnych jest kierowca autokaru

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 00:30
Wśród dwunastu ofiar wypadku polskiego autokaru w Chorwacji jest również kierowca - informuje oficjalnie chorwacka policja. Pogorszył się stan dwóch osób rannych w wypadku.
Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Nie żyje kierowca
Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Nie żyje kierowcaFoto: PAP/PIXSELL

Pojawiły się kolejne informacje o stanie zdrowia poszkodowanych w wypadku polskiego autokaru w Chorwacji. Wieczorem dyrektor szpitala w Varażdinie poinformował, że stan dwóch z jedenastu pacjentów przebywających w jego placówce pogorszył się i jest krytyczny.

Kierowca wśród ofiar wypadku

Szef chorwackiej drogówki Josip Mataija oficjalnie potwierdził pogłoski, które pojawiały się wcześniej. - Kierowca polskiego autobusu również zginął - stwierdził na antenie chorwackiej telewizji publicznej. - Chciałbym złożyć kondolencje rodzinom zmarłych pasażerów - dodał.

Policja współpracuje z prokuraturą w celu wyjaśnienia przyczyn wypadku. Na miejscu katastrofy wszelkie czynności zostały ukończone, wrak autobusu usunięto. - Będzie śledztwo, dzięki któremu zostanie zrobione wszystko, co konieczne, cała wiedza specjalistyczna, która jest potrzebna, aby móc z całą pewnością ustalić, co spowodowało ten wypadek drogowy. Będzie zapis tachografu, zostanie wykonana sekcja zwłok, w razie potrzeby zostanie wykonany przegląd techniczny autobusu - powiedział Josip Mataija.

Chorwacka policja o możliwych przyczynach wypadku polskiego autokaru

Szef chorwackiej policji drogowej nie chciał mówił o przyczynie wypadku. Pewne jest, że kierowca stracił panowanie nad autokarem, zjechał w lewo i po uderzeniu w barierę energochłonną autobus wpadł do rowu. - Najlepiej zaczekać na wyniki śledztwa, by z pewnością wiedzieć, jak doszło do tego wypadku - podkreślił komendant chorwackiej drogówki.

- Śledztwo zostanie zakończone tak szybko, jak to tylko możliwe - zapewnił.

Posłuchaj
00:53 wypadek - spec nowy - piotr piętka .mp3 Wśród dwunastu ofiar wypadku polskiego autokaru w Chorwacji jest również kierowca - informuje chorwacka policja. Pogorszył się stan dwóch osób rannych w wypadku - relacja Piotra Piętki (IAR)

Polska misja medyczna

Do Chorwacji udał się razem z zespołem humanitarno-medycznym Adam Niedzielski. Na konferencji prasowej minister zdrowia przekazał najnowsze informacje dot. katastrofy polskiego autokaru w Chorwacji. 

- 12 osób zginęło. Jedna ofiara zmarła po przewiezieniu do szpitala - powiedział Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia dodał, że poszkodowani znajdują się w pięciu szpitalach w Chorwacji. 19 rannych jest w stanie ciężkim. Stan pozostałych poszkodowanych lekarze określają jako średni.

- Misja medyczna podzieliła się na dwa zespoły. Jeden zespół pojechał do pacjentów zlokalizowanych w dwóch szpitalach na północy i tam będzie kompletował ich dokumentację medyczną i weryfikował, czy jest możliwość transportu do Polski. Bo jeśli jakikolwiek pacjent po ocenie będzie możliwy do przetransportowania, wróci prawdopodobnie jeszcze dziś wieczorem do kraju - kontynuował Adam Niedzielski.

Polska ambasada w Zagrzebiu uruchomiła infolinię + 385 148 99 414, pod którą członkowie rodzin ofiar wypadku autobusu w Chorwacji mogą uzyskać informacje.


Do wypadku polskiego autokaru doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4, na północ od Zagrzebia między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec. Autobus jechał w kierunku Zagrzebia. Autokarem jechała zorganizowana przez Biuro Bractwa św. Józefa pielgrzymka do Medjugorie. (PAP) Do wypadku polskiego autokaru doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4, na północ od Zagrzebia między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec. Autobus jechał w kierunku Zagrzebia. Autokarem jechała zorganizowana przez Biuro Bractwa św. Józefa pielgrzymka do Medjugorje. (PAP)

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także