more_horiz
Wiadomości

Zaporoże nową Hiroszimą? Sekretarz ONZ: nikt nie jest w stanie sobie tego wyobrazić

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 12:25
Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że sprawę ostrzału zaporoskiej elektrowni atomowej powinni zbadać międzynarodowi eksperci. Kwestię energetyki jądrowej w czasie wojny Antonio Guterres poruszył na konferencji prasowej w Hiroszimie, gdzie wziął udział w ceremonii upamiętnienia 77. rocznicy pierwszego na świecie użycia bomby atomowej.
Elektrownia w Zaporożu to największa elektrownia jądrowa na Ukrainie i w Europie, jedna z największych na świecie
Elektrownia w Zaporożu to największa elektrownia jądrowa na Ukrainie i w Europie, jedna z największych na świecieFoto: Ihor Bondarenko/Shutterstock

Sekretarz Generalny ONZ mówił, że nikt nie jest w stanie sobie wyobrazić, że mogłaby wybuchnąć wojna atomowa, bo zniszczyłoby to naszą planetę. Dlatego ONZ przy wsparciu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej podejmuje wysiłki, by ustabilizować sytuację w zaporoskiej elektrowni.

"Każdy atak na elektrownię jądrową jest samobójstwem. Mam nadzieję, że te ataki ustaną i że inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej uzyskają dostęp do elektrowni" - zaznaczył Antonio Guterres.

Elektrownia celem ataków Rosjan

W weekend Rosjanie ostrzelali elektrownię z wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet. Pociski spadły w pobliżu bloku energetycznego i reaktora. Jak informuje ukraiński państwowy koncern Enerhoatom, uszkodzona została stacja azotowo-tlenowa, powstało ryzyko wycieku wodoru, a także uwolnienia substancji radioaktywnych. Uszkodzona została również linia przesyłowa wysokiego napięcia 330 kilowatów

Z terenu elektrowni przed ostrzałem wyjechać mieli przebywający tam przedstawiciele rosyjskiego Rosatomu. Jednocześnie w obiekcie pozostaje ukraiński personel elektrowni, który kontynuuje prace w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Odpowiedzialność?

Wczoraj prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że atak na Zaporoską Elektrownię Jądrową to akt terroru i Rosja powinna ponieść za niego odpowiedzialność. "Ostrzał tego obiektu jest jawną, bezczelną zbrodnią, aktem terroru. I to nie tylko kolejny argument za uznaniem Rosji za państwo terrorystyczne. Jest to argument za zastosowaniem ostrych sankcji wobec całego rosyjskiego przemysłu jądrowego" - dodał ukraiński prezydent.

Elektrownia w Enerhodarze składa się z sześciu reaktorów. Moc każdego z nich to 950 megawatów. Rosjanie zajęli ją na początku marca.

Trzy rosyjskie pociski uderzyły w teren bezpośrednio sąsiadujący z Zaporoską Elektrownią Atomową na południu Ukrainy; w wyniku ataku wroga doszło do uszkodzenia linii wysokiego napięcia w pobliżu obiektu - poinformował w piątek ukraiński koncern Enerhoatom , żródło: PAP Infografika Trzy rosyjskie pociski uderzyły w teren bezpośrednio sąsiadujący z Zaporoską Elektrownią Atomową na południu Ukrainy; w wyniku ataku wroga doszło do uszkodzenia linii wysokiego napięcia w pobliżu obiektu - poinformował w piątek ukraiński koncern Enerhoatom , żródło: PAP Infografika

Czytaj także:

łk

Zobacz także

Zobacz także